Trwa ładowanie...

Dr Grzesiowski: połączenie maski chirurgicznej i bawełnianej to dobry pomysł (WIDEO)

Obowiązek zasłaniania nosa i ust istnieje w Polsce niemalże od początku epidemii koronawirusa. O ile na początku eksperci zalecali stosowanie w zasadzie każdego rodzaju masek, o tyle teraz sugerują, by wybierać te chirurgiczne. Co więcej, coraz częściej pojawiają się zalecenia, by nakładać na twarz dwie maski. - To dobry pomysł - przyznał dr Paweł Grzesiowski, immunolog i doradca Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Nakładanie maski bawełnianej na chirurgiczną. Taki pomysł promują eksperci ze Stanów Zjednoczonych. Rozwiązanie ma pomóc w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem SARS-CoV-2.

- Połączenie maski bawełnianej i chirurgicznej to jest dobre rozwiązanie, chociaż uważam, że nie ma ono solidnych podstaw naukowych. Chodzi tu jednak o ogólną zasadę: im więcej warstw filtrujących, tym większy jest efekt - przyznał dr Grzesiowski.

- Maseczki bawełniane są bardzo dobre, ponieważ w nie wchłania się wilgoć, natomiast źle filtrują. Dlatego też uzupełnienie maseczki bawełnianej maseczką chirurgiczną lub fp 2 jest dobrym pomysłem - stwierdził ekspert.

Grzesiowski odniósł się do transmisji z lądowania łazika Perseverance na Marsie, w czasie której naukowcy z NASA mieli założone podwójne maski: fp2 i bawełnianą. - To jest idea, którą promuje się obecnie w Stanach - podsumował Grzesiowski.

W Polsce nie ma jeszcze wytycznych dotyczących noszenia konkretnego rodzaju masek. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozporządzeniem, które ma uściślić tę kwestię.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.