Czym czesać włosy?

Aby prawidłowo zadbać o fryzurę, powinnaś wiedzieć nie tylko, jak czesać włosy, ale i czym wykonać zabieg. Do podstawowych akcesoriów do stylizacji włosów zaliczamy szczotki i grzebienie. Każdy z tych przyrządów można podzielić na wiele kategorii posiadających różną budowę, właściwości i zastosowanie. Niektórych z nich użyjesz do rozczesania mokrych włosów, a niektórych do stylizacji wysuszonej fryzury. Różne akcesoria zastosują również posiadaczki prostych i kręconych włosów.

Zobacz film: "Jak modelować twarz makijażem?"

Rodzaje grzebieni do włosów

Grzebienie, w odróżnieniu od szczotek, łatwo kategoryzować i nazwać, ponieważ różnice pomiędzy poszczególnymi modelami są znikome. Najlepiej wybrać grzebień wyprodukowany z gładkiego, twardego plastiku i upewnić się, że nie zawiera on żadnych ostrych krawędzi i spoin mogących naruszyć strukturę włosa. Wyróżniamy cztery główne typy grzebieni różniące się od siebie rozstawem i długością zębów.

 • Grzebień fryzjerski. Generalnie mierzy on od 15 do 20 cm i posiada dwa rzędy zębów umiejscowione na obu końcach. Jeden z nich złożony jest z grubszych zębów o umiarkowanym rozstawie, a drugi z cienkich zębów o małym rozstawie. To, której końcówki użyjesz, zależy od rodzaju włosów i ich gęstości. Grzebieniem najlepiej stylizować włosy średniej gęstości i neutralnej struktury.
 • Grzebień ze szpikulcem. Ten typ grzebienia posiada blisko rozstawione zęby i wąską rączkę przypominającą szpikulec. Rączka służy do wydzielania poszczególnych pasm włosów, ułatwiając różne procesy stylizacji włosów – od nakładania wałków do plecenia warkocza.
 • Grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Dostępny jest w różnych rozmiarach i kształtach, jednak najczęściej jest większy niż grzebień fryzjerski i posiada zęby o rozstawie od 5 mm do około 1 cm. W wielu przypadkach zęby są znacznie grubsze u podstawy i zwężają się ku końcowi, co znacznie ułatwia czesanie włosów. Grzebień z szeroko rozstawionymi zębami doskonale nadaje się do rozczesywania mokrych, a także gęstych lub kręconych włosów.
 • Grzebień z długimi zębami. Jest to rodzaj grzebienia o szerokim rozstawie zębów, jednak w tym przypadku mogą one być rozmieszczone również w mniejszych odległościach. Używany jest do rozplątywania supłów i rozczesywania bardzo kręconych włosów. Zastosujesz go również do rozdzielenia wystylizowanych loków, bez powodowania puszenia się fryzury.

Rozmiar grzebienia w dużej mierze zależy od długości włosów, ich gęstości i struktury. W celu wybrania idealnego akcesorium do włosów weź grzebień i umieść w czystych, suchych włosach. Grzebień o szerokim rozstawie zębów powinien przedostać się przez włosy bez większych barier. Z drugiej strony, grzebień fryzjerski powinnaś z łatwością umieścić i wydobyć z włosów.

Rodzaje szczotek do włosów

Istnieje niemalże tak wiele rodzajów szczotek, co rodzajów włosów i wciąż powstają nowe, udoskonalone modele. Najnowsze akcesoria do stylizacji włosów tworzone są z myślą o konkretnych metodach stylizacji i mogą nie nadawać się do wszystkich typów włosów.

