Trwa ładowanie...

Nowa nadzieja dla osób chorych na parkinsona

Avatar placeholder
13.04.2017 15:04
Choroba Parkinsona może stać się chorobą uleczalną
Choroba Parkinsona może stać się chorobą uleczalną (123rf)

Zespół naukowców jest zdania, że opracowanie skutecznej metody leczenia choroby Parkinsona jest bardzo bliskie.

Palmitoylethanolamide (PAE), czyli cząsteczka sygnalizująca nazywana amidem kwasu tłuszczowego, jest dobrze znany ze swoich zdolności do tłumienia stanów zapalnych w obrębie układu nerwowego.

Badania wykazały, że cząsteczka ta spowalnia postęp choroby i niepełnosprawności, gdy jest stosowana jako terapia dodatkowa u chorych z zaawansowanym parkinsonem.

W ramach badania poddano trzymiesięcznej obserwacji 30 pacjentów z rozpoznanym schorzeniem (średnio w wieku 73 lat), którzy na codzień przyjmowali leki na chorobę Parkinsona, w tym lewodopę.

Zobacz film: "Czy można się uchronić przed chorobą Parkinsona?"
Naukowcy są bliscy odkrycia leku na chorobę Parkinsona
Naukowcy są bliscy odkrycia leku na chorobę Parkinsona (123rf)

Badanym podawano 1 200 mg PAE na dobę przez 3 miesiące, a następnie 600 mg na dobę przez okres do 12 miesięcy.

Następnie poddano ocenie klinicznej objawy motoryczne i niemotoryczne w 1., 3., 6. i 12. miesiącu terapii. Jednocześnie pacjenci stosowali standardowe leki na chorobę Parkinsona.

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym

zobacz galerię

Podobne działania doprowadziły do stopniowej poprawy doświadczeń związanych z życiem codziennym w aspektach niemotorycznym i motorycznym.

Zastosowanie amidu kwasu tłuszczowego spowodowało także znaczną i stopniową redukcję powikłań motorycznych. Żaden z uczestników nie zgłosił działań niepożądanych związanych z terapią.

Podsumowując, palmitoylethanolamide stanowi bezpieczny i skuteczny sposób leczenia uzupełniającego u pacjentów z parkinsonem stosujących zaawansowaną terapię lewodopą.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Badanie opublikowano w "CNS & Neurological Disorders - Drug Targets".

Na całym świecie na chorobę Parkinsona choruje ok. 6 mln ludzi. W Polsce schorzenie dotyka ok. 70 tys. osób. Według statystyk co roku na parkinsona zapada 10 na każde 100 tys. ludzi. Najczęściej są to osoby starsze, w wieku powyżej 65. roku życia.

4 proc. osób chorych na parkinsona to osoby w wieku powyżej 80 lat. Należy jednak pamiętać, że pierwsze objawy parkinson może dawać już 50. urodzinach, a znane są również przypadki zachorowania w wieku 40 lat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze