Trwa ładowanie...

Co wybrać maseczki czy przyłbice? Kto może nie nosić maseczki? Ekspert wyjaśnia

Od 1 września nie będzie ulg w noszeniu maseczek. Alternatywnie można je zastąpić przyłbicą
Od 1 września nie będzie ulg w noszeniu maseczek. Alternatywnie można je zastąpić przyłbicą (East News)

Problem noszenia maseczek wraca jak bumerang. Czy maseczki można skutecznie zastąpić przyłbicą? Kto po 1 września będzie zwolniony z obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz czy istnieją rzeczywiście przesłanki medyczne dla takich odstępstw? Wątpliwości rozwiewa ekspert.

1. Obowiązkowe maseczki również na zewnątrz w "czerwonych powiatach"

Minister zdrowia ogłosił koniec pobłażania dla osób, które lekceważą obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach. W powiatach objętych tzw. czerwoną strefą mieszkańcy będą musieli nosić maseczki wszędzie: również na otwartej przestrzeni.

- Apel o otrząśnięcie się z takiej atmosfery beztroski dotyczy całej Polski, bo tak naprawdę, jeżeli nie chcemy, by ten kolor czerwony się rozprzestrzenił na całą Polskę, no to starajmy się zachowywać reżim sanitarny: nosić maskę w sklepach, w komunikacji miejskiej. Nie ma tak naprawdę czegoś takiego, jak medyczne przeciwwskazania do zasłaniania nosa i ust – mówił podczas konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Mikrobiolog dr Tomasz Ozorowski przyznaje, że maseczki są jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z pandemią, problem w tym, że wiele osób lekceważy zalecenie.

Zobacz film: "Maseczka ochronna czy chustka? Ekspert wyjaśnia, czym zasłaniać usta"

- Przed chwilą wyszedłem ze stacji benzynowej i widziałem, ile osób jest bez masek. A to jest najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o koszty, które może ponieść społeczeństwo - mówi dr Tomasz Ozorowski, szef Szpitalnego Zespołu ds. kontroli zakażeń w Poznaniu.

- Noszenie masek jest jednym z trzech uniwersalnych narzędzi, jakie mamy teraz do walki z COVID-19, czyli dystans, maska i higiena rąk. Maska jest potrzebna tam, gdzie nie możemy utrzymać dystansu. Skoro wiemy, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową na odległość 1,5-2 metrów, to w miejscach, gdzie nie możemy utrzymać dystansu, maska jest absolutnie potrzebna i to w każdym rejonie Polski - dodaje.

Ekspert uważa, że działania rządu nie są dobrze przemyślanie. Jego zdaniem z jednej strony restrykcje w rejonach z największą liczbą zakażeń są zbyt małe. Z drugiej strony nie widzi potrzeby noszenia maseczek przy braku kontaktów z innym ludźmi.

- Rozumiem, że ma to wymóc na danym regionie, żeby maski były po prostu bezwzględnie zakładane, ale ich znaczenie w lesie, czy w miejscu, gdzie nie ma innych osób, jest po prostu żadne. Mam wrażenie, że organy państwa nie radzą sobie ze ściganiem i egzekwowaniem noszenia masek tam, gdzie są one potrzebne, więc idą o krok dalej, który niekoniecznie jest uzasadniony - podkreśla dr Ozorowski.

2. Osoby z astmą, zamiast maseczek mogą nosić przyłbicę

Resort zdrowia zapowiedział jeszcze jedną ważną zmianę. Koniec z tłumaczeniami osób, które nie nosiły maseczek, powołując się na względy zdrowotne. Od 1 września chorzy, którzy rzeczywiście nie mogą zasłaniać ust i nosa z powodów zdrowotnych, będą musieli przestawić stosowne zaświadczenie, które to potwierdzi. Minister zdrowia sugeruje takim osobom użycie w zamian przyłbic.

- Jak ktoś nie może nosić maski z powodu bardzo ciężkiej niewydolności oddechowej czy bardzo ciężkiej alergii, właściwie to są jedyne przeciwwskazania istotne, to zawsze może nosić przyłbicę. W związku z tym zasłaniajmy nos i usta. Chcielibyśmy, żeby to weszło w nawyk - wyjaśniał Łukasz Szumowski.

Dr Ozorowski uważa, że jedyną przesłanką zwalniającą z obowiązku noszenia maseczek powinny być poważne problemy z oddychaniem, z którymi boryka się stosunkowo niewielka część społeczeństwa.

- Widziałem dziś kobietę około 90-letnią, która ewidentnie nie mogła nosić tej maski, ledwo doszła do sklepu i widać było, że miała wyraźny problem z oddychaniem. Takie osoby powinny być zwolnione z tego obowiązku, ale jeżeli widzimy młodzieńca, który nie nosi maski, mówi, że ma astmę i nie ma zaświadczenia, to powinny być w takich przypadkach olbrzymie kary - tłumaczy dr Ozorowski.

3. Jaką maseczkę wybrać?

Przyłbice mogłyby nosić osoby, które ze względu na medyczne przeciwwskazania nie są w stanie wytrzymać w maseczce. Jednak epidemiolog przypomina, że rzeczywiście łatwiej się w niej oddycha, ale jest zdecydowanie mniej skuteczna.

- Mamy cztery kategorie ochrony twarzy. Pierwsze to są maski specjalistyczne, których używa się w szpitalach. Na ulicach nie są nam potrzebne. Drugie to są maski chirurgiczne, a trzecie bawełniane. Maski chirurgiczne są bardziej skuteczne niż bawełniane, niemniej jednak przy kontaktach z osobami, które nie mają ewidentnych objawów choroby, nie kaszlą, maska bawełniana jest wystarczająca. Natomiast przyłbica jest najmniej bezpieczna - wyjaśnia dr Ozorowski.

Wybierając odpowiednią maseczkę, warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Maseczki chirurgiczne z założenia są jednorazowe, a bawełniane można używać wielokrotnie, pamiętając o ich dezynfekcji, po każdym użyciu.

- Taką maskę bawełnianą można wyprać w temp. 60 stopni, ale można ją też po prostu po powrocie do domu zalać wrzątkiem - radzi epidemiolog.

Kluczową rolę odgrywa również sposób noszenia maseczek. Materiał powinien szczelnie zasłaniać zarówno nos, jak i usta. Ważne też, by podczas zdejmowania i zakładania nie dotykać potencjalnie skażonych powierzchni.

- Maska to nie jest amulet. Samo jej posiadanie nie zmniejsza ryzyka zakażenia. Możemy się zakazić nie tylko przez usta i nos, ale również przez śluzówki oczu i pośrednio przez ręce, o czym wielu zapomina. Jeżeli ktoś będzie nosił maskę, a rękami będzie dotykał jakiś skażonych przedmiotów, a potem będzie na przykład dłubał w nosie albo tarł oczy, to też się może zarazić. To jest trochę jak z saperem: wystarczy raz popełnić błąd - ostrzega dr Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i medycyny podróży, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze