Fasolka z orzełkiem. Patriotyczny przysmak kiedyś zakazany, a chroni przed zakrzepicą
Choć jest może mniej popularna od Pięknego Jasia, nie powinno jej zabraknąć w codziennej diecie. Fasola z orzełkiem ma nie tylko bogatą historię, ale też mnóstwo wartości odżywczych i wspomaga profilaktykę wielu chorób.
1. Fasola z historią
Fasoli z orzełkiem to odmiana fasoli karłowej. Jej historia jest niezwykle ciekawa i ściśle związana z historią Polski, przez co ta odmiana była nawet uważana za symbol niepodległości.
Nazwa fasoli pochodzi od charakterystycznego wyglądu jej nasion. Można na nich zauważyć czerwone plamki, które przypominają orzełka i łatwo je skojarzyć z polskim godłem. Dlatego w czasach zaborów, stała się dla Polaków symbolem niepodległości, przez co jej uprawa w zaborze rosyjskim była zakazana i karana. Uprawiano ją więc po kryjomu, co zyskało wymiar patriotyczny.
W 2010 roku fasola z orzełkiem została wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dzięki swojej symbolice fasola z orzełkiem przetrwała do dziś, choć jest może mniej popularna niż Pięknemu Jasiowi. Ze względu na walory zdrowotne, zasługuje by włączyć ją do codziennej diety.
2. Strączki zdrowia
Połowa maja to idealny moment, by siać fasolę z orzełkiem i cieszyć się zbiorami już we wrześniu. Zwłaszcza, że uprawa tej odmiany jest mało wymagająca, a roślina jest odporna na suszę i szkodniki.
Przede wszystkim chodzi jednak o wartości odżywcze. Fasola dostarcza cennych witamin i składników mineralnych.
Eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zachęcają do jej spożywania ze względu na solidną porcję białka, a także węglowodanów i tłuszczy. Wskazują też całą listę witamin i minerałów, które mogą wspomóc profilaktykę wielu chorób.
Fasola z orzełkiem zawiera:
- witaminy grupy B,
- witaminę E,
- fosfor,
- potas,
- magnez,
- wapń,
- żelazo.
Eksperci wskazują, że fasola z orzełkiem pomaga w zapobieganiu miażdżycy, nadciśnieniu i zakrzepom. Zmniejsza też wydzielanie kwasów żołądkowych i zalecana jest w profilaktyce osteoporozy.
Zawarta w niej lecytyna poprawia koncentrację i pamięć.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.