Trwa ładowanie...

Dietetyczne i bezcukrowe napoje wcale nie są korzystniejsze dla zdrowia

Bezcukrowe  i dietetyczne napoje są postrzegane jako zdrowsza opcja, aczkolwiek naukowcy z Uniwersytetu w Londynie twierdzą, że napoje te wcale nie są bardziej pomocne w utrzymaniu zdrowej wagi niż tradycyjne napoje z cukrem.

W komentarzu na temat aktualnych badań na temat słodzonych napojów, naukowcy z trzech uczelni brazylijskich potwierdzili, że że wersje bezcukrowych napojów wcale nie są lepsze w utracie wagi lub w celu zapobiegania przebierania na wadze, a także mogą być szkodliwe dla środowiska.

Sztucznie słodzone napoje stanowią alternatywę dla napojów z cukrem. Nie zawierają one cukru, lecz zamiast tego  są słodzone sztucznymi słodzikami. Są one często określane jako "dietetyczne" wersje napojów cukrowych i mogą być postrzegane przez konsumentów jako zdrowsza opcją dla tych, którzy chcą schudnąć lub zmniejszyć spożycie cukru.

Jednak nie ma solidnych dowodów na poparcie twierdzenia, że ​​są one lepsze dla zdrowia lub skuteczne w zapobieganiu otyłości i chorobom związanym z otyłością, takie jak cukrzyca typu 2.

Bezcukrowe i dietetyczne napoje wcale nie są korzystniejsze w utrzymaniu zdrowej wagi
Bezcukrowe i dietetyczne napoje wcale nie są korzystniejsze w utrzymaniu zdrowej wagi (123rf)

 „Powszechnym przekonaniem, które może mieć wpływ na marketing w branży jest to, że ponieważ napoje dietetyczne nie zawierają cukru, muszą one być zdrowsze i skuteczniejsze w zapobieganiu przybieraniu na wadze. Jednakże nie znaleźliśmy dotychczas żadnych solidnych dowodów na poparcie tego stwierdzenia" – powiedział profesor Christopher Millett, główny autor badania z londyńskiej uczelni.

Napoje słodzone cukrem, takie jak napoje bezalkoholowe, napoje o smaku owocowym i napoje dla sportowców, są bardzo często spożywanymi napojami wśród nastolatków.

Dostarczają one wiele kalorii, ale bardzo niewiele niezbędnych składników odżywczych, a ich spożywanie jest jedną z głównych przyczyn zachorowań na otyłość i cukrzycę typu 2.

Napoje bezcukrowe obejmują obecnie jedną czwartą światowego rynku napojów, ale nie są one objęte regulacjami w takim stopniu, jak napoje slodzone cukrem być może ze względu na to, że są powszechnie postrzegane jako nieszkodliwe dla zdrowia, jak twierdzą naukowcy.

Dietetyczne napoje zawierają małe ilości kalorii, jednak powodują stymulację receptorów odpowiedzialnych za słodki smak, co może skutkować spożywaniem większych ilości innych produktów spożywczych, a to może powodować otyłość, cukrzycę i inne problemy zdrowotne.

Profesor Millett i współpracownicy przedstawili aktualne wyniki badań na temat skutków zdrowotnych wynikających ze spożywania napojów dietetycznych. Okazało się, że nie ma bezpośrednich dowodów na to, że napoje te pomagają w utracie masy ciała ani że pomagają w zapobieganiu przebieraniu na wadze. Ponadto produkcja tych napojów ma negatywne skutki dla środowiska naturalnego.

Naukowcy podsumowują, że napoje dietetyczne i bezcukrowe nie powinny być promowane jako część zdrowej diety. Zamiast tego, powinno się promować i zalecać picie czystej wody, która jest pożądanym źródłem uzupełniania płynów w organizmie dla każdego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.