Trwa ładowanie...

Dewastuje wątrobę jak alkohol. Doprowadza do marskości, z szkody mogą być nieodwracalne

Avatar placeholder
25.04.2024 21:29
Brak snu wywołuje poważne zmiany metaboliczne
Brak snu wywołuje poważne zmiany metaboliczne (Getty Images)

Ponad jedna trzecia dorosłych nie sypia zalecanych 7-8 godzin każdej nocy. Tymczasem nie każdy wie, że chroniczny niedobór snu wiąże się nie tylko ze zmęczeniem i brakiem koncentracji, ale również z "cichą epidemią" dotyczącą wątroby.

spis treści

1. Brak snu wywołuje zmiany metaboliczne

Naukowcy powiązali brak wysokiej jakości snu z przyrostem masy ciała, wzrostem głodu i problemów z kontrolą poziomu cukru we krwi. Okazuje się przy tym, że ryzyko rozwoju niekorzystnych zmian metabolicznych jest szczególnie wysokie u kobiet po menopauzie. Wyniki jednego z badań wykazały, że chronicznie krótki czas snu prowadzi do 20 proc. wzrostu poziomu insuliny w tej grupie, a 15 proc. w pozostałych grupach demograficznych.

Według American Heart Association niekorzystne zmiany metaboliczne wywołane przez — wynikający z braku snu — stres organizmu, mogą prowadzić do NAFLD. Stanu, który przez wielu ekspertów bywa nazywany "cichą epidemią".

2. Czym jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby?

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) jest jednym z najczęstszych przewlekłych schorzeń wątroby. Chociaż początkowo nie pojawiają się widoczne objawy, choroba ta może prowadzić do bliznowacenia tkanki wątroby i zakłócać jej prawidłowe funkcjonowanie, co ostatecznie może skutkować marskością wątroby. Uszkodzenia wywołane przez marskość są nieodwracalne i mogą doprowadzić do niewydolności narządu.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Do najbardziej charakterystycznych objawów NAFLD należą obrzęk brzucha i tępy ból w prawej, górnej części brzucha.

Inne symptomy związane z tą chorobą to: utrata masy ciała i zanik mięśni, zmęczenie i osłabienie, brak apetytu, nudności, intensywny świąd skóry, żółknięcie skóry i białek oczu, wypadanie włosów, częste krwawienia z nosa lub dziąseł, obrzęk nóg, skłonność do pojawiania się siniaków oraz rozgałęzione naczynka krwionośne na skórze.

3. NAFLD to nie wyrok

Mimo że wielu ludzi cierpi na NAFLD, tylko około 10 proc. z nich doświadcza jej poważnych konsekwencji, takich jak marskość czy rak wątroby. Warto więc pamiętać o tym, że odpowiednia zmiana stylu życia — w tym zadbanie o długość i jakość snu — może zapobiegać negatywnym skutkom niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze