Gdy go czujesz, lepiej się nie kąp. Zdradza, że woda jest zakażona
Przypadki zakażenia bakterią Legionella pneumophila wywołały spore poruszenie wśród Polaków. Do infekcji może dojść podczas kąpieli, więc wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest wyczucie bakterii. Czy zdradza ją jakiś zapach?
1. Legionella atakuje Polaków
Legionella pneumophila to bakteria powszechnie występująca w środowisku. Do infekcji dochodzi głównie przez inhalację aerozolu wodnego. W wyniku zakażenia może rozwinąć się ostre zapalenie płuc oraz gorączka Pontiac.
Wśród objawów zakażenia wymienia się gorączkę, kaszel, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, osłabienie i pogorszenie samopoczucia. Dodatkowo może pojawić się biegunka.
Źródłem patogenów mogą stać się sieci wodociągowe, klimatyzatory, urządzenia nawilżające oraz wodne układy grzewcze. Przypadki legionelli w Rzeszowie najprawdopodobniej były spowodowane obecnością bakterii w miejskich wodociągach.
W związku z pojawieniem się przypadków legionelli, wiele osób zastanawia się, czy można wyczuć bakterię w wodzie. Na kilka kwestii warto zwrócić uwagę, gdyż mogą świadczyć o obecności patogenów.
2. Na co zwrócić uwagę podczas kąpieli?
W normalnych warunkach woda nie powinna mieć żadnego smaku ani zapachu. Dziwna woń lub nietypowe zabarwienie powinny być pierwszym sygnałem alarmowym, choć w przypadku bakterii Legionella pneumophila nie pojawia się charakterystyczny zapach.
Nieprzyjemny odór powinien skłonić nas do kontaktu z jednostką odpowiedzialną za stan wody w danym miejscu. Należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji urządzeń jak klimatyzacja.
Bakterie najlepiej czują się w wodzie o temperaturze 25-43 st. Celsjusza, ale mogą przetrwać także w nieco wyżej temperaturze. Zalecana się, by temperatura przekraczała 60 st. Celsjusza w celu pozbycia się patogenów.
Po długiej nieobecności w miejscu zamieszkania warto po powrocie przepłukać każdy kran w domu. Proces można nawet powtarzać raz w miesiącu, by zabezpieczyć się przed rozwojem legionelli.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.