Czy brak ruchu wpływa na rozwój demencji?

Ryzyko wystąpienia demencji wzrasta wraz z wiekiem. Dla wielu z nas, otępienie starcze ma głównie związek z chorobą Alzheimera. Warto jednak wspomnieć o innych chorobach, takich jak choroba Parkinsona, czy też otępienie z ciałkami Levego.

Według Kanadyjskich naukowców, siedzący tryb życia, brak ruchu i aktywności fizycznej mogą mieć tak duże znaczenie w rozwoju demencji jak predyspozycja genetyczna w tym kierunku – a to bardzo wiele.

Na podstawie badania, przeprowadzonego u ponad 1600 dorosłych w wieku minimum 65 lat, dowiedziono, że siedzący tryb życia wiąże się z takim samym ryzykiem wystąpienia demencji jak mutacja w obrębie apolipoproteiny E (APOE), które znamiennie zwiększa ryzyko wystąpienia demencji.

To ryzyko jest zwiększone nawet trzy – czterokrotnie i ma związek z demencją głównie na tle choroby Alzheimera, ale wiąże się także z chorobą Parkinsona, czy też demencji z ciałami Levego.

Idąc tym tropem osoby, które wykazały aktywność fizyczną miały mniejsze ryzyko wystąpienia demencji starczej. Jak zaznacza jeden z profesorów z Uniwersytetu w Ontario, brak aktywności fizycznej może nawet spowodować zniwelowanie protekcyjnego zestawu dobrych genów.

Naukowcy zaznaczają, że nie stwierdzają, że brak ruchu powoduje demencję, jednak istnieje związek między tymi dwoma kwestiami. Obecnie, naukowcom nie udało się dokładnie określić jak aktywność fizyczna może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia demencji.

To ważne odkrycia, bowiem aktywność jest tą częścią stylu życia, którą z łatwością można modyfikować – a na zestaw genów tak naprawdę nie mamy żadnego wpływu. Skoro jest taka możliwość, dlaczego z niej nie skorzystać?

Jeśli nasza predyspozycja genetyczna na zachorowanie nie zwiększa się znamiennie przez zestaw genów, nie można doprowadzić do przełamania tej sytuacji przez brak aktywności fizycznej.

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś...

Jak zaznaczają naukowcy nie jest konieczne wyczynowe, olimpijskie ćwiczenie, ale już niewielka aktywność fizyczna może się wiązać ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia demencji w przyszłości.

Jak zaznaczają naukowcy, ciężko zrozumieć, dlaczego strach przed demencją nie działa na tyle wyraźnie, że każdy z nas korzysta z aktywności fizycznej chociaż w minimalnym zakresie.

Korzyści płynące z częstej aktywności fizycznej to także mniejsze ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, rozładowanie stresu, który ma znamienny wpływ na rozwój nowotworów, poprawienie kondycji organizmu, a także w razie konieczności spadek zbędnych kilogramów, które mogą mieć związek z rozwojem takich chorób,jak cukrzyca czy też nadciśnienie tętnicze.

Czy przedstawione badania są rewolucją? Nie do końca, ale dają jeszcze jeden argument, że ruch to zdrowie. Należy jednak zauważyć, że zbyt forsowne wykonywanie ćwiczeń bez uprzedniego przygotowania może mieć negatywny wpływ na rozwój na nasze zdrowie – warto zatem zaczynać swoją przygodę z ruchem stopniowo.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 9 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • medicalnewstoday.com

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie

Demencja (prezentacja edukacyjna)

Demencja (prezentacja edukacyjna)

, może również pomóc w kontrolowaniu niedopuszczalnych i niebezpiecznych zachowań. Leczenie demencji pomoże zatrzymać rozwój choroby. Badania wykazały szereg (...) badania wykazały, że prowadzenie samochodu jest niebezpieczne...

Newsy - zdrowie

Jakie czynniki wskazują na zwiększone ryzyko demencji?

Jakie czynniki wskazują na zwiększone ryzyko demencji?

nie wspomina się o nadużywaniu alkoholu i niezdrowej diecie, podejrzewa się, że te dwa czynniki również wpływają na ryzyko rozwoju demencji. Eksperci uważają (...) przyczyniających się do zwiększonego...

Fitness i sport

Dowiedz się, dlaczego warto spacerować

Dowiedz się, dlaczego warto spacerować

Zapobiegaj cukrzycy Badania wykazały, że regularne spacery spowalniają rozwój cukrzycy typu 2. Odporność na insulinę prognozuje możliwość wystąpienia (...) badaniami, regularna umiarkowana aktywność fizyczna wyraźnie zmniejsza ryzyko...

Ćwiczenia - rodzaje, step

9 problemów zdrowotnych, które możesz rozwiązać, ćwicząc

9 problemów zdrowotnych, które możesz rozwiązać, ćwicząc

i rozwój komórek w mózgu, zwłaszcza w obszarach odpowiedzialnych za sterowanie pamięcią oraz procesy poznawcze. Osoby regularnie aktywne fizycznie (...) wykazały, że aktywność fizyczna wpływa na poprawę jakości snu....

Składniki mineralne

Objawy, które mogą świadczyć o niedoborze cynku

Objawy, które mogą świadczyć o niedoborze cynku

trwają. Cynk wpływa również na naszą pamięć, więc jeżeli chcesz poprawić swoją sprawność intelektualną i zapobiec demencji, nie możesz dopuścić (...) do jego niedoboru. Cynk wpływa także na nasze zdrowie...

Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji

w zachowaniu można zaobserwować już wcześniej. Trudności z przeżuwaniem Sposobem na sprawdzenie ryzyka rozwoju demencji może być ugryzienie jabłka. Osoby (...) , która wystąpiła w późniejszym okresie życia, są dwukrotnie...