Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Agnieszka Laskus

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena
Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty dentystyczne to wszczepy zastępujące korzeń własnego zęba. Implanty zęba wprowadza się chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, tam ulega osseointegracji z kością, co pozwala na wykonanie na nim stałego uzupełnienia protetycznego, czyli korony, mostu lub pełnej rekonstrukcji zgryzu, gdy nie mamy ani jednego własnego zęba.

spis treści

1. Cechy implantów

Implant zęba swoim wyglądem przypomina tuleję lub śrubę o średnicy 3-5 mm i długości 7-21 mm. Implanty zębów wykonuje się z czystego tytanu, ponieważ pierwiastek ten jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm człowieka oraz warunkuje powstanie trwałego połączenia między implantem zęba, a kością, jest także wytrzymały na obciążenia, jakie znoszą naturalne korzenie zębów.

Zęby osadzone na implantach przypominają naturalne zęby. Metalowe części implantu zęba zostają całkowicie zasłonięte przez dziąsło i lśniącą ceramiczną powierzchnię korony. Nowe zęby nie wyróżniają się od swoich sąsiadów, ich odcień, przeźroczystość i błyszcząca glazura korony protetycznej dobierane są indywidualnie, aby harmonizowały z innymi zębami.

Implanty stomatologiczne jako wszczepy zębowe przyjmują się w organizmie pacjenta w przypadku właściwych kryteriów kwalifikacji do zabiegu, właściwej procedury chirurgiczno-protetycznej i pełnej współpracy pacjenta z lekarzem Wszczep, dzięki zjawisku osseointegracji, tworzy trwałe połączenie z kością, zapewniające jego stabilność i możliwość wykonania odbudowy protetycznej brakujących zębów u pacjenta.

Zobacz film: "Najważniejsze informacje o implantach zębowych"

Według stomatologów odrzucenie implantów wiąże się najczęściej z procesem zapalnym (periimplantitis), na który ma wpływ higiena jamy ustnej, palenie tytoniu, współistnienie wcześniej nie leczonej choroby przyzębia (parodontozy). Pacjenci, którzy mają wszczepione implanty, powinni pamiętać by dbać o nie jak o własne zęby. Higiena jamy ustnej musi być bardzo dobra. Leczenie implantami może być zastosowane u większości osób.

Wbrew temu co się sądzi, to nie wiek pacjenta, przebyte choroby zębów czy ich urazy to najczęstsze przeciwwskazania do leczenia implantologicznego. Przeciwnie implanty zęba wykonuje się obecnie właśnie z tych wskazań. Dzięki zabiegom regeneracji kostnej czy podniesienia zatok szczękowych możliwe jest także leczenie implantami pacjentów z trudnymi warunkami anatomicznymi.

Zmienił się również czas leczenia implantologicznego, który w tradycyjnej metodzie wynosił kilka miesięcy. Obecnie w sprzyjających warunkach możliwe jest zaopatrzenie pacjenta w implanty zęba i koronę protetyczną w jeden dzień. Implanty wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (sedacja lub narkoza) wcześniej planując leczenie w oparciu o dokładne badanie kliniczne pacjenta oraz nowoczesną diagnostykę radiologiczną.

Doświadczenie i wiedza lekarza wykonującego leczenie implantologiczne wstawiającego implanty oraz idealna współpraca z pacjentem pozostaje w ścisłym związku z odległymi wynikami leczenia za pomocą implantów stomatologicznych, które zapewniają pacjentom nowe niezwykle zbliżone do natury „trzecie zęby”.

2. Kiedy zdecydować się na implanty

Implanty to najlepszy sposób na pozbycie wstydliwego problemu, jakim są niedostatki w uzębieniu lub jego całkowity brak. Celem leczenia implantologicznego jest wszczepienie jednego lub kilku implantów zęba, które zastąpią brakujący ubytek lub ubytki, a także staną się podstawą pod zamocowanie koron i mostów w przyszłości. Terapia implantologiczna pozwoli na odzyskanie pięknego i naturalnego uśmiechu. Implanty zęba zakłada się w następujących przypadkach:

  • brak pojedynczego zęba,
  • brak kilku zębów obok siebie lub w różnych miejscach jamy ustnej,
  • brak wszystkich zębów,
  • braków międzyzębowych w uzębieniu o różnej rozpiętości, zarówno w szczęce, jak i żuchwie (implantów zębów używa się w tym przypadku do zwiększenia liczby filarów pod przyszły most protetyczny bądź pojedyncze korony protetyczne),
  • uniknięcia noszenia protezy wyjmowanej na noc.

Odbudowanie braków w uzębieniu usprawnia nie tylko proces rozdrabniania pokarmu, ale daje uczucie pewności siebie i podnosi samoocenę – ubytki w zębach powodują bowiem u wielu osób ogromny dyskomfort i niechęć wobec własnego wyglądu.

3. Przeciwwskazania do implantów zębowych

Przeciwwskazania dotyczące instalowania implantu zęba dzieli się na: miejscowe, ogólne bezwzględne i ogólne względne.

Przeciwwskazania miejscowe:

  • zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego do umieszczenia implantów,
  • brak miejsca pomiędzy zębami sąsiednimi oraz pomiędzy zębami górnymi i dolnymi,
  • nieprawidłowa błona śluzowa w miejscu przyszłej implantacji.

Przeciwwskazania ogólne bezwzględne:

  • cukrzyca,
  • choroby psychiczne,
  • choroby wyniszczające organizm, np. alkoholizm, nowotwory, AIDS, narkomania,
  • zły stan higieny jamy ustnej,
  • ciąża,
  • bruksizm,
  • choroby krwi,
  • wiek poniżej 16 roku życia (nieukończony rozwój kości) i powyżej 65,
  • przebyta radioterapia okolicy twarzoczaszki,
  • choroby układowe,
  • niekorzystne warunki anatomiczne szczęki.

Przeciwwskazania ogólne względne:

  • zaawansowana parodontoza oraz stany zapalne przyzębia i błony śluzowej,
  • alergie i choroby układu krążenia,
  • przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów,
  • nałogowe palenie tytoniu – nałogowi palacze mają cienką i gorzej ukrwioną błonę śluzową oraz zaburzenia w krążeniu, co może powodować, że rany będą się trudniej goić,
  • choroby nerek i układu oddechowego,
  • schorzenia endokrynologiczne i choroby reumatyczne.

Przed implantacją stomatolog dokonuje szczegółowego badania jamy ustnej. Uwagę zwraca przede wszystkim na stan zębów i dziąseł oraz ilość tkanki kostnej w miejscach planowanych wszczepów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Stomatologia estetyczna jest dziś wysoko rozwiniętą dziedziną medyczną i dostarcza wiele możliwości, jednak leczenie implantami zębów staje się najbardziej popularne.

4. Ile kosztują implanty?

Cena implantów zależy od jakośći materiału z jakiego został wykonany. Ceny implantów wahają się od 1300 zł do nawet 5 000 zł. Tytan z jakiego są wykonywane implanty występuje w różnych postaciach, które mają różną jakość. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na cenę implantów jest innowacyjność wykorzystanej technologii. Im nowocześniejsza technologia tym wyższą cenę będą miały implanty.

Nie bez znaczenia dla wysokości ceny implantów są dodatkowe opłaty, które różnią się w zależności od wybranego gabinetu. Dodatkowo na cenę implantów wpływają również różne zabiegi, które są konieczne do założenia implantów, jak np. zabieg odbudowy kości. Zabieg regeneracji kości jest często niezbędny i znacząco wpływa na cenę implantów.

Cena implantu jest więc uzależniona od wielu czynników. Jeśli chcemy mieć pewność jaką cenę finalną będą miały implanty warto zapoznać się z cennikiem wybranego gabinetu i umówić się na konsultację. Pamiętajmy jednak, że w przypadku implantów nie powinniśmy się sugerować jedynie ceną. Ważniejszy niż cennik poszczególnych usług jest doświadczenie i profesjonalizm stomatologa wstawiającego implanty.

Dr n. med. Agnieszka Laskus

Następny artykuł: Informacje dotyczące implantów zębów
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze