Trwa ładowanie...

Geny i środowisko w równym stopniu wpływają na aktywność mózgu związaną z językiem

Avatar placeholder
02.01.2017 12:38
Geny i środowisko w równym stopniu wpływają na aktywność mózgu związaną z językiem
Geny i środowisko w równym stopniu wpływają na aktywność mózgu związaną z językiem

Naukowcy z Uniwersytetu Osaka badali aktywność mózgu u jednojajowych i dwujajowych japońskich bliźniąt i wykazali, że zarówno środowisko, jak i genetyka wpływają na aktywności mózgu w lewej okolicy czołowej mózgu związanej z językiem.

Funkcje językowe są więc zależne od wpływów środowiskowych i genetycznych. Postęp w analizach genetycznych umożliwił odkrycie kilku genów związanych z rozwojem i umiejętnościami językowymi.

Kilka regionów korowych mózgu jest zaangażowanych w funkcje przetwarzania języka. Desynchronizacja związana ze zdarzeniami (ERD) to tłumienie działalności mózgu w określonym paśmie częstotliwości i jest związane z przetwarzaniem języka.

Jednak niewiele wiadomo na temat tego, jak czynniki genetyczne i środowiskowe wpływają na językową ERD. Ponadto nie jest jasne, jak ERD związane z językami różni się między ludźmi i jak wpływają one na zdolności werbalne.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

W nowym badaniu Masayuki Hirata, Toshihiko Araki i członkowie ich grupy badawczej, na Uniwersytecie w Osace wykorzystali magnetoencefalografię (MEG) do pomiaru aktywności mózgu u jednojajowych (100 proc. podobieństwa genetycznego) i dwujajowych (50 proc. podobieństwa genetycznego) japońskich bliźniaków w podeszłym wieku.

Naukowcy przeanalizowali wpływ czynników genetycznych i środowiskowych na zdolności werbalne bliźniąt
Naukowcy przeanalizowali wpływ czynników genetycznych i środowiskowych na zdolności werbalne bliźniąt (Shutterstock)

Aktywność mózgu była mierzona, podczas gdy uczestnicy po cichu czytali serię słów i wymyślali czasowniki z nimi związane. W ERD w paśmie częstotliwości 25-50 Hz zwanej ERD niskiej gammy miała ona najwięszką władzę w lewej okolicy czołowej mózgu. Ten region mózgu jest ważny dla funkcji językowych.

Autorzy badania porównali moc ERD niskiej gammy w lewej okolicy czołowej u bliźniąt jednojajowych i dwujajowych, używając ilościowej analizy genetycznej zwanej ****modelowaniem równań strukturalnych. Analizy te wykazały, że moc ERD jest w równym stopniu modyfikowana przez czynniki genetyczne i środowiskowe.

Co ciekawe, kontrola genetyczna ERD w lewej okolicy czołowej została zachowana, nawet gdy rodzeństwo mieszkało osobno, w różnych środowiskach, od wielu lat. To sugeruje, że czynniki genetyczne mają silny wpływ na ERD danego języka.

ZOBACZ TAKŻE:

[Zaburzenia mowy u dzieci](https://portal.abczdrowie.pl/inteligencja-werbalna)

Aby ustalić, jak ERD związane z językiem wpływa na zdolności werbalne, naukowcy zbadać korelacje pomiędzy uprawnieniami ERD oraz wynikami testów słownych. Osoby z wyższymi wynikami testów miały niższą moc ERD w lewej okolicy czołowej, pokazując tym samym, że pamięć werbalna jest związana ze ERD związanym z językiem.

Pamięć werbalna często pogarsza się u osób w podeszłym wieku. Autorzy sugerują, że zadanie słowne w tym badaniu było zbyt wymagające dla starszych uczestników, zwiększając tym samym moc ERD niskiej gammy.

Odkrycia dają nowy wgląd w to, w jaki sposób geny i środowisko kształtują zdolności werbalne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze