Dieta na całe życie

Bob Greene, znany w Stanach Zjednoczonych fizjolog wysiłku, opracował dietę na życie, którą stosuje i propaguje sama Oprah Winfrey. Kuracja odchudzająca Greene'a jest łatwa w zastosowaniu, a jej główną zasadą jest zmiana nawyków żywieniowych. W przeciwieństwie do błyskawicznych diet, które niemal zawsze wiążą się z efektem jo-jo, dieta na życie zakłada stopniową utratę zbędnych kilogramów oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Mimo iż elementy kuracji Greene'a nie są nowatorskie, jego podejście do odżywiania się zyskuje coraz więcej zwolenników.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Ogólne zasady diety na życie

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że jest to dieta tylko z nazwy. Lepszym określeniem na kurację odchudzającą Greene'a jest „zmiana stylu życia”. Inne diety stosuje się zwykle tylko przez ściśle określony czas, a dieta na życie – jak sama nazwa wskazuje – to sposób odżywiania, który należy kontynuować przez resztę życia. Zwolennicy kuracji Greene'a przekonują, że jest to prosta, bezpieczna metoda na zrzucenie nadwagi i poprawę kondycji fizycznej. Zmiany należy wprowadzać stopniowo. W ten sposób nowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna na stałe zagoszczą w życiu.

Jakie są założenia diety na życie? W zależności od płci i poziomu aktywności spożywa się od 1500 do 2500 kalorii dziennie. Osoba na diecie nie liczy jednak skrupulatnie kalorii – ważniejsze od tego jest dokonywanie mądrych wyborów dietetycznych i zwracanie uwagi na rozmiar poszczególnych porcji. W jadłospisie osoby odchudzającej się mogą znaleźć się różne zdrowe produkty spożywcze, ale jednocześnie stopniowo eliminuje się niezdrowe produkty i dania. Według Greene'a najbardziej szkodliwe są smażone potrawy, jedzenie zawierające tłuszcze trans, białe pieczywo, słodkie napoje gazowane, zwykły makaron oraz nabiał o wysokiej zawartości tłuszczu. Te produkty należy stopniowo usuwać z jadłospisu i zastępować je bardziej wartościowymi produktami, takimi jak pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa oraz niskotłuszczowy nabiał. Greene opracował plany żywieniowe na kolejne tygodnie diety – w ten sposób łatwiej zastosować się do wytycznych jego kuracji. Sukces diety na życie jest większy, jeśli odchudzająca się osoba zmieni sposób myślenia o odchudzaniu. Kuracja Greene'a nie ma na celu walki z własnym organizmem – trzeba uświadomić sobie, że zmiany nawyków żywieniowych korzystnie wpłyną na zdrowie. Należy także uzbroić się w cierpliwość. Utrata wagi nastąpi, ale stopniowo.

Dieta na życie krok po kroku

Zmiana nawyków żywieniowych

Zmiana błędnych nawyków żywieniowych to dieta na całe życie. Dzięki temu łatwiej zachować smukłą figurę i uchronić się przed nadwagą.

Jak wyglądają poszczególne etapy diety na życie? W przeciwieństwie do innych diet, które zaczynają się od długiej listy zabronionych produktów spożywczych, kuracja Greene'a rozpoczyna się bardziej liberalną fazą pierwszą. Trwa ona najwyżej cztery tygodnie i opiera się na powolnym zwiększaniu aktywności fizycznej i na zmianie starych nawyków żywieniowych. W tym czasie należy jeść trzy posiłki i jedną przekąskę dziennie, spożywać kolację najpóźniej dwie godziny przed pójściem do łóżka, tymczasowo zrezygnować z picia alkoholu, przyjmować dużo płynów oraz suplementy diety z witaminami, minerałami, kwasami omega-3 oraz wapniem.

Faza druga diety na życie trwa minimum cztery tygodnie. W tym czasie należy ruszać się jeszcze więcej i bardziej kontrolować spożywane posiłki. Osoba na diecie uczy się ponadto, jak panować nad głodem fizycznym i emocjonalnym. Aby zwalczyć objadanie się, konieczne jest nauczenie się, jak mierzyć poziom prawdziwego głodu. Z kolei w przypadku głodu emocjonalnego niezbędne jest uświadomienie sobie, skąd bierze się nadwaga, jaka jest motywacja do schudnięcia i dlaczego wcześniejsze próby odchudzania były nieudane. Ponadto w drugiej fazie usuwa się z jadłospisu sześć niezdrowych produktów, kontroluje się rozmiar porcji i waży się co tydzień.

Trzecia faza diety powinna być kontynuowana przez resztę życia. Nadal eliminuje się niezdrowe produkty i dodaje do jadłospisu pełnowartościowe artykuły spożywcze, przy czym wprowadza się ulubione przekąski w małych ilościach. Im większa jest aktywność fizyczna osoby na diecie, tym więcej smakołyków może spożyć.

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy w racjonalny sposób i na stałe zmienić nawyki żywieniowe, dieta na życie Boba Greene'a jest właśnie dla ciebie. Przygotuj się na to, że utrata nadwagi będzie powolna. Jednak, co ważne, zmiany w odżywianiu i aktywności fizycznej sprawią, że nie straszny ci będzie efekt jo-jo.

Komentarze (2)
~Przemek
~Przemek ponad rok temu

Ja jestem za tym żeby po prostu jeść zdrowo a to ile kalorii się przyswaja to zależy od zapotrzebowania bo czasami mamy bardziej aktywny dzień a czasami trzeba zrobić sobie dzień regeneracji po treningu. Mój trener z Saturn Fitness dał mi dużo porad pod kątem zdrowego żywienia i ułożył mi plan treningowy i wszystko to razem świetnie ze sobą współgra że nie czuję potrzeby stosowania strasznych diet.

Odpowiedz
~zosiunia
~zosiunia ponad rok temu

Zgadzam się, zdecydowanie. Ja byłam na dietach od kiedy pamiętam, kapuściana, kopenhaska, ducana, przerobiłam już chyba wszystkie ;] dopóki nie zmienia się myślenia nic nie pomoże. teraz- 5 lekkich posiłków, duużo wody (kupuje najtańszą z Lidla:p), kupiłam w aptece bańki chińskie, i chodze na zabiegi antycellulitowe (venus legacy, bo cellulit to moja najwieksza zmora)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety
Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

Zmiana nawyków żywieniowych

Zmiana nawyków żywieniowych

Zmiana błędnych nawyków żywieniowych to dieta na całe życie. Dzięki temu łatwiej zachować smukłą figurę i uchronić się przed nadwagą.

Przeszczep serca

Życie po przeszczepie (WIDEO)

Życie po przeszczepie (WIDEO) Odtwórz wideo

Przeszczep to ogromna szansa na dalsze życie dla chorych dotkniętych niewydolnością narządu. Z reguły już po kilku tygodniach, większość pacjentów (...) odzyskuje energię życiową. Co więcej, znacząco poprawia się ich samopoczucie, gdyż...

Gra wstępna

Pierwszy pocałunek

Pierwszy pocałunek

Pierwszy pocałunek zawsze pozostaje w pamięci. Akt ten nie musi być spektakularny, czasem malutki buziak zostawia ślad na całe życie.

Makarony

Makaron ze szpinakiem

Makaron ze szpinakiem

Do szpinaku trzeba się przekonać. Źle przyrządzony może zrazić do siebie na całe życie. Jednak w tej paście szpinak jest pysznym i nadającym charakter składnikiem, który przypadnie do gustu każdemu.

Pierwszy raz

Moment „pierwszego razu" (WIDEO)

Moment „pierwszego razu" (WIDEO) Odtwórz wideo

Przeżycie pierwszego razu to moment bardzo znaczący dla każdego człowieka. Pierwszy stosunek seksualny z drugą osobą pamięta się przez całe życie (...) przeżyć całe życie. Warto nie...

Ślub

Strach przed odpowiedzialnością

Strach przed odpowiedzialnością

Do decyzji o małżeństwie, związaniu się na całe życie z drugą osobą i założeniu rodziny trzeba dorosnąć. Kobiety są zwykle bardziej przychylne do zalegalizowania związku, mężczyznom często jest to obojętne.

Dieta dla dzieci

Zdrowa dieta dla dziecka (prezentacja edukacyjna)

Zdrowa dieta dla dziecka (prezentacja edukacyjna)

. Prawidłowa dieta dziecka pomoże wykształcić mu zasady zdrowego żywienia, które będzie stosował całe życie. (...) i zastosowanie zdrowej diety dla dziecka, może mieć znaczący wpływ na całe...

Szybka nauka

Trening pamięci (WIDEO)

Trening pamięci (WIDEO) Odtwórz wideo

wiedzieć, że znajomość faktów nie wystarczy, potrzebna jest nauka wzajemnej zależności i powiązań, przyczyn i skutków. Jakie są sposoby na dobrą pamięć przez całe życie?