Trwa ładowanie...

Donald Trump ma osobowość narcystyczną? Psychoterapeuta wyjaśnia, na czym polega narcystyczna furia

 Dorota Mielcarek
11.12.2019 07:56
Donald Trump
Donald Trump (East News)

"Prezydent nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za żaden błąd, pomyłkę lub porażkę. Jego obrona to obwinianie innych i atakowanie (...). Ataki narcystycznej furii mogą być brutalne i destrukcyjne" – ostrzega prof. Lee z Uniwersytetu Yale. Czy ma rację? Czy na podstawie wystąpień publicznych i postów w mediach społecznościowych można ocenić, jaką osobowość ma dany człowiek? Na pytania odpowiada psychoterapeutka.

1. Czym jest narcystyczna furia?

Na wiadomość o planach postawienia prezydenta Trumpa w stan oskarżenia zareagowali amerykańscy pracownicy służby zdrowia.

Ponad 350 psychiatrów złożyło petycję do Kongresu, w którym podkreślają, że zdrowie psychiczne prezydenta pogarsza się. Jak zaznaczają, ma on osobowość narcystyczną, czyli jest przekonany o swojej wielkości, niezwykłości, super inteligencji i wszechwiedzy, a na każdą krytykę reaguje w sposób nieprzewidywalny.

Donald Trump jest narcyzem?
Donald Trump jest narcyzem? (GettyImages)
Zobacz film: "Poznasz psychopatę patrząc mu w oczy"

Zapytaliśmy psychoterapeutkę, Ninę Turek, na czym polega narcystyczna furia i czy osoby z osobowością narcystyczną są niebezpieczne, jak sugeruje prof. Bandy Lee.

Dorota Mielcarek, WP abcZdrowie: Z czym wiąże się osobowość narcystyczna?

Psychoterapeutka Nina Turek: Związana jest z wyolbrzymianiem myśli na swój temat. Dochodzi tutaj do paradoksu: narcyz z jednej strony myśli o sobie dobrze, czuje się najlepszy, a przy tym potępia się za wady, które sam posiada. Najważniejsze dla niego jest osiągnięcie sukcesu, a mniej ważna jest empatia i tworzenie związków.

Związki? To musi czynić tę osobę nieszczęśliwą.

Kiedy nie ma bliskości z innymi ludźmi, to satysfakcja z życia jest niska. Trzeba zrozumieć, że te osoby są uzależnione od osiągania zamierzonych celów i sukcesów. To jest dla nich wartością i do tego dążą. Czasami obsesyjnie.

Czym jest narcystyczna furia?

W momencie, kiedy narcyz nie otrzyma tego, co chce, frustracja jest nie do powstrzymania. Dochodzi wówczas do wybuchu niekontrolowanej złości i jeszcze większych manipulacji, a nawet przemocy psychicznej. Niezaspokojenie tego, czego się pragnie i myśl, że chce się to osiągnąć, dominują całe życie takiej osoby.

Osoby z zaburzeniami narcystycznymi mogą być niebezpieczne?

Narcyzm to zespół zaburzeń występujących w spektrum od lekkiej egomanii do patologicznych zachowań graniczących z niebezpieczną socjopatią i psychopatią. Mamy dwa rodzaje narcyzów: gruboskórny, czyli zmagający się z psychopatią i cienkoskórny – wrażliwy na krytykę, czujący upokorzenie. Dwie skrajności.

Profesor Lee z Uniwersytetu Yale wydał opinię na temat zdrowia psychicznego Donalda Trumpa bazując na jego tweetach, przemówieniach i wystąpieniach publicznych. Możemy przyjąć, że jest ona trafna?

Nie. Nie można wydawać takiej opinii o żadnym człowieku. Można mieć swoje hipotezy, jednak nie powinno się o tym mówić publicznie, szczególnie jeśli osoba, o której się opinię wydaje, nic o tym nie wie. To nieetyczne. Żeby wydać diagnozę, potrzebne są testy i przede wszystkim zgoda zainteresowanego.

2. Narcyz liderem

Prof. Lee wydając swoją opinię o narcystycznej osobowości Trumpa, podkreślił, że taki lider jest niebezpieczny. Odmienne zdanie na ten temat miał Sigmund Freud, pisząc o narcyzach:

"Szczególnie dobrze nadają się do podtrzymywania innych ludzi, pełnienia funkcji przywódców, wytyczania nowych ścieżek rozwoju kultury i do niszczenia istniejącego stanu rzeczy".

Donald Trump - zdrowie psychiczne
Donald Trump - zdrowie psychiczne (East News)

Czy zatem jest się czego obawiać? Cechą wspólną dla wszystkich narcyzów jest kreowanie wyidealizowanego i wyolbrzymionego wizerunku siebie, pod którym ukrywają swoje braki.

Bądźmy ze sobą szczerzy, kto z nas lubi pokazywać całemu światu swoje wady i braki? Prawdopodobnie nikt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze