Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Eksperymentalny lek na ruchy mimowolne w chorobie Parkinsona

Wyniki badań klinicznych wskazują, iż eksperymentalny lek na chorobę Parkinsona może ograniczyć dyskinezy, czyli mimowolne ruchy ciała w środkowym i późnym stadium tej choroby.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Badanie nowego leku na chorobę Parkinsona

Naukowcy przeprowadzili badanie na 669 uczestnikach w środkowej i zaawansowanej fazie tej choroby, którzy przyjmowali standardowe leki dopaminergiczne. Część z badanych dodatkowo otrzymywała codziennie 50 lub 100 mg nowego leku, a pozostali przyjmowali placebo. W trakcie eksperymentu mierzono zdolności ruchu uczestników i notowano informacje dotyczące takich czynników, jak drżenie ciała, mowa, zachowanie, nastrój, codzienna aktywność, w tym połykanie, chodzenie i ubieranie się. Dzięki specjalnemu urządzeniu zmierzono zaawansowanie dyskinezy.

2. Działanie nowego leku na chorobę Parkinsona

Po zakończeniu badania okazało się, że pacjenci przyjmujący 50 mg leku dziennie uzyskali średni wynik 3,9, chorzy przyjmujący większą dawkę – 3,7, a uczestnicy badania otrzymujący placebo – 3,4. Co więcej, po dwóch latach obserwacji naukowcy odkryli, iż u jednej trzeciej chorych przyjmujących nowy farmaceutyk, którzy na skali dyskinezy uzyskali wynik 4 i więcej, udało się ograniczyć mimowolne ruchy o 24% w stosunku do grupy kontrolnej. Pomiędzy wszystkimi 3 grupami nie zauważono różnicy w skutkach ubocznych leczenia. Według uczonych przeprowadzone badanie jest dużym krokiem w kierunku poprawy jakości życia pacjentów, którym mimowolne ruchy utrudniają codzienną aktywność.

Następny artykuł: Ibuprofen na chorobę Parkinsona

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy