Trwa ładowanie...

Eksperymentalny lek na ruchy mimowolne w chorobie Parkinsona

Wyniki badań klinicznych wskazują, iż eksperymentalny lek na chorobę Parkinsona może ograniczyć dyskinezy, czyli mimowolne ruchy ciała w środkowym i późnym stadium tej choroby.

spis treści

1. Badanie nowego leku na chorobę Parkinsona

Naukowcy przeprowadzili badanie na 669 uczestnikach w środkowej i zaawansowanej fazie tej choroby, którzy przyjmowali standardowe leki dopaminergiczne. Część z badanych dodatkowo otrzymywała codziennie 50 lub 100 mg nowego leku, a pozostali przyjmowali placebo. W trakcie eksperymentu mierzono zdolności ruchu uczestników i notowano informacje dotyczące takich czynników, jak drżenie ciała, mowa, zachowanie, nastrój, codzienna aktywność, w tym połykanie, chodzenie i ubieranie się. Dzięki specjalnemu urządzeniu zmierzono zaawansowanie dyskinezy.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

2. Działanie nowego leku na chorobę Parkinsona

Po zakończeniu badania okazało się, że pacjenci przyjmujący 50 mg leku dziennie uzyskali średni wynik 3,9, chorzy przyjmujący większą dawkę – 3,7, a uczestnicy badania otrzymujący placebo – 3,4. Co więcej, po dwóch latach obserwacji naukowcy odkryli, iż u jednej trzeciej chorych przyjmujących nowy farmaceutyk, którzy na skali dyskinezy uzyskali wynik 4 i więcej, udało się ograniczyć mimowolne ruchy o 24% w stosunku do grupy kontrolnej. Pomiędzy wszystkimi 3 grupami nie zauważono różnicy w skutkach ubocznych leczenia. Według uczonych przeprowadzone badanie jest dużym krokiem w kierunku poprawy jakości życia pacjentów, którym mimowolne ruchy utrudniają codzienną aktywność.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ibuprofen na chorobę Parkinsona
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza