Ibuprofen na chorobę Parkinsona
„Neurology Journal” donosi, iż regularne przyjmowanie leków stosowanych zazwyczaj w leczeniu bólu może zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona.
1. Badanie właściwości ibuprofenu
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym uczestniczyło 135 tys. kobiet i mężczyzn. Osoby badane regularnie stosowały leki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu. Z badań wynika, iż grupa przyjmująca ibuprofen wykazywała mniejszą skłonność do zapadania na chorobę Parkinsona w stosunku do osób, które leku tego nie stosowały regularnie. Następnym krokiem badań będą testy w kierunku porównania korzyści płynących ze stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych z ibuprofenem i ich potencjalnych efektów ubocznych.
2. Skutki uboczne niesteroidowych leków przeciwzapalnych
Regularne przyjmowanie dowolnego niesteroidowego leku przeciwzapalnego wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych działań niepożądanych, takich jak na przykład krwawienie z układu pokarmowego. Badania wskazują również, iż stosowanie ibuprofenu przez kilka lat codziennie może zwiększyć ryzyko zawału serca. Z tego względu należy przeprowadzić dalsze badania, które pomogą ocenić, czy korzyści płynące z regularnego przyjmowania leków zawierających ibuprofen przewyższają ryzyko działań niepożądanych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.