Trwa ładowanie...

Czym grozi za niskie ciśnienie krwi?

W świadomości społecznej utrwaliło się przekonanie, że wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, zwłaszcza układu krążenia. Samo w sobie jest ono również objawem choroby definiowanej jako nadciśnienie tętnicze. Czy jednak tylko wysokie ciśnienie jest oznaką problemów ze zdrowiem? Czym grozi zbyt niskie ciśnienie krwi dla naszego organizmu?

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

Nadciśnieniem tętniczym nazywamy podwyższone ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych. Nie mamy problemu z jego zdefiniowaniem. Istnieją określone wartości, powyżej których rozpoznajemy nadciśnienie - jest to 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. W tym celu należy wykonać co najmniej dwie serie po 2 pomiary w czasie dwóch różnych wizyt lekarskich, które wskazują na podwyższone ciśnienie.

Określenie tego, czy ciśnienie jest zbyt niskie, jest znacznie trudniejsze. Wpływa na nie tylko sama wartość pomiarów, ale także wiele dodatkowych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Istnieje wiele różnych kryteriów rozpoznania zbyt niskiego ciśnienia. Zwykle wartości skurczowe ciśnienie wynosi poniżej 100, 90 lub 80 mmHg uznaje się za obniżone. Problem pojawia się, gdy "niedociśnieniu” towarzyszą objawy - pacjent mdleje, ma zawroty głowy, jest senny, trudno nawiązać z nim kontakt słowny. Wtedy stanowi to problem w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka.

9 produktów, które niszczą twoje serce
9 produktów, które niszczą twoje serce [9 zdjęć]

Kostki bulionowe to produkt bardzo często dodawany zarówno do zup, jak i sosów dla wzbogacenia smaku...

zobacz galerię

U wielu osób występują ciśnienia skurczowe o wartości poniżej 100 mm słupa rtęci, nie wiążące się z żadnymi dolegliwościami.

- Szczególnie u osób młodych, bez zdiagnozowanej choroby serca, można zaobserwować niskie wartości ciśnienia. Dotyczy to przede wszystkim młodych kobiet. Dopóki nie powodują one objawów, nie są niczym groźnym. Natomiast jeżeli niskie ciśnienie towarzyszy chorobie serca, czyli np. obserwuje się je po zawale, u chorych z niewydolnością serca o innej etiologii niż choroba niedokrwienna serca, należy się temu dokładnie przyjrzeć. Być może ci chorzy wymagają modyfikacji leczenia. Być może wymagają leczenia przyczynowego, które usprawni funkcję skurczową komory - tłumaczy kardiolog dr Przemysław Mitkowski, z I Kliniki Kardiologii w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Wartości ciśnienia u osób, które mają rozpoznaną chorobę układu sercowo-naczyniowego, ale także u osób z nadciśnieniem tętniczym, nie mogą być zbyt radykalnie obniżane w wyniku stosowania leków. W tych przypadkach po gwałtownym obniżeniu ciśnienia do wartości 100-120 mm słupa rtęci, może pojawić się gorsze samopoczucie, osłabienie, a nawet stany przedomdleniowe. W procesie leczenia nierzadko konieczne jest wielokrotne dopasowanie leków i ich dawek.

Inaczej traktuje się też chorych, którzy przebyli udar mózgu i mają nadciśnienie tętnicze. U nich również ciśnienie skurczowe nie powinno obniżyć się poniżej 100-110 mm słupa rtęci. Tak niskie ciśnienie skurczowe może doprowadzić do wystąpienia objawów niedokrwienia mózgu. W tych przypadkach granicą, przy której ciśnienie uznaje się już za zbyt niskie może być nawet 100-110 mm słupa rtęci.

Pacjenci bardzo często rutynowo kontrolują swoje ciśnienie krwi. W idealnym modelu każde z gospodarstw powinno posiadać swój aparat do mierzenia ciśnienia. Za technologią powinna iść także wiedza, jak należy interpretować wyniki pomiarów, nie tylko kiedy czujemy się źle.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.