Przejdź na WP

Homofobia - przyczyny, skłonność do homofobii

Terminem homofobia określa się lęk przed homoseksualizmem i homoseksualistami oraz wszelkie objawy wrogości w stosunku do osób o odmiennej orientacji seksualnej niż heteroseksualizm.

Zobacz film: "Homofobia"

spis treści

1. Homofobia – pochodzenie

Słowo homofobia wywodzi się od słów homoseksualizm oraz fobia. Termin ten został wprowadzony do dyskursu naukowego przez amerykańskiego psychologa, seksuologa, psychoterapeutę i działacza gejowskiego George'a Weinberga na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

Określenie homofobia szybko stało się popularne wśród aktywistów ruchu LGBT (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender) – organizacji zajmujących się działalnością na rzecz osób o odmiennej orientacji seksualnej.

20 zaskakujących faktów na temat seksu
20 zaskakujących faktów na temat seksu [6 zdjęć]

Myślisz, że już wszystko wiesz na temat seksu? Będziesz zaskoczony, kiedy zobaczysz, o ilu ciekawostkach...

zobacz galerię

Powstanie terminu homofobia i jego natychmiastowa popularność znacząco przyczyniła się do wykreślenia w 1973 roku homoseksualizmu z podręcznika statystyczno-diagnostycznego zaburzeń psychicznych, opracowywanego przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne.

2. Homofobia – definicja

Terminem homofobia określa się szereg negatywnych zachowań, postaw i uczuć kierowanych wobec homoseksualizmu, osób o odmiennej orientacji seksualnej lub osób postrzeganych jako geje, lesbijki, osób transseksualnych i biseksualnych.

Definicja homofobii to, najprościej mówiąc, irracjonalny strach i lęk, pogarda, uprzedzenie, niechęć, nienawiść wobec ogółu osób o innej orientacji seksualnej niż heteroseksualna. Homofobia często jest powiązana z przekonaniami religijnymi.

Inna forma homofobii to homofobia zinternalizowana – terminem tym określa się krytyczny stosunek i strach przed własnym homoseksualizmem oraz homofobia społeczna – lęk przed byciem postrzeganym w społeczeństwie jako osoba o odmiennej orientacji seksualnej.

3. Homofobia – przyczyny

Istnieje wiele teorii na temat tego, jakie są przyczyny homofobii. Najpopularniejszymi teoriami są niepewność co do własnego poczucia kobiecości i męskości, lęk przed własnym, skrywanym homoseksualizmem oraz niewiedza. Jako inne przyczyny podaje się geny, poglądy religijne, uprzedzenia i stereotypy, pochodzenie etniczne, wykształcenie, położenie geograficzne, wiek, status społeczny, strach przed odrzuceniem oraz obawa przed byciem postrzeganym jako osoba nieheteroseksualna.

4. Homofobia – występowanie

Na podstawie badań z lat 80. i 90. skłonności do homofobii przejawiają osoby, które nigdy nie poznały osobiście osoby o odmiennej orientacji seksualnej, osoby starsze oraz osoby przyjmujące konserwatywne poglądy religijne i naturalne role płciowe.

5. Homofobia – leczenie i zapobieganie

Homofobia nie jest oficjalnie uznawana za chorobę. Nie została sklasyfikowana jako zaburzenie psychiczne ani przez Światową Organizację Zdrowia, ani przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne. Nie występują więc formalne metody leczenia homofobii jako zaburzenia psychicznego. Zdaniem twórcy terminu – George'a Weinberga - homofobia powinna być wpisana na listę zaburzeń psychicznych. Jego zdanie podziela wielu psychologów i psychiatrów.

Zobacz także:

Na rzecz zapobiegania homofobii działa wiele organizacji i instytucji międzynarodowych, krajowych, lokalnych i pozarządowych oraz środowiska LGBT. Ich działania mają głównie wymiar edukacyjny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy