Depilacja i epilacja

Znaczna większość kobiet stosuje depilację, którą często nazywają epilacją. Jednak, wbrew pozorom, depilacja i epilacja to dwa różne pojęcia. Depilacja służy tymczasowemu usunięciu zbędnych włosków, a epilacja to trwałe usuwanie owłosienia, np. metodą laserową. Depilacja to zabieg kosmetyczny przeprowadzany zwykle w domu, a epilacja to najczęściej profesjonalny zabieg upiększający w gabinecie kosmetycznym. Czy efekty depilacji i epilacji są różne? O czym jeszcze warto wiedzieć w związku z depilacją i epilacją?

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Rodzaje depilacji i epilacji

Gładkie nogi

Efekt depilacji laserowej to sprawa indywidualna, zależna od wielu czynników. Najlepsze wyniki są u osób z jasną karnacją i ciemnymi włoskami.

Obecnie popularne są następujące metody usuwania zbędnego owłosienia:

 • golenie – jest łatwe w stosowaniu, bezbolesne i tanie, jednak sprawia, że odrastające włoski są mocniejsze i grubsze;
 • depilacja woskiem – daje bardziej długotrwałe rezultaty niż golenie, jest jednakzabiegiem bolesnym;
 • depilacja chemiczna – kremy do depilacji i pianki, które rozpuszczają widoczną część włosów; ich stosowanie jest bezbolesne, ale istnieje ryzyko podrażnień;
 • depilacja mechaniczna – przy użyciu depilatorów elektrycznych; ich użycie jest zwykle bolesne, ponadto istnieje duże ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych;
 • rozjaśnianie – środki do rozjaśniania często podrażniają skórę;
 • fotoepilacja, czyli depilacja laserowa – na kilka lat usuwa zbędne owłosienie.

Jedyną metodą epilacji, która daje sprawdzone rezultaty, jest elektroepilacja. Wyróżnia się jej trzy rodzaje:

 • elektroliza – do uszkodzenia mieszka włosa używa się prądu stałego; jeden mieszek włosowy niszczy się około 30 sekund;
 • termoliza– wykorzystuje prąd zmienny, a mieszek niszczy w kilka sekund,
 • blend – metoda łącząca cechy elektrolizy i termolizy, jest to najbardziej skuteczna technika.

Epilacja laserowa trwa dużo dłużej niż inne metody usuwania zbędnego owłosienia, ponieważ należy działać na każdy mieszek włosa osobno. Konieczna jest kilkakrotna wizyta w gabinecie kosmetycznym, a zabiegi są dość bolesne i mogą podrażnić skórę i spowodować zaczerwienienie.

Fotoepilacja, czyli depilacja laserowa, nie jest to trwałe usuwanie owłosienia, ponieważ po kilku latach niechciane włoski odrastają. Metoda ta pozwala na kilka lat usunąć owłosienie u osób z jasną karnacją i ciemnymi włosami. Natomiast u osób z ciemną skórą depilacja laserowa może podrażnić skórę i wywołać przebarwienia.

Depilacja laserowa i elektrokoagulacja

Domowa depilacja laserowa powoli staje się faktem. Dostępne są już urządzenia, które pozwalają pozbyć się niechcianego owłosienia w zaciszu własnego domu. Zaleca się niestosowanie tych urządzeń do wszystkich miejsc na ciele, ale w miarę rozwoju technologii być może już wkrótce stanie się to możliwe. Domowy laser można stosować co 6-8 tygodni, nie należy jednak używać go przy ciemnej skórze i do usunięcia owłosienia twarzy. Zabiegi depilacji laserowej na włosach blond, szarych, białych lub rudych są nieskuteczne. Warto pamiętać, że nie jest to trwałe usuwanie owłosienia – po jakimś czasie włoski odrastają, są jednak zwykle słabsze i bardziej cienkie.

Elektrokoagulacja dermatologiczna to zabieg, który służy do usuwania niektórych znamion i zmian na skórze. Jednak elektrokoagulacja może być stosowana także do pozbycia się zbędnego owłosienia. Działanie elektrokoagulacji polega na niszczeniu tkanki w mieszku włosowym, która odpowiada za wzrost włosa. Elektrokoagulację przeprowadza się za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Zabieg trwa krótko i może być wykonywany u wszystkich osób, bez względu na rodzaj i kolor włosa.

Trwałe usuwanie owłosienia jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Metody depilacji, nawet depilacja laserowa, przynoszą efekt tylko na określony czas. Natomiast techniki epilacji, choć skuteczniejsze, są zarazem bardziej czasochłonne. Zarówno depilacja, jak i epilacjamogą powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Dlatego też decyzję o sposobie usuwania niechcianych włosków należy dobrze przemyśleć.

Komentarze (3)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Depilacja i epilacja
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Depilacja i epilacja
Depilacja i epilacja

Po depilacji

Po depilacji

Depilacja za pomocą elektrolizy jest jedyną metodą trwałego usuwania włosów, zatwierdzoną przez FDA (Amerykańską Instytucję Zdrowia).

Depilacja i epilacja

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Laserowe usuwanie włosów na twarzy

Zabieg laserowego usuwania włosów na twarzy jest skuteczną, ale i drogą metodą depilacji. Po kilku takich wizytach owłosienie znika.

Depilacja i epilacja

Bikini

Bikini

Efekt depilacji brazylijskiej uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Przez pięć tygodni pozostaje efekt gładkiej i miękkiej skóry. Zabieg powinien być powtarzany regularnie.

Depilacja i epilacja

Krostki na nodze po depilacji

Krostki na nodze po depilacji

Widoczne czerwone krostki po depilacji są oznaką zapalenia mieszków włosowych, czyli powierzchownego lub głębokiego zakażenia mieszków bakteriami.

Depilacja i epilacja

Cukier

Cukier

Pasta cukrowa jest produktem w pełni naturalnym, wykonanym z bezpiecznych składników, takich jak cukier, woda i sok z cytryny. Stosowanie pasty wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem reakcji alergicznej.

Depilacja i epilacja

Efekty depilacji woskiem

Efekty depilacji woskiem

Depilacja woskiem to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia, ponieważ rozgrzany wosk dociera głęboko, więc jest w stanie usunąć włos wraz z korzeniem. Efekty utrzymują się przez długi czas.

Depilacja i epilacja

Depilacja bikini

Depilacja bikini

Aby uzyskać atrakcyjny wygląd okolic bikini, wizyta u kosmetyczki nie jest konieczna.

Depilacja i epilacja

Gładkie nogi

Gładkie nogi

Efekt depilacji laserowej to sprawa indywidualna, zależna od wielu czynników. Najlepsze wyniki są u osób z jasną karnacją i ciemnymi włoskami.