Czy fast food może być zdrowy?
Jedzenie typu fast food jest tanie, wygodne i szybkie, sycące i dla wielu z nas również bardzo smaczne. Jeśli chcemy coś zjeść poza domem, restauracje serwujące „szybkie jedzenie” są zazwyczaj najtańszą opcją, ale, niestety, nie najzdrowszą. Tylko jeden fast food w ciągu dnia może dostarczyć tyle kalorii i tłuszczu, ile powinniśmy dostarczyć organizmowi w ciągu jednego lub nawet dwóch dni. Regularne spożywanie fast foodów może prowadzić do wielu schorzeń, zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
1. Zdrowe jedzenie fast food
W dzisiejszych czasach wielu z nas żyje na bardzo wysokich obrotach, a opcja szybkiego i taniego posiłku jest niezmiernie kusząca. Jak w takim razie uczynić jedzenie fast food zdrowszym i bez wyrzutów sumienia cieszyć się nim od czasu do czasu? Co prawda „szybkie jedzenie” jest ubogie w składniki odżywcze i zawiera ogromne ilości tłuszczów i kalorii, jednak można je trochę ulepszyć lub nauczyć się wybierać zdrowsze opcje, stosując się do kilku prostych wskazówek.
- Uważnie wybieraj posiłki z menu. Zwracaj uwagę na to, z czego składa się danie, czy jest smażone, czy gotowane, czy jest podawane z sosem, warzywami, itp. W ten sposób zaczniesz bardziej świadomie wybierać posiłki. Najlepiej wybierać dania zawierające dużo warzyw i mięso z grilla.
- Zastąp napoje gazowane, które zawierają puste kalorie szklanką wody. Pijąc kubek napoju gazowanego, znacznie zwiększamy dzienne spożycie kaloryczne, a jednocześnie nie dostarczamy organizmowi żadnych składników odżywczych. Woda z cytryną lub gorzka mrożona herbata są świetną alternatywą.
- Rozkładaj posiłki na składniki pierwsze. Nie oznacza to, że musisz nauczyć się tabel kaloryczności produktów na pamięć. Wystarczy świadomość, że kanapka z kurczakiem z grilla oprócz zdrowego kurczaka zawiera również sosy, ser lub masło, które znacznie podnoszą wartość energetyczną posiłku. Kupując dania z takimi „dodatkami”, możemy po prostu zrezygnować z sosów i dressingu lub poprosić o nie w osobnym naczyniu, dzięki czemu sami możemy kontrolować ich ilość.
- Poproś o zdrowszą wersję posiłku. Większość jedzenia typu fast food mogłaby być zdrowa, gdyby była przygotowywana i podawana w inny sposób. Zamiast zamawiać sałatkę ociekającą sosem lub dressingiem, poproś o same warzywa.
- Nie jedz bezmyślnie. Skupiaj się na tym co jesz, dokładnie przeżuwaj każdy kęs i delektuj się. Unikaj również jedzenia w biegu. Jedząc świadomie, nasz organizm się relaksuje, co usprawnia pracę układu trawiennego i sprawia, że odczuwamy większe zadowolenie z naszego posiłku.
Wszyscy wiemy, że „szybkie jedzenie” jest niezdrowe. Jednak jeśli będzie się pojawiało w naszej diecie tylko od czasu do czasu, dodatkowo tylko w tej zdrowszej wersji, nie musimy obawiać się o nasze zdrowie. Zachowanie umiaru jest złotym środkiem.
Daria Bukowska