Trwa ładowanie...

Higiena osobista dla nastolatków

Avatar placeholder
17.05.2023 12:22
Higiena osobista dla nastolatków
Higiena osobista dla nastolatków (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Okres dojrzewania wiąże się z wieloma zmianami w ciele człowieka. Skóra na ciele i na głowie staje się nagle bardzo tłusta, a każdego dnia przybywa włosków w różnych partiach ciała. Niejeden nastolatek zaczyna pocić się bez powodu, przy czym wydzielaniu potu towarzyszy zwykle nieprzyjemny zapach. Jak poradzić sobie z tymi problemami? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że te zmiany są naturalne. Następnym krokiem jest staranna higiena osobista. Jak należy dbać o ciało?

spis treści

1. Przetłuszczające się włosy

Hormony, które wywołują trądzik mają wpływ również na stan włosów. Każde pasmo włosów ma gruczoły łojowe, dzięki którym włosy są błyszczące i odporne na wilgoć. Jednak w okresie dojrzewania gruczoły te są bardziej aktywne, przez co włosy szybko się przetłuszczają.

Mycie głowy codziennie lub co drugi dzień może pomóc w kontrolowaniu wyglądu włosów. Do wyboru jest wiele różnych szamponów, ale większość z nich ma niemal identyczny skład. Jeśli jesteś nastolatkiem, poszukaj łagodnego szamponu, którego można często używać. Być może kusi cię, by stosować duże ilości środków do mycia, ale specjaliści zalecają umiar. Niewielka ilość szamponu wystarczy. Zmieszaj go z ciepłą wodą i masuj w dłoniach do wytworzenia się piany. Delikatnie masuj skórę głowy, nie pocierając jej przy tym zbyt mocno. W przeciwnym razie możesz łatwo podrażnić skórę lub uszkodzić włosy. Po spłukaniu szamponu możesz użyć łagodnej odżywki do włosów przetłuszczających się.

Zobacz film: "Nadmierna higiena intymna przyczyną wielu infekcji"

Rozsądnie korzystaj również z kosmetyków do stylizacji włosów. Niektóre żele i lotiony mogą bowiem dodatkowo natłuszczać włosy.

2. Pocenie się i nieprzyjemny zapach

Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które towarzyszą człowiekowi przez całe jego życie, ale są szczególnie aktywne od rozpoczęcia dojrzewania. Podczas pokwitania gruczoły te wydzielają różne substancje wraz z potem, które mają nieprzyjemny zapach. Wielu nastolatków czuje u siebie tę woń pod pachami. Także stopy i okolice narządów płciowych zaczynają inaczej pachnieć.

Najlepszym sposobem na utrzymanie czystości w tych problematycznych partiach ciała jest codzienne mycie się. Kąpiel lub prysznic pomogą ci zachować świeżość. Wybierz łagodne mydło i korzystaj z ciepłej wody, w ten sposób pozbędziesz się bakterii, które wywołują nieprzyjemny zapach. Duże znaczenie ma również nakładanie czystej bielizny i świeżych ubrań, które powinny być z naturalnych materiałów pochłaniających wilgoć.

Warto zainwestować w dezodoranty lub antyperspiranty. Dezodoranty maskują zapach potu, a antyperspiranty zapobiegają wystąpieniu wilgoci pod pachami. Obecnie wybór tego typu środków jest ogromny, ale ich skład jest zwykle bardzo zbliżony.

3. Owłosienie na ciele

Włoski na ciele to naturalny element dojrzewania, a ich wystąpienie jest związane z działaniem hormonów. Część nastolatków goli się, zwłaszcza na twarzy, ale niektórzy wolą obserwować porost włosów na twarzy i w innych miejscach. Jeśli chcesz usuwać owłosienie, koniecznie zaopatrz się w nowe ostrze, w ten sposób unikniesz skaleczeń. Podczas golenia warto użyć specjalnego kremu lub pianki do golenia zamiast zwykłego mydła. Jeżeli depilujesz pachy i nogi, zachowaj ostrożność, łatwo się bowiem skaleczyć.

Być może masz ochotę pozbyć się włosów również z okolic intymnych, zastanów się jednak, czy golenie to dobry pomysł. Często zdarza się, że włoski wrastają, co powoduje podrażnienie i zaczerwienienie. Niektóre dziewczęta zauważają u siebie włoski na twarzy. Najczęściej są one niemal niewidoczne i nie warto się nimi przejmować. Jeżeli jednak widać je bardzo wyraźnie, wskazana jest wizyta u lekarza, ponieważ mogą być oznaką zespołu policystycznych jajników.

Pokwitanie to niełatwy okres. Burza hormonów powoduje wahania nastroju, a zmiany w ciele mogą wpędzić w kompleksy. Aby poczuć się pewniej, warto zadbać o higienę osobistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze