Trwa ładowanie...

"COVID nie zniknął. Przysłoniła go tylko wojna w Ukrainie". Lekarze apelują, by zmienić sposób testowania. To zapewni bezpieczeństwo

Uchodźcy są zwolnieni z kwarantanny wjazdowej, ale eksperci zwracają uwagę, że nie można zapominać o ich testowaniu. COVID nadal jest groźny
Uchodźcy są zwolnieni z kwarantanny wjazdowej, ale eksperci zwracają uwagę, że nie można zapominać o ich testowaniu. COVID nadal jest groźny (Getty Images)

"Nie zapominajcie o COVID! On nie zniknął, przysłoniła go tylko wojna w Ukrainie" - apelują lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Dlatego też polski rząd powinien zapewnić uchodźcom jak najlepszą ochronę przed COVID-19, tym bardziej że podróż w tłumie i przesiadki, a także osłabiona stresem odporność, to dla nich dodatkowe ryzyko - uczulają lekarze. Warto, aby rozwiązać sprawę systemowo, ale także każdy z nas, jeśli przyjmuje w swoim domu Ukraińców, powinien na początku opowiedzieć im o możliwości bezpłatnego testowania oraz szczepień w Polsce.

spis treści

1. Uchodźcy są zwolnieni z kwarantanny wjazdowej

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że wojna w Ukrainie doprowadzi do większej transmisji COVID-19.

"Miliony ludzi się przemieszczają, choroba zakaźna wykorzysta to" – powiedział dr Michael Ryan, epidemiolog i dyrektor wykonawczy Programu WHO Health Emergencies.

Zobacz film: "Czy COVID będzie taką chorobą jak grypa?"

"Nie zapominajcie o COVID! On nie zniknął, przysłoniła go tylko wojna w Ukrainie. Pandemia nadal trwa, codziennie umierają ludzie. Codziennie nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest w Polsce od 12 do 15 tysięcy. Codziennie z powodu COVID-19 umiera od 100 do prawie 300 osób" - apelują na swojej stronie lekarze zrzeszeni w federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy zadbali o szczepienie siebie i bliskich, ale także warto zachęcić do niego gości ze Wschodu, których przyjmujemy.

Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia uchodźcy przybywający z Ukrainy są zwolnieni z kwarantanny wjazdowej. Mogą też bezpłatnie wykonać w Polsce test w kierunku COVID-19. Lekarze przyznają, że już notują pierwsze przypadki zakażeń wśród uchodźców, którzy do nich trafiają.

- Przede wszystkim przychodzą matki z przeziębionymi dziećmi, ale także pacjenci covidowi - to są pojedyncze przypadki, ale już się zdarzają - mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, członek Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Eksperci mówią, że wraz z coraz większą liczbą uchodźców, problem może być coraz bardziej widoczny. Wiadomo, że COVID jest ostatnią rzeczą, o której myślą teraz uciekający przed wojną, ale osoby, które się nimi opiekują, powinny wziąć ten aspekt pod uwagę - dla dobra nas wszystkich.

Uchodźcy z Ukrainy mogą wykonać za darmo test w kierunku COVID-19
Uchodźcy z Ukrainy mogą wykonać za darmo test w kierunku COVID-19 (Getty Images)

2. Dr Grzesiowski: Nikt nie chce o tym mówić głośno

Zdaniem dra Grzesiowskiego nie możemy zapominać o testowaniu w kierunku COVID osób przybywających z Ukrainy, zwłaszcza biorąc pod uwagę niski poziom wyszczepienia w Ukrainie.

- Nikt nie chce o tym mówić głośno, ale w mniejszej skali podczas kryzysu migracyjnego w 2014 r. mieliśmy na granicy ośrodki przejściowe dla uchodźców, w których otrzymywali niezbędną pomoc medyczną. Przy obecnej skali uchodźców nie ma takiej możliwości. Nie chcemy, żeby osoby przybywające z Ukrainy czekały w obozach przejściowych na badania, ale z drugiej strony, w miejscu docelowym pobytu, powinni zgłaszać się na badania lekarskie, mieć dostęp do leków i szczepień. Każda z tych osób powinna mieć w pierwszej dobie np. zrobiony test antygenowy na granicy - przekonuje dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

- Pamiętajmy, że oni przyjeżdżają z kraju, gdzie procent wyszczepienia jest jednym z najniższych w Europie i nie dotyczy to tylko COVID - podkreśla dr Grzesiowski. - O tym nie wolno nie mówić, musimy myśleć o szerokiej profilaktyce. Uchodźcy powinni mieć zapewnioną opiekę medyczną i wstępną ocenę stanu zdrowia, dla ich dobra i wspólnego bezpieczeństwa - podkreśla ekspert.

3. Prof. Flisiak: Uchodźcy powinni być testowani

Zdaniem prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, testy powinny dotyczyć tylko przypadków objawowych.

- Moim zdaniem uchodźcy powinni być testowani na takich samym zasadach, jak pozostali mieszkańcy. W Polsce w tej chwili mamy wygasającą falę, podobną tendencję widać było w Ukrainie. W związku z tym teraz czas, żebyśmy się ukierunkowali na testowanie tylko objawowych przypadków, bo w tej chwili prewencyjne testowanie traci na znaczeniu przeciwepidemcznym - tłumaczy prof. Robert Flisiak.

- Musimy mierzyć siły na możliwości. Jeżeli testowalibyśmy wszystkich, to automatycznie powinniśmy również zapewnić warunki izolacji, bo jaki jest sens testować, jeżeli nie zapewnimy im izolacji. Jeżeli okazałoby się, że nagle zaczyna narastać liczba zachorowań, wtedy trzeba będzie zmienić sposób postepowania - dodaje prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Eksperci nie mają wątpliwości, że priorytetem po zapewnieniu uchodźcom bezpiecznego schronienia powinno być zadbanie o stan ich zdrowia. Od 25 lutego ukraińscy uchodźcy mogą przyjąć w Polsce szczepienie przeciwko COVID-19. Warto ich do tego zachęcać. Mają też prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Dotyczy to każdego obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną lub odcisk stempla Straży Granicznej w dokumencie podróży, które potwierdzają pobyt w Polsce w związku z wojną w Ukrainie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze