Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Grzybica stóp - przyczyny, rodzaje, profilaktyka, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 22:26
Grzybica stóp - przyczyny, rodzaje, profilaktyka, leczenie
Grzybica stóp - przyczyny, rodzaje, profilaktyka, leczenie

Grzybica stóp to coraz powszechniej występujące schorzenie, na które cierpi obecnie około 20% Polaków. Grzybica stóp jest też znana jako choroba sportowców. Wywołuje uciążliwe, często nawracające dolegliwości, których bagatelizowanie może doprowadzić do nieprzyjemnych komplikacji. Poznaj podstwowe informacje na temat tej choroby.

spis treści

1. Grzybica stóp - przyczyny

Na wystąpienie tej dosyć wstydliwej dolegliwości są narażone przede wszystkim osoby cierpiące na nadmierną potliwość skóry, a także zaburzenia funkcjonowania układu krążenia oraz cukrzycę.

Jej rozwojowi mogą sprzyjać również czynniki zewnętrzne – do zakażenia może dojść na basenie, w saunie czy salonie manicure, jeżeli znajdujące się tam powierzchnie i sprzęty nie są regularnie poddawane dezynfekcji.

Zobacz film: "Leczenie grzybicy"

Nie mniej groźna jest niedostateczna higiena osobista, a także noszenie nieprzewiewnego obuwia.

2. Grzybica stóp - rodzaje

W zależności od miejsca występowania zmian, wyróżnić możemy kilka rodzajów grzybicy stóp. Grzybica międzypalcowa pojawia się one między piątym a czwartym palcem, a więc tam, gdzie panują warunki najbardziej sprzyjające namnażaniu się grzybów.

Skóra staje się zaczerwieniona i często ulega popękaniu, wywołując swędzenie i ból przy ucisku, np. podczas wycierania.

Grzybica potnicowa objawia się drobnymi, rozsianymi na powierzchni podeszwy stóp pęcherzykami, natomiast grzybica złuszczająca, jak sama nazwa wskazuje, objawia się złuszczaniem i rogowaceniem naskórka w obrębie całej stopy.

W niektórych przypadkach infekcja może objąć także paznokcie, które na skutek oddziaływania mikrobów stają się zgrubiałe i przybierają żółtawą barwę.

3. Grzybica stóp - profilaktyka

Aby uniknąć zakażenia grzybicą, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Najbardziej istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry najbardziej narażonych okolic – powinniśmy zatroszczyć się o to, by nie uległa ona nadmiernemu przesuszeniu na skutek stosowania nieodpowiednich kosmetyków i środków higienicznych.

Ważne jest także dokładne osuszanie przestrzeni międzypalcowych, najlepiej przy pomocy jednorazowych, papierowych ręczników – ręczniki materiałowe tworzą idealne środowisko dla rozwoju grzybów i bakterii, co sprzyja ich namnażaniu.

Szczególną uwagę zwróćmy na wybór odpowiednich skarpetek. Pamiętajmy, że włókna syntetyczne nie zapewniają stopom prawidłowej wentylacji, dlatego warto sięgnąć po bawełnę, która jest nie tylko przewiewna, ale dodatkowo pochłania wilgoć.

Kryterium przepuszczalności powietrza powinno być naszym priorytetem także przy wyborze obuwia.

Zamiast tworzyw sztucznych postawmy na skórę lub materiał, latem natomiast zrezygnujmy z noszenia butów zabudowanych, zastępując je lekkimi sandałami lub klapkami.

4. Grzybica stóp - leczenie

Przestrzeganie wymienionych zasad jest warunkiem powodzenia leczenia, w trakcie którego są zalecane najczęściej dostępne bez recepty preparaty przeznaczone do stosowania miejscowego.

Do dyspozycji mamy leki w formie kremu lub płynu, który zakupić możemy bez recepty. Środek działa przeciwgrzybiczo, niszcząc chorobotwórcze grzyby i drożdżaki wywołujące nieestetyczne zmiany skórne nie tylko na powierzchni stóp, ale także na innych partiach ciała – pachwinach czy podudziach.

Preparaty tego typu wykazują także właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Stosowanie leków tego typu jest całkowicie bezpieczne – preparaty te nie uczulają i nie wywołują podrażnień, a dzięki wygodnej formie aplikacji ich stosowanie staje się łatwe i przyjemne.

Grzybica stóp nie musi dłużej spędzać nam snu z powiek. Dzięki odpowiednio dobranym lekom oraz właściwej pielęgnacji możemy skutecznie rozprawić się z problemem i zapomnieć o nieprzyjemnych dolegliwościach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze