Trwa ładowanie...

Czy brak ruchu wpływa na rozwój demencji?

Lek. Mateusz Nawrocki
15.02.2017 20:53
Czy brak ruchu wpływa na rozwój demencji?
Czy brak ruchu wpływa na rozwój demencji?

Ryzyko wystąpienia demencji wzrasta wraz z wiekiem. Dla wielu z nas, otępienie starcze ma głównie związek z chorobą Alzheimera. Warto jednak wspomnieć o innych chorobach, takich jak choroba Parkinsona, czy też otępienie z ciałkami Levego.

Według Kanadyjskich naukowców, siedzący tryb życia, brak ruchu i aktywności fizycznej mogą mieć tak duże znaczenie w rozwoju demencji jak predyspozycja genetyczna w tym kierunku – a to bardzo wiele.

Na podstawie badania, przeprowadzonego u ponad 1600 dorosłych w wieku minimum 65 lat, dowiedziono, że siedzący tryb życia wiąże się z takim samym ryzykiem wystąpienia demencji jak mutacja w obrębie apolipoproteiny E (APOE), które znamiennie zwiększa ryzyko wystąpienia demencji.

To ryzyko jest zwiększone nawet trzy – czterokrotnie i ma związek z demencją głównie na tle choroby Alzheimera, ale wiąże się także z chorobą Parkinsona, czy też demencji z ciałami Levego.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Choroba Alzheimera zazwyczaj rozpoczyna się po 65 roku życia
Choroba Alzheimera zazwyczaj rozpoczyna się po 65 roku życia (123RF)

Idąc tym tropem osoby, które wykazały aktywność fizyczną miały mniejsze ryzyko wystąpienia demencji starczej. Jak zaznacza jeden z profesorów z Uniwersytetu w Ontario, brak aktywności fizycznej może nawet spowodować zniwelowanie protekcyjnego zestawu dobrych genów.

Naukowcy zaznaczają, że nie stwierdzają, że brak ruchu powoduje demencję, jednak istnieje związek między tymi dwoma kwestiami. Obecnie, naukowcom nie udało się dokładnie określić jak aktywność fizyczna może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia demencji.

To ważne odkrycia, bowiem aktywność jest tą częścią stylu życia, którą z łatwością można modyfikować – a na zestaw genów tak naprawdę nie mamy żadnego wpływu. Skoro jest taka możliwość, dlaczego z niej nie skorzystać?

Jeśli nasza predyspozycja genetyczna na zachorowanie nie zwiększa się znamiennie przez zestaw genów, nie można doprowadzić do przełamania tej sytuacji przez brak aktywności fizycznej.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Jak zaznaczają naukowcy nie jest konieczne wyczynowe, olimpijskie ćwiczenie, ale już niewielka aktywność fizyczna może się wiązać ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia demencji w przyszłości.

Jak zaznaczają naukowcy, ciężko zrozumieć, dlaczego strach przed demencją nie działa na tyle wyraźnie, że każdy z nas korzysta z aktywności fizycznej chociaż w minimalnym zakresie.

Korzyści płynące z częstej aktywności fizycznej to także mniejsze ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, rozładowanie stresu, który ma znamienny wpływ na rozwój nowotworów, poprawienie kondycji organizmu, a także w razie konieczności spadek zbędnych kilogramów, które mogą mieć związek z rozwojem takich chorób,jak cukrzyca czy też nadciśnienie tętnicze.

Czy przedstawione badania są rewolucją? Nie do końca, ale dają jeszcze jeden argument, że ruch to zdrowie. Należy jednak zauważyć, że zbyt forsowne wykonywanie ćwiczeń bez uprzedniego przygotowania może mieć negatywny wpływ na rozwój na nasze zdrowie – warto zatem zaczynać swoją przygodę z ruchem stopniowo.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze