Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo zaostrza restrykcje, wprowadza "czerwone", "żółte" i "zielone" powiaty

Ministerstwo Zdrowia reaguje na wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce, wprowadzając nowe restrykcje. W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo nowych przypadków zakażeń, będą wprowadzane większe obostrzenia. - W tej chwili takich powiatów jest 19 - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

## "Czerwone" powiaty

Od kilku dni w Polsce szybko wzrasta liczba dziennych przypadków zakażenia koronawirusem. 6 sierpnia padł kolejny rekord - ponad 700 osób w ciągu doby. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń. Najważniejsze z nich to podział powiatów na strefy "czerwone", "żółte" i "zielone". Obostrzenia dotyczyć będą dziewiętnastu powiatów w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i podkarpackim.

Od soboty w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń, zaostrzenie restrykcji
Od soboty w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń, zaostrzenie restrykcji (Ministerstwo Zdrowia)

- Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń. W tzw. powiatach czerwonych (9 powiatów) wprowadzamy obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej - mówił szef resortu. Łukasz Szumowski.

1. Powrót do restrykcji

Największe obostrzenia będą obowiązywać w powiatach "czerwonych": ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. W tych powiatach obowiązywać będą m.in. maseczki również na "świeżym powietrzu", zamknięte będą kluby i dyskoteki oraz zakazane imprezy masowe. Liczba osób korzystających z transportu zbiorowego będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących, a liczba uczestników uroczystości rodzinnych (np. wesela i pogrzeby) to maksimum 50 osób.

Dziesięć powiatów oznaczono jako "żółte", a pozostałe - "zielone". Minister zapewnił, że "to nie czas wakacji daje wzrost zakażeń".

- Pas zbliżony do Pomorza jest w całości "zielony", nie ma tam dramatycznej liczby zakażeń. Również Mazury są "zielone" - stwierdził.

Zdaniem Szumowskiego, "musimy trochę się otrząsnąć". - Większość Polski jest "zielona", ale niestety są obszary, gdzie przyrost jest szybki i trzeba zareagować - uznał.

2. Szumowski: maseczki są konieczne

Szumowski zaznaczył, że "nie ma przeciwwskazań do zakrywania ust i nosa, są przyłbice".

- Apel o otrząśnięcie się z nastroju beztroski dotyczy całej Polski, bo jeżeli nie chcemy, by ten kolor czerwony rozprzestrzenił się na cały kraj, to starajmy zachowywać reżim sanitarny: nośmy maski w sklepach i transporcie publicznym - powiedział Szumowski.

Z kolei wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział, że od 1 września zostanie wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa.

Zobacz również: Koronawirus: WHO ogłasza, że może nie być drugiej fali, tylko jedna wielka. COVID-19 nie jest chorobą sezonową jak grypa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.