Trwa ładowanie...

Ile osób zachorowało na COVID-19 po szczepieniu? MZ publikuje szczegółowe dane

Ile osób zachorowało i zmarło po szczepieniu na COVID-19? MZ publikuje szczegółowe dane
Ile osób zachorowało i zmarło po szczepieniu na COVID-19? MZ publikuje szczegółowe dane (Getty Images)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące efektywności szczepień w Polsce. Ile osób zachorowało po szczepieniu na COVID-19 i czy preparaty przeciwko COVID-19 faktycznie ograniczają transmisję wirusa?

spis treści

1. Ile osób zachorowało po szczepieniu na COVID-19?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące przypadków zakażeń SARS-CoV-2 i zgonów po szczepieniu na COVID-19. Wynika z nich, że liczba zakażeń koronawirusem od momentu rozpoczęcia szczepień w Polsce wyniosła 1 393 420. Liczba zakażeń patogenem po pełnym cyklu szczepień była jeszcze mniejsza i wyniosła 9007.

Oznacza to, że zaledwie 0,64 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych koronawirusem.

Zobacz film: "Rak piersi"

- Szczepionki charakteryzują się wysoką ochroną przed wystąpieniem tzw. objawowego zakażenia koronawirusem. A pamiętajmy, że pod względem ciężkiego przebiegu choroby i zgonu te wyniki są jeszcze lepsze, szczepionki chronią bowiem przed nimi niemal w 100 proc. - zauważa prof. Henryk Szymański, członek Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Słowa profesora potwierdzają dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia. Zgony wśród tych, którzy mimo przyjęcia pełnego szczepienia zakazili się koronawirusem, są niezwykle rzadkie.

''Zgony osób zakażonych koronawirusem po upływie 14 dni od zaszczepienia wyniosły 1,64 proc. wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych COVID-19. Zgony nie były związane ze szczepieniem'' – poinformowało nas w komunikacie MZ.

Najnowszy raport dotyczący niepożądanych odczynów poszczepiennych po preparatach na COVID-19 wskazuje, że do 30 lipca na ponad 33 miliony podanych dawek szczepionki odnotowano 100 zgonów, które miały miejsce krótko po szczepieniu.

W większości nie były one spowodowane bezpośrednim działaniem preparatu. - Ludzie za bardzo skoncentrowali się na niepożądanych odczynach poszczepiennych i nie pamiętają, że tego typu sytuacje mogą nie mieć związku ze szczepionką, a są jedynie efektem koincydencji czasowej – twierdzi dr Łukasz Durajski, konsultant WHO.

2. Odszkodowania po NOP-ach. MZ uzasadnia

Kilka dni temu pisaliśmy o odszkodowaniach dla osób, które doznały NOP-ów po szczepieniu oraz nieuwzględnieniu w rekompensacie rodzin osób, które zmarły. Resort zdrowia podtrzymuje swoją decyzję i tłumczy, jak wygląda proces weryfikacji przyczyny zgonu, który wystąpił w ciągu 30 dni od podania szczepionki.

"Wypłata rekompensaty za zgon po szczepieniu nie została objęta zakresem Funduszu, nie przewiduje się też wydania decyzji Rzecznika Praw Pacjenta względem osób trzecich, działających jako spadkobiercy osoby szczepionej, u której doszło do zgonu w koincydencji czasowej ze szczepieniem. Celem Funduszu Kompensacyjnego nie jest wypłata spadkobiercy pacjenta zadośćuczynienia w przypadku jego śmierci, tylko faktyczna finansowa pomoc osobie zaszczepionej, u której wystąpiły powikłania po szczepieniu" – przekazuje WP abcZdrowie Ministerstwo Zdrowia.

Ile osób zachorowało i zmarło po szczepieniu na COVID-19? MZ publikuje szczegółowe dane
Ile osób zachorowało i zmarło po szczepieniu na COVID-19? MZ publikuje szczegółowe dane (Getty Images)

Resort dodaje, że zgony w koincydencji czasowej ze szczepieniem wymagają szczegółowej oceny biegłych i weryfikacji działania podmiotów leczniczych w postępowaniu sądowym.

Zgodnie z ustawą o Funduszu Kompensacyjnym osoby, które doznały NOP-ów po szczepieniu, mogą ubiegać się o odszkodowanie finansowe, które wyniesie od 3 do 20 tys. zł.

- Założeniem Funduszu jest wypłata rekompensaty za wystąpienie odczynu poszczepiennego osobie, która poniosła z tego tytułu negatywne skutki zdrowotne i w tym czasie nie mogła świadczyć pracy, przebywała w szpitalu lub wymagała czasowej rehabilitacji – precyzuje MZ.

Odszkodowanie finansowe będzie przyznawane:

  • w przypadku wystąpienia działań niepożądanych wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego podanej szczepionki lub szczepionek, które spowodowały hospitalizację przez okres nie krótszy niż 14 dni;

  • w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji przez okres do 14 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze