Trwa ładowanie...

Czy wiesz, czym kierujemy się, wybierając dania w restauracji?

Czy zwróciliście uwagę na to, czym się kierujecie podczas wybierania dań w restauracji? Ceną, składnikami, a może zaleceniami dietetycznymi? Większość z nas zapewne od razu odpowie, że najważniejsze są preferencje smakowe. Zamawiamy coś, jeśli mamy na to ochotę. Okazuje się jednak, że bardzo często kierujemy się zupełnie innymi względami.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

spis treści

1. Zajrzyj do talerza sąsiada

Czasopismo „Time” na swoich łamach zaprezentowało wyniki badań amerykańskich naukowców dotyczące naszych wyborów w lokalach gastronomicznych. Współpracowali oni z restauracją w Oklahomie. W trakcie eksperymentu kelnerzy podawali gościom oprócz tradycyjnej karty również dwie inne, w których podana była kaloryczność potraw. Ponadto, w jednej z dodatkowych kart zastosowano kolorowe oznaczenia. Jeśli jakiś produkt był małokaloryczny, miał zielony znacznik, jeśli miał dużo kalorii, wyróżniany był na czerwono. Doświadczenie pokazało, że do wyboru zdrowszych dań najskuteczniej zachęciła klientów „sygnalizacja świetlna”. Jednocześnie okazało się, że goście bardzo dużą uwagę zwracali na to, co jedzą ich sąsiedzi. Jeśli ktoś wybierał niskokaloryczne danie, wówczas znajomi również chętniej je zamawiali. Zdarzało się nawet, że goście zmieniali swoje negatywne oceny potraw, gdy zauważyli, że ktoś inny jeszcze o nie poprosił.

2. „Mnie to nie dotyczy” – czy na pewno?

Być może nie przypominamy sobie sytuacji, gdy zasugerowaliśmy się w restauracji wyborem kogoś innego. Czy jednak nie korzystaliśmy nigdy z polecenia innych osób? „Spróbuj tego koniecznie!”, „To jest sprawdzone.”, „To, co, że nie lubisz cukinii. Tu jej nie czuć.”, „Ta restauracja jest najlepsza w mieście” – takie zachęty słyszeliśmy na pewno wielokrotnie. Zazwyczaj chętnie korzystamy z takich porad. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu unikniemy rozczarowania. Zdarzało się jednak, że to, co ktoś polecił, po prostu nam nie smakowało. Dlatego warto przede wszystkim kierować się swoimi preferencjami, a dopiero później opiniami innych osób.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza