Trwa ładowanie...

Dwa metry włosów w żołądku. Lekarze musieli wyciągać je operacyjnie

Avatar placeholder
26.07.2020 15:23
Niecodzienną operację przeprowadzili lekarze z Wuhan
Niecodzienną operację przeprowadzili lekarze z Wuhan (East News)

Lekarze z chińskiego szpitala Wuhan Maternity and Child Health Care Hospital przeprowadzili niecodzienną operację. Musieli wyciągnąć dwa metry włosów z żołądka pacjentki, która cierpi na rzadką chorobę.

1. Operacja wyciągania włosów z żołądka

Od szpitala w Wuhan trafiła pacjentka, która skarżyła się na bóle brzucha. Lekarze przeprowadzili wstępne badania, które pokazały, że ból spowodowany jest uciskiem narządów wewnętrznych. Dodatkowe badania wykazały obecność torbieli zlokalizowanej w żołądku. Lekarze byli w szoku, kiedy zobaczyli, że tkanka jest wypełniona… włosami.

(East News)

Chińscy lekarze postanowili przeprowadzić operację usunięcia torbieli. Nie spodziewali się jednak, jak dużo włosów zgromadziło się w żołądku.

2. Dwa metry włosów w żołądku

Zobacz film: "Niesamowita metamorfoza. Schudła 92 kg w rok"

Takie operacje zdarzają się niezwykle rzadko. Nawet jeśli lekarze już muszą je przeprowadzić, dotyczą zazwyczaj niewielkiej ilości włosów. W tym przypadku lekarze byli w szoku, kiedy "otworzyli" pacjentkę. Okazało się, że włosy gromadziły się w żołądku od kilku, lub kilkunastu lat. W efekcie wydobyto z żołądka dwa metry włosów.

Wuhan Maternity and Child Health Care Hospital umieścił na swojej stronie kilkanaście zdjęć, które pokazują szczegóły przeprowadzenia tej fascynującej operacji. Można na nich zobaczyć, jak duża była torbiel, która spowodowała ból u pacjentki. Takie sytuacje są rzadkie, ponieważ związane są z chorobą, którą lekarze nazywają trichotillomanią.

Włosy gromadziły się w żołądku przez ok. dekadę (East News)
Włosy gromadziły się w żołądku przez ok. dekadę (East News)

3. Objawy trichotillomanii

Trichotillomania to kompulsywne wyrywanie włosów. Trichotillomanię określa się w skrócie jako TTS. Tego typu zaburzenia psychiczne poprzedzone są wzrastającym poczuciem napięcia. Emocje narastają w chorym i muszą gdzieś znaleźć ujście. Po ataku chory odczuwa ulgę, a nawet zadowolenie. Zdarza się, że trichotillomania występuje z trichofagią, czyli z przymusem zjadania włosów.

Takie problemy psychiczne wywołują częste bóle głowy, zaburzenia snu, a także osłabienie koncentracji. Kompulsywne wyrywanie włosów jest rozpoznawane jako trichotillomania, gdy nie towarzyszą temu żadne urojenia lub omamy. Choroba jest jedną z przyczyn łysienia.

Wyrywanie włosów jako zaburzenia psychiczne występują równie często u dorosłych, jak i u dzieci. Kobiety częściej niż mężczyźni mają tego typu problemy psychiczne. Obsesyjne wyrywanie włosów powoduje, że na głowie zostają łyse miejsca, rzęsy są przerzedzone, brwi również są rzadkie lub nie ma ich wcale. Na pierwszy rzut oka, TTS przypomina łysienie plackowate. Chorzy nie lubią przyznawać się do swojego problemu. Ukrywają go przed światem i samym sobą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze