Trwa ładowanie...

Nowa nadzieja dla osób chorych na parkinsona

Zespół naukowców jest zdania, że opracowanie skutecznej metody leczenia choroby Parkinsona jest bardzo bliskie.

Zobacz film: "Czy można się uchronić przed chorobą Parkinsona?"

Palmitoylethanolamide (PAE), czyli cząsteczka sygnalizująca nazywana amidem kwasu tłuszczowego, jest dobrze znany ze swoich zdolności do tłumienia stanów zapalnych w obrębie układu nerwowego.

Badania wykazały, że cząsteczka ta spowalnia postęp choroby i niepełnosprawności, gdy jest stosowana jako terapia dodatkowa u chorych z zaawansowanym parkinsonem.

W ramach badania poddano trzymiesięcznej obserwacji 30 pacjentów z rozpoznanym schorzeniem (średnio w wieku 73 lat), którzy na codzień przyjmowali leki na chorobę Parkinsona, w tym lewodopę.

Naukowcy są bliscy odkrycia leku na chorobę Parkinsona
Naukowcy są bliscy odkrycia leku na chorobę Parkinsona (123rf)

Badanym podawano 1 200 mg PAE na dobę przez 3 miesiące, a następnie 600 mg na dobę przez okres do 12 miesięcy.

Następnie poddano ocenie klinicznej objawy motoryczne i niemotoryczne w 1., 3., 6. i 12. miesiącu terapii. Jednocześnie pacjenci stosowali standardowe leki na chorobę Parkinsona.

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym zmianom...

zobacz galerię

Podobne działania doprowadziły do stopniowej poprawy doświadczeń związanych z życiem codziennym w aspektach niemotorycznym i motorycznym.

Zastosowanie amidu kwasu tłuszczowego spowodowało także znaczną i stopniową redukcję powikłań motorycznych. Żaden z uczestników nie zgłosił działań niepożądanych związanych z terapią.

Podsumowując, palmitoylethanolamide stanowi bezpieczny i skuteczny sposób leczenia uzupełniającego u pacjentów z parkinsonem stosujących zaawansowaną terapię lewodopą.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Badanie opublikowano w "CNS & Neurological Disorders - Drug Targets".

Na całym świecie na chorobę Parkinsona choruje ok. 6 mln ludzi. W Polsce schorzenie dotyka ok. 70 tys. osób. Według statystyk co roku na parkinsona zapada 10 na każde 100 tys. ludzi. Najczęściej są to osoby starsze, w wieku powyżej 65. roku życia.

4 proc. osób chorych na parkinsona to osoby w wieku powyżej 80 lat. Należy jednak pamiętać, że pierwsze objawy parkinson może dawać już 50. urodzinach, a znane są również przypadki zachorowania w wieku 40 lat.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.