Dlaczego niektóre osoby chore na alzheimera mają bardzo dobrą pamięć?

Naukowcy donoszą, że ich odkrycie kwestionuje dotychczasowy sposób myślenia o osobach chorych na Alzheimera. Naukowcy twierdzą, że kilka osób w wieku powyżej 90 lat miało doskonałą pamięć, mimo że ich mózgi wykazywały oznaki choroby Alzheimera.

Znaczenie ustaleń nie jest do końca jasne. Ludzie w podeszłym wieku, których mózgi były badane po ich śmierci, mogły być we wczesnych stadiach choroby Alzheimera, choć naukowcy stwierdzili, że w to wątpią. Jest również możliwe, że coś w tych ludziach, lub w ich mózgach, mogło trzymać w ryzach objawy demencji.

Autor badania Changiz Geula, profesor neurologii poznawczej w Szkole Medycznej na Północno-zachodnim Uniwersytecie Feinberga w Chicago, stwierdził, że oznacza to, że jakieś czynniki ochraniają niektórych starszych ludzi przed zmianami powodowanymi przez chorobę Alzheimera.

"Badania tych czynników są niezbędne, jeśli chcemy pomóc osobom z chorobą Alzheimera żyć normalnie, a nawet pomóc ludziom starszym uniknąć naturalnego spadku funkcji poznawczych, które przychodzą z wiekiem" – dodaje Geula.

Jednak jeden ekspert w dziedzinie alzheimera powiedział, że wyniki nie są rozstrzygające.

Naukowcy wierzą, że choroba Alzheimera jest spowodowana zatykaniem pewnych obszarów mózgu materią zwaną blaszkami (kulki białek na zewnątrz komórek) i splotami (zbitki białek wewnątrz komórek). Jednak niektóre badania wykazały, że zatory w mózgu nie muszą prowadzić do choroby Alzheimera.

W nowym badaniu naukowcy starali się lepiej zrozumieć związek pomiędzy zatykającą mózg materią a chorobą Alzheimera. Badacze zbadali mózgi ośmiu ludzi w wieku 90 lat, którzy mieli bardzo dobre wyniki w testach pamięciowych i normalne wyniki w innych testach z zakresu myślenia, gdy jeszcze żyli.

Mózgi trzech osób wykazywały oznaki choroby Alzheimera, choć miały wysokie wyniki w testach pamięci. Naukowcy odkryli również, że komórki w tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za pamięć, były bardziej nienaruszone w porównaniu do mózgów ludzi cierpiących na demencję.

Geula powiedział, że jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że coś w tych osobach chroniło ich komórki nerwowe i mózg przed wpływem blaszek i splotów. Nie jest jednak jasne, co to za czynniki.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Traci pamięć, nie poznaje bliskich,...

Dr David Holtzman, przewodniczący wydziału neurologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Washington w St. Louis, powiedział, że jest "bardzo prawdopodobne", że seniorzy mieli wczesne stadium choroby Alzheimera, który jeszcze nie spowodował objawów. Zanim pojawią się objawy choroby, blaszki i sploty zbierają się w mózgu nawet przez 15 lat.

Holtzman powiedział, że nie wiadomo, czy coś konkretnego chroniło tych ludzi przed objawami alzheimera. I dodał, że nie ma powodu, by sądzić, że sploty i blaszki nie są faktycznie związane z chorobą Alzheimera.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera. Tak wynika z badań naukowców Uniwersytetu Kansas opublikowanych w specjalistycznym...

Geula powiedział, że pierwszym zadaniem jego zespołu jest lepsze zbadanie stanu komórek mózgowych, które dotyczą znacznie większej grupy. Naukowcy chcą się również dowiedzieć, czy zmianami są dotknięte również inne obszary mózgu.

Geula dodaje również, że chce rozpocząć badania genetyczne, aby sprawdzić, czy osoby te odziedziczył genetyczne zmiany, które mogłyby chronić je przed spadkiem zdolności poznawczych.

Odkrycia zaprezentowano na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Nauk o Mózgu w San Diego. Badania prezentowane na spotkaniach medycznych są uważane za wstępne aż do momentu opublikowania w czasopiśmie recenzowanym.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...