5 czerwonych flag. Znak, że legionelloza zaatakowała
Zakażenie bakterią Legionella Pneumophilia można pomylić z innymi chorobami. Na jakie objawy należy więc zwrócić uwagę? Oto 5 czerwonych flag, które mogą świadczyć o tym, że legionelloza już panoszy się w organizmie.
1. Legionelloza atakuje
Legioneloza jest niebezpieczną infekcją bakteryjną płuc. Choroba wywoływana jest przez bakterie Legionella Pneumophilia, które znajdują się w zbiornikach wodnych, zarówno naturalnych, jak i sztucznych.
Do zakażenia dochodzi przez mikroaspirację skażonej wody. Bakterie Legionella Pneumophilia występują także w sieciach kanalizacyjnych, klimatyzatorach oraz urządzeniach kąpielowych, co oznacza, że możesz zarazić się nawet pod prysznicem.
Według CDC, jedna na 10 infekcji kończy się zgonem pacjenta, a do potencjalnych powikłań należy niewydolność płuc. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia legionellozy z człowieka na człowieka.
2. Objawy legionellozy
Objawy infekcji pojawiają się w ciągu kilku dni od zakażenia. Mogą przypominać inne choroby, jak chociażby COVID-19 czy zwykłe przeziębienie. Im wcześniej zgłosisz się na leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.
Legioneloza może objawiać się na wiele sposobów, ale lekarze podają pięć czerwonych flag:
- kaszel,
- duszności,
- dyskomfort w klatce piersiowej,
- gorączkę,
- dreszcze.
Jeśli objawy nasilają się, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Szczególny niepokój powinno wzbudzić odkrztuszanie krwi, problemy z oddychaniem i ostry ból w klatce piersiowej.
W obecnej sytuacji należy uważać na systemy klimatyzacyjne, nawilżacze, baseny, wanny z hydromasażem oraz rzadko używane krany i prysznice. Leczenie obejmuje antybiotykoterapię i podawanie tlenu.
Warto także dodać, że bakterie Legionella Pneumophilia mogą powodować gorączkę Pontiac, łagodną chorobę grypopodobną, która jednak nie powoduje ciężkiego zapalenia płuc.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.