 • Szczotka do stylizacji. Jest to szczotka wyposażona we włosie (sztuczne lub naturalne), dostępna w wielu kształtach i rozmiarach. Najlepsze spośród nich są szczotki z naturalnym włosiem, np. dzika. Jeżeli jednak decydujesz się na szczotkę z włosiem syntetycznym, zadbaj, aby była delikatna dla włosów i skóry głowy. Aby sprawdzić jakość szczotki, wystarczy przejechać nią po miękkiej skórze przedramienia, w pobliżu łokcia. Włosie powinno być gładkie, a jednocześnie twarde. Jeżeli okaże się szorstkie, oznacza to, że szczotka nie jest dla ciebie odpowiednia.
 • Szczotka wentylująca. Ten rodzaj szczotki zamiast włosia posiada ząbki. Podstawa szczotki wyposażona jest w niewielkie otwory umożliwiające powietrzu swobodny przepływ. Przeznaczona jest szczególnie do usprawnienia procesu suszenia włosów – powietrze nie gromadzi się w szczotce, a przepływa przez znajdujące się w niej otwory. Istnieją również szczotki z ząbkami nieprzepuszczające powietrza, jednak nie są najlepszym rozwiązaniem podczas suszenia włosów i niszczą je w większym stopniu niż grzebień.
 • Okrągła szczotka z włosiem. Ten rodzaj szczotek jest przeznaczony dla krótkich fryzur. Dodają one włosom objętości i pomagają stworzyć gładkie fale. Występują w wielu rozmiarach, jednak najczęściej spotykane są szczotki mniejsze.
 • Okrągła szczotka z ząbkami. Idealna do suszenia włosów i układania miękkich loków i fal. Pierwsze modele były odmianą szczotki wentylującej, jednak obecnie produkowane są szczotki z metalową lub ceramiczną podstawą, która zatrzymuje ciepło wewnątrz, umożliwiając profesjonalną stylizację fryzury. Szczotki dostępne są w różnych rozmiarach – mniejsze modele z długimi ząbkami służą do układania drobnych loków, natomiast większe szczotki z krótkimi ząbkami do stylizacji fal.
 • Szczotki płaskie. Generalnie złożone są z szerokiej, płaskiej podstawy wyposażonej w krótkie lub średniej długości ząbki. Najczęściej używane są do usprawnienia zabiegu prostowania włosów suszarką. Początkowo posiadały otwory wentylujące, jednak obecnie dostępne są szczotki metalowe lub ceramiczne, wykorzystujące ciepło suszarki w celu nadania włosom gładkości.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o doborze szczotki jest długość i gęstość włosów. W przypadku krótkich włosów idealne okażą się akcesoria mniejszych rozmiarów, umożliwiające dokładniejszą stylizację fryzury, jednak włosy długie wymagają stosowania większych szczotek, które szybciej nadadzą fryzurze pożądany kształt.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kosmetyki i akcesoria do włosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 22 godziny temu

11
Artykuły Kosmetyki i akcesoria do włosów
Kosmetyki i akcesoria do włosów

Odżywka na włosach

Odżywka na włosach

Warto pozostawić odżywkę chwilę dłużej na włosach, aby mogła się spokojnie wchłonąć. Spłukuje się ją wodą odrobinę chłodniejszą, w ten sposób rezultaty jej działania widoczne są od razu.

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Pielęgnacja włosów

Pielęgnacja włosów

Piękne włosy nie zawsze są efektem sztucznych farb, czasem wystarczy zadbać o nie, stosując naturalne składniki odżywcze. Skuteczna jest oliwa z oliwek, miód czy żółtko jajka.

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Domowe sposoby na włosy

Domowe sposoby na włosy

Domowe maseczki to prosty sposób na poprawę kondycji włosów. Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na drogie kosmetyki - wystarczy pogrzebać w lodówce i samemu dobrać odpowiednie składniki na maseczkę do włosów.

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Co kryje się w szczotkach do włosów?

Co kryje się w szczotkach do włosów?

Co kryje szczotka do włosów? Szczotka do włosów to przedmiot codziennego użytku, o który niestety najczęściej nie dbamy, jak należy. Nie czyścimy (...) jej, nie usuwamy na bieżąco nadmiaru wplątanych w nią włosów,...

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Przygotowanie płukanki do włosów z soku z cytryny

Przygotowanie płukanki do włosów z soku z cytryny

Aby przygotować cytrynową płukankę do włosów, należy do pół litra wody dodać soku z dwóch cytryn. Owoc ten przywraca skórze głowy naturalne, kwaśne pH, niszczone przez szampon.

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Płukanki do włosów

Płukanki do włosów

Prawidłowa pielęgnacja włosów, przy obecnym silnym chlorowaniu wody, zanieczyszczeniu i suchym powietrzu, wymaga sięgnięcia po płukanki do włosów (...) jest bardziej uniwersalne niż odżywek do włosów....

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Odżywka do włosów

Odżywka do włosów

Odżywka na włosach to pielęgnacja włosów, niezbędna dla wszystkich typów: suchych, mieszanych, zniszczonych, a nawet tłustych. Wyjątkiem są włosy (...) stosować. Pielęgnacja włosów to przede wszystkim...

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Cystyna - dzięki niej zapomnisz o zniszczonych włosach

Cystyna - dzięki niej zapomnisz o zniszczonych włosach

wykorzystują często domowe sposoby: maseczki, płukanki, masaże. Ponadto można stosować kosmetyki pielęgnacyjne z cysteiną, która wspomaga utrzymanie włosów (...) Problem zniszczonych włosów - wypadających,...

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Lokówka do włosów

Lokówka do włosów jest jednym z najpopularniejszych akcesoriów do stylizacji włosów, dzięki któremu stworzysz na głowie falowaną lub kręconą fryzurę (...) . Po nakręceniu poszczególnych pasm włosów na...

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Kiedy przyda Ci się suchy szampon?

Kompleksowa pielęgnacja włosów: mycie, odżywianie, suszenie i modelowanie zazwyczaj zajmuje sporo czasu. Co zrobić, gdy potrzebujemy natychmiastowego (...) jest pochłanianie nadmiaru sebum, odpowiedzialnego za przetłuszczanie się włosów....