Trwa ładowanie...

Klimatyzacja sprzymierzeńcem… zarazków

Klimatyzacja może okazać się sprzymierzeńcem zarazków
Klimatyzacja może okazać się sprzymierzeńcem zarazków (Shutterstock)

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Przeziębienie i grypa najczęściej kojarzą się z okresem zimowym, gdy warunki pogodowe zdecydowanie sprzyjają powstawaniu infekcji i przeziębień. Tymczasem o podobne problemy zdrowotne wcale nietrudno latem – w wielu przypadkach rozchorować się nawet łatwiej, bo zagrożenia płyną ze strony, na którą nieszczególnie zwracamy uwagę.

Przeziębienie latem to nic przyjemnego. Za oknem ładna pogoda, a my jesteśmy zmuszeni do kurowania się w domu. Jednocześnie w letnie dni najgorszym wrogiem dla naszego zdrowia jest to samo urządzenie, które dostarcza nam komfortu w żarliwe upały – klimatyzacja.

Amerykańska placówka National Institute for Occupational Safety and Health przeprowadziła badania, z których wynika, że aż połowa problemów zdrowotnych amerykańskich urzędników jest efektem działania klimatyzacji, a dokładniej tak zwanego „syndromu chorego budynku”.

Geneza tego stanu rzeczy jest bardzo prosta – klimatyzacje, szczególnie te rzadko czyszczone, są prawdziwą wylęgarnią mikrobów, które w połączeniu z wysuszonym powietrzem atakują między innymi nasze spojówki czy drogi oddechowe. A stąd już bardzo krótka droga do choroby.

1. Temperatura ma znaczenie

Drobnoustroje gnieżdżące się w wentylacji to jednak nie jedyne przyczyny letnich przeziębień. Bardzo istotna jest różnica pomiędzy temperaturą w budynku czy samochodzie a tą panującą na zewnątrz. Szacuje się, że powinna ona wynosić około siedmiu stopni Celsjusza (najbardziej komfortowe dla człowieka warunki to około 21-25 stopni i wilgotność powietrza na poziomie 40-60%).

Wykraczające ponad normę różnice bardzo szybko spowodować mogą wysuszenie śluzówek (przy zbyt wysokiej temperaturze), jednych z naszych naturalnych barier przed mikroorganizmami, i tym samym pogorszenie stanu zdrowia, mogącym skutkować chorobą. I chociaż niektóre oferowane w aptekach leki na przeziębienie nie tylko pomogą nam zbić gorączkę, ale również wspomagają nas w walce z katarem, to choroba zawsze jest dość uciążliwa.

Choć upały w Polsce są dość dotkliwe, zdecydowanie powinniśmy uważać, jakie warunki panują w otoczeniu, do którego uciekamy przed gorącym powietrzem.

Gdy z nieba leje się żar, zimny powiew z klimatyzatora wydawać się może niezwykle kuszącą opcją, pamiętajmy jednak, że chwilowe polepszenie samopoczucia możemy bardzo szybko przypłacić – w najlepszym wypadku – bólem głowy, a w najgorszym grypą czy nawet legionellozą, czyli poważną chorobą dróg oddechowych (warunki panujące w nieprawidłowo konserwowanym klimatyzatorze są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii Legionelli).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.