Euro 2024. Zauważono je u reprezentacji Anglii. Mają ogromne znacznie
Inteligentne pierścienie, które zauważono na palcach reprezentantów Anglii, mają wszechstronnie oceniać kondycję organizmu i pomagać w osiągnięciu szczytowej formy, ale czy faktycznie przyczynią się do poprawy ostatecznych wyników na boisku?
1. Smart ring przyszłością wellness?
Urządzenia typu smart, które mają na celu monitorowanie naszego stanu zdrowia, nie są żadną nowością. Od lat robią to już smartwatche, które na bieżąco mierzą tętno, poziom stresu, liczą spalane kalorie, a także obserwują i oceniają nasz cykl dobowy.
Coraz modniejsze stają się jednak smart pierścienie, których zakres umiejętności wykracza ponad to, co dotychczas znaliśmy w dziedzinie health tech: rejestrują zmienność temperatury skóry, a nawet określają poziom tlenu we krwi (saturację). Gadżety, propagują m.in. celebryci tacy jak Kim Kardashian czy Gwyneth Paltrow. Biorąc pod uwagę, że obydwa te nazwiska były wielokrotnie łączone z reklamowaniem pseudonaukowych gadżetów, które miały rzekomo poprawiać samopoczucie lub zdrowie, nie dziwi dystans wielu internautów wobec tej technologii.
Zainteresowanie wzbudzili jednak piłkarze reprezentacji Anglii, u których zauważono pierścienie podczas treningów i rozgrywek Euro 2024.
2. Czy smart ring może poprawić kondycję?
Eksperci dbający o kondycję piłkarzy podczas mistrzostw (i nie tylko) podkreślają, że w środowisku sportowym wykorzystuje się wiele urządzeń mających na celu monitorowanie stanu zdrowia i wydolności zawodników. Te w formie pierścieni mają potencjał o tyle duży, że są znacznie wygodniejsze do noszenia, jednocześnie dają dość precyzyjne i rozległe dane na temat kondycji sportowca.
Firma produkująca pierścienie nie ukrywa, że swoją ofertę kieruje również do profesjonalnych zawodników. W materiale opublikowanym na swojej stronie internetowej, marka podkreśla, że zakup pierścieni pomoże drużynie osiągać najwyższe wyniki dzięki precyzyjnym danym biometrycznym.
Gadżet ma również ustalać indywidualnie najbardziej korzystny czas na wypoczynek oraz dostosowywać najbardziej wydajne harmonogramy treningów. Co ważne, producenci sprzętu twierdzą również, że ich produkt może wykrywać wczesne oznaki chorób, kontuzji oraz przemęczenia, co ma zaoferować lekarzom, fizjoterapeutom i trenerom bardziej rozległe spojrzenie na ogólną kondycję zawodnika.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.