Przejdź na WP

Hipoglikemia - co zrobić, gdy spada poziom cukru?

Nagły niepokój, drżenie dłoni, osłabienie, kołatanie serca i uczucie silnego głodu? To typowe objawy hipoglikemii, czyli spadku poziomu glukozy we krwi. Najczęściej spotyka to osoby chorujące na cukrzycę, ale nie tylko. Jeśli odpowiednio szybko zareagujesz na niedobór cukru, to nie grozi ci niebezpieczeństwo. Sprawdź, co należy zrobić, gdy dojdzie do hipoglikemii, by szybko ustabilizować poziom cukru we krwi.

Zobacz film: "Co to jest hipoglikemia?"

spis treści

1. Gdy spada poziom cukru...

Hipoglikemię często określa się również jako niedocukrzenie, ponieważ jest to stan spadku poziomu glukozy (cukru) we krwi poniżej 70 mg/dl. Najczęściej hipoglikemia zdarza się cukrzykom. Dlaczego? Przyjmują oni leki obniżające poziom cukru. Jeśli zażyją zbyt dużą dawkę insuliny, to we krwi spada poziom cukru i pojawiają się charakterystyczne, nieprzyjemne dolegliwości.

Bardzo często hipoglikemia jest wynikiem pominięcia posiłku – wielu diabetyków zapomina o zjedzeniu czegoś po wstrzyknięciu insuliny, spożywa posiłek o zbyt niskiej kaloryczności albo zachowuje zbyt długą przerwę pomiędzy wzięciem insuliny a posiłkiem. Hipoglikemia może być też skutkiem wzmożonego wysiłku fizycznego oraz spożycia alkoholu przez cukrzyków.

2. Głód, osłabienie i ból głowy, czyli typowe objawy hipoglikemii

Pierwsze objawy spadku glukozy we krwi mogą być łagodne i nie wzbudzić podejrzeń. Kiedy jednak cukier dalej spada, dolegliwości stają się coraz bardziej odczuwalne. Na początku zwykle zauważa się większe pocenie, senność i zawroty głowy.

Po pewnym czasie pojawiają się kolejne objawy hipoglikemii – bladość, głód, ból głowy, przyspieszone tętno, drgawki, zaburzenia oddychania, kłopoty ze wzrokiem i ogólne osłabienie organizmu. Poważne niedocukrzenie może nawet prowadzić do konwulsji, agresywnych zachowań, utraty świadomości oraz śpiączki, dlatego nie należy lekceważyć pierwszych objawów i jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.

3. Jak szybko podnieść cukier?

Co należy zrobić? Najważniejsze jest oczywiście szybkie podniesienie poziomu glukozy we krwi. Liczy się czas – należy działać błyskawicznie, by zapobiec rozwojowi dolegliwości, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Jedynym skutecznym lekarstwem na hipoglikemię jest cukier prosty. Chory musi sobie dostarczyć około 15–20 g glukozy. Recepta jest więc prosta – jak najszybciej zjedz coś słodkiego. Brzmi banalnie, ale należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii – produkt musi zawierać cukier, dlatego wszystkie produkty słodzone słodzikami oraz składające się z węglowodanów złożonych nie spełnią swojej funkcji. Co więc najlepiej wziąć, by szybko podnieść sobie cukier?

Dobrym i bardzo skutecznym rozwiązaniem są preparaty zawierające szybko działającą glukozę. To szybki i prosty sposób na uzupełnienie niedoboru cukru w trudnych sytuacjach. Opakowanie takiego preparartu warto mieć w torebce lub w aucie – w razie wystąpienia objawów niedocukrzenia będziesz mógł bardzo szybko zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości, zanim staną się zagrożeniem dla zdrowia i życia. Na rynku jest dostępna też glukoza w żelu oraz kostkach. Dzięki takim środkom będziesz czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji.

To oczywiście nie jedyne rozwiązanie na hipoglikemię. Dolegliwości można się pozbyć, pijąc pół szklanki soku owocowego, słodkiego napoju (typu cola, ale zawierającego cukier, a nie słodziki) czy mleka. Można też po prostu zjeść łyżkę cukru, dżemu lub miodu, jeśli akurat mamy te produkty pod ręką. A co z batonikami i czekoladą? Gotowe preparaty z apteki mają nad nimi przewagę – wiadomo, ile cukru znajduje się w jednej porcji, przez to łatwiej odmierzyć potrzebną ilość. Poza tym glukoza dostępna w aptekach bardzo dobrze się rozpuszcza, a przez to działa dużo szybciej.

Hipoglikemia - co zrobić, gdy spada poziom cukru?
Hipoglikemia - co zrobić, gdy spada poziom cukru?

Po około 15 minutach od przyjęcia glukozy należy sprawdzić poziom cukru. Jeśli glukoza wróciła do normy, to czas na małą przekąskę. Warto wtedy sięgnąć po produkty zawierające węglowodany złożone, które regulują poziom cukru i działają przez dłuższy czas. Dobrym rozwiązaniem będzie więc zjedzenie kanapki z pieczywa pełnoziarnistego czy płatków owsianych z owocami.

Możesz zapobiegać hipoglikemii, zawsze stosując się do zaleceń lekarza i przestrzegając zasad stosowania insuliny. Jeśli jednak chcesz czuć się bezpiecznie i komfortowo w każdej sytuacji, to miej przy sobie zestaw pierwszej pomocy, czyli coś słodkiego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy