Dziewczynki o słabych zdolnościach motorycznych są zagrożone otyłością

Według badania prowadzonego przez Uniwersytet Coventry dziewczynki wykazujące niezadowalające opanowanie podstawowych zdolności ruchowych są zagrożone otyłością bardziej niż chłopcy o takim samym poziomie tych zdolności.

Badanie, które zostało wyróżnione na ostatniej konferencji Brytyjskiego Stowarzyszenia Sportu, polegało na ocenieniu zdolności motorycznych, takich jak bieganie, chwytanie czy utrzymywanie równowagi 250 dziewczynek i chłopców z przedziału wiekowego od 6 do 11 lat, kategoryzując ich poziom opanowania zdolności ruchowych jako niski, średni bądź wysoki.

Naukowcy z Uniwersytetu Coventry, współpracujący przy przeprowadzaniu eksperymentu z Uniwerystetem Middlesex oraz Uniwersytetem Południowej Karoliny, porównali następnie zdolności ruchowe dzieci z poziomem tłuszczu w ciele aby zbadać związek pomiędzy tymi dwiema cechami.

To, jak wiele i jakiego rodzaju ruch wykonywały dzieci na codzień także było brane pod uwagę.

Według badań, rozwinięte zdolności ruchowe u dziewczynek powiązane są z mniejszym ryzykiem otyłości
Według badań, rozwinięte zdolności ruchowe u dziewczynek powiązane są z mniejszym ryzykiem otyłości (123RF)

Z wyników wywnioskowano, że:

  • poziom tłuszczu w ciele był znacząco wyższy wśród dziewcząt w kategorii z nisko ocenianymi zdolnościami motorycznymi w porównaniu z chłopcami  tej samej kategorii;
  • poziom tłuszczu w ciele był wyższy wśród dziewczynek w kategorii z nisko ocenianymi zdolnościami motorycznymi w porównaniu z tymi, których podstawowe zdolności ruchowe oceniane były przez ekspertów średnio lub wysoko;
  • nie wykazano znaczącej różnicy w poziomie tłuszczu w ciele pomiędzy nisko, średnio i wysoko ocenianymi zdolnościami ruchowymi wśród chłopców.

"Wiemy już z poprzednich badań, że u dzieci z podstawówki z wyższym poziomem BMI (Body Mass Index) większe jest prawdopodobieństwo posiadania podstawowych zdolności ruchowych na niskim poziomie, ale nasze nowe badanie ma na celu głębsze zbadanie tego związku, a także ustalenie, czy płeć gra tutaj jakąkolwiek rolę" - mówi prowadzący badania, Mike Duncan, profesor fizjologii sportu z Coventry University's Centre for Applied Biological and Exercise Sciences.

Zobacz koniecznie

"Wyniki naszych badań pozwalają nam wysnuć ważne wnioski na temat tego, jak możemy ulepszyć nasze strategie rozwoju tak, aby polepszyć zdolności motoryczne u dziewczynek, a także jak powinniśmy zachęcać fizjoterapeutów i nauczycieli wychowania fizycznego do współpracy przy badaniu i próbie zrozumienia tego, że dziewczynki prawdopodobnie potrzebują dodatkowej stymulacji i wyzwań w zakresie ruchu fizycznego w porównaniu z chłopcami.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej...

zobacz galerię

Kolejna kwestia, z którą zamierzamy się zmierzyć to czy opóźnienie rozwojowe w pozyskiwaniu tych zdolności ruchowych, czy to u dziewcząt czy u chłopców, może tak na prawdę być powodem rosnącej liczby dzieci chorych na otyłość lub o zbyt wysokim poziomie tłuszczu w ciele" - dodaje profesor Mike Duncan.

Problem ogólnej otyłości wśród dzieci staje się coraz powszechniejszy także w Polsce. Badania Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" pokazały, że problem nadwagi dotyczy ponad 16% dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Jeszcze 20 lat temu kwestia ta dotyczyła tylko 9% polskich dzieci.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy