Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Owoce egzotyczne - odchudzanie, zdrowa dieta

Avatar placeholder
12.04.2021 11:52
Owoce egzotyczne - odchudzanie, zdrowa dieta
Owoce egzotyczne - odchudzanie, zdrowa dieta (123rf.com)

Owoce egzotyczne nie tylko są smaczne i mają ciekawy wygląd. Okazuje się, że stanowią cenne źródło witamin, minerałów oraz błonnika. Skutecznie wspomagają pracę jelit, przyspieszają przemianę materii, podnoszą odporność organizmu. Są dobrym sposobem na urozmaicenie zdrowej diety. Poza tym smaczna przekąska z papai, pomelo czy persymony może być daniem pomocnym w odchudzaniu. Poznajmy zatem dziwne, ale jakże smakowite i zdrowe owoce egzotyczne.

spis treści

1. Zastosowanie owoców egzotycznych w odchudzaniu

Persymona – te owoce egzotyczne wyglądem przypominają małe, pomarańczowe pomidorki. Mają gładką jadalną skórkę i duży suchy kielich kwiatowy. Miąższ dojrzałej persymony ma galaretowatą konsystencję i jest słodki. Najlepiej nadaje się na sos, sorbet lub galaretkę. Jędrniejsze owoce persymony można pokroić na cząstki i dodać do sałatki lub podawać z serem. Bardziej cierpkie owoce nadają się do suszenia. W smaku przypominają wtedy figi. Są bogatym źródłem beta-karotenu i witaminy C. Ze względu na dużą zawartość błonnika mają działanie przeczyszczające i wspomagają odchudzanie.

Pomelo jest największym owocem z rodziny cytrusów. Jego waga może dochodzić do 2 kg. Owoce pomelo wyglądają jak duże grejpfruty. Mają żółtozieloną lub różową skórkę. Od grejpfrutów są mniej gorzkie, ale też mniej aromatyczne i soczyste. Najczęściej jada się je na surowo lub w sałatkach. Z pomelo można robić sok albo marmoladę. Kandyzowaną skórkę tego owocu dodaje się do ciast i deserów. Pomelo dostarcza organizmowi mnóstwo składników mineralnych i witamin, zwłaszcza witaminy C.

Zobacz film: "W Polsce cieszą się coraz większa popularnością. Z czym je łączyć?"
Najdziwniejsze owoce świata
Najdziwniejsze owoce świata [7 zdjęć]

Pochodzą z egzotycznych stron świata. Są śmierdzące, mają dziwny wygląd i smak. Niektórych z nich nie

zobacz galerię

Gujawa wyglądem przypomina gruszkę. Ma gładką jadalną skórkę pokrytą woskowym nalotem. Miąższ gujawy zawiera liczne małe pestki, które są jadalne. Ma żółty lub różowy kolor. W smaku gujawa jest lekko kwaśna. Surowe owoce pokrojone na ćwiartki można jeść same lub dodawać do sałatek. Ugotowaną gujawę dodaje się do deserów i ciast. Te owoce egzotyczne nadają się również na przetwory – soki, syropy i marmolady. Są cennym źródłem cukrów, białka, wapnia, żelaza i witaminy C.

2. Owoce egzotyczne w zdrowej diecie

Owoce papai mają owalny kształt. Najczęściej są niewielkie, ważą do 30 dag. Miąższ tych owoców egzotycznych zawiera liczne czarne pestki, które są jadalne. Ma barwę żółtopomarańczową lub różową. Papaja w smaku jest mało wyrazista, lekko słodkawa. Najczęściej je się ją na surowo. Kroi na pół, usuwa pestki i wyjada ze środka miąższ albo kroi się na kawałki. Wybornie smakuje pokropiona sokiem z cytryny. Można ją dodawać do sałatek, dżemów i pikli albo gotować i przyrządzać jak warzywa dyniowate. Owoce papai są nietrwałe. Zawierają dużo witaminy C i beta-karotenu.

Liczi (czyli chińskie śliwki) to zdrowe owoce egzotyczne, które wyglądem przypominają maliny. Są jednak od nich nieco większe i pokryte cienką, suchą skorupką o kolorze żółtym lub żółtobrązowym. W środku mają pestkę wielkości fasoli, którą trzeba usunąć. Gdy owoc jest dojrzały, skorupka łatwo odchodzi od słodkiego i galaretowatego miąższu. Liczi wyśmienicie smakuje z bitą śmietaną. Można je dodawać do kompotów, sałatek, potraw rybnych i drobiowych. Obrane owoce nadają się również na mrożonki. Przechowywane w temperaturze pokojowej psują się po dwóch dniach. Są cennym źródłem cukru, białka, potasu, kwasów organicznych i witaminy C.

W zależności od odmiany, owoce mango różnią się kolorem i wielkością. Najlepsze są owoce o wadze 30-50 dag. Najczęściej są wydłużone i nieco spłaszczone. Mają cienką, gładką, ale twardą skórkę, którą najczęściej się obiera. Miąższ mango jest żółtopomarańczowy i soczysty.

W środku znajduje się duża spłaszczona pestka. Owoc mango zwykle jada się na surowo, przecina na pół, usuwa pestkę i łyżeczką wyjada miąższ ze środka. Można też pokroić go na kawałeczki. Dobrze smakuje wcześniej schłodzony w lodówce. Gotowane owoce mango dodaje się do deserów, konfitur i sosów. Mango dostarcza organizmowi cukrów, białka, minerałów, błonnika, beta-karotenu, witamin z grupy B, witamin C oraz PP.

Zobacz także:

W zdrowej diecie nie może też zabraknąć owocu granatu. Granat pokryty jest fioletową, a z czasem brązową twardą łupiną. W środku granat podzielony jest na segmenty wypełnione czerwonymi galaretowatymi kuleczkami, które mają jadalne białe pestki. Obrane owoce można jeść na surowo, miąższ wyjadać ze środka łyżeczką. Słodko-cierpki smak granatu doskonale gasi pragnienie. W potrawach sok z granatu z powodzeniem zastępuje sok z cytryny. Owoce granatu zawierają kwasy organiczne, żelazo, wapń, fosfor, potas oraz witaminę C.

Karambola to egzotyczny owoc, który ma nie tylko ciekawą nazwę, ale i wygląd. Jest podłużny i karbowany. Po przekrojeniu ma kształt gwiazdy. Pokryty jest żółtozieloną lub żółtobrązową skórką, pod którą znajduje się lekko przezroczysty miąższ. Karambola zawiera niewiele małych, jadalnych pestek. W smaku jest słodko-kwaśna i bardzo soczysta. Jada się ją najczęściej na surowo. Dekoracyjne gwiazdki można dodawać do sałatek, deserów, potraw rybnych i mięsnych. Karambola zawiera dużo magnezu, żelaza, witaminy C oraz beta-karotenu.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze