Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty dentystyczne to wszczepy zastępujące korzeń własnego zęba. Implant zęba wprowadza się chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, tam ulega osseointegracji z kością, co pozwala na wykonanie na nim stałego uzupełnienia protetycznego, czyli korony, mostu lub pełnej rekonstrukcji zgryzu, gdy nie mamy ani jednego własnego zęba. Implant zęba swoim wyglądem przypomina tuleję lub śrubę o średnicy 3-5 mm i długości 7-21 mm. Implanty zębów wykonuje się z czystego tytanu, ponieważ pierwiastek ten jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm człowieka oraz warunkuje powstanie trwałego połączenia między implantem zęba a kością, jest także wytrzymały na obciążenia, jakie znoszą naturalne korzenie zębów.

Zobacz film: "Najważniejsze informacje o implantach zębowych"

Implanty - cechy

Zęby osadzone na implantach przypominają naturalne zęby. Metalowe części implantu zęba zostają całkowicie zasłonięte przez dziąsło i lśniącą ceramiczną powierzchnię korony. Nowe zęby nie wyróżniają się od swoich sąsiadów, ich odcień, przeźroczystość i błyszcząca glazura korony protetycznej dobierane są indywidualnie, aby harmonizowały z innymi zębami.

5 błędów, które popełniamy podczas dbania o higienę jamy ustnej

O zęby trzeba dbać – słyszą dzieci od rodziców. Regularne wizyty u dentysty, dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów oraz mycie – to wszystko...

Implanty stomatologiczne jako wszczepy zębowe przyjmują się w organizmie pacjenta w przypadku właściwych kryteriów kwalifikacji do zabiegu, właściwej procedury chirurgiczno-protetycznej i pełnej współpracy pacjenta z lekarzem Wszczep, dzięki zjawisku osseointegracji, tworzy trwałe połączenie z kością, zapewniające jego stabilność i możliwość wykonania odbudowy protetycznej brakujących zębów u pacjenta. Według stomatologów odrzucenie implantów wiąże się najczęściej z procesem zapalnym (periimplantitis), na który ma wpływ higiena jamy ustnej, palenie tytoniu, współistnienie wcześniej nie leczonej choroby przyzębia (parodontozy). Pacjenci z wszczepionymi implantami powinni pamiętać by dbać o nie jak o własne zęby. Higiena jamy ustnej musi być bardzo dobra. Leczenie implantami może być zastosowane u większości osób.

Wbrew temu co się sądzi, to nie wiek pacjenta, przebyte choroby zębów czy ich urazy są przeciwwskazaniem do leczenia implantologicznego. Przeciwnie implant zęba wykonuje się obecnie właśnie z tych wskazań. Dzięki zabiegom regeneracji kostnej czy podniesienia zatok szczękowych możliwe jest także leczenie implantami pacjentów z trudnymi warunkami anatomicznymi. Zmienił się również czas leczenia implantologicznego, który w tradycyjnej metodzie wynosił kilka miesięcy. Obecnie w sprzyjających warunkach możliwe jest zaopatrzenie pacjenta w implant zęba i koronę protetyczną w jeden dzień. Implantację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (sedacja lub narkoza) wcześniej planując leczenie w oparciu o dokładne badanie kliniczne pacjenta oraz nowoczesną diagnostykę radiologiczną. Doświadczenie i wiedza lekarza wykonującego leczenie implantologiczne oraz idealna współpraca z pacjentem pozostaje w ścisłym związku z odległymi wynikami leczenia za pomocą implantów stomatologicznych, które zapewniają pacjentom nowe niezwykle zbliżone do natury „trzecie zęby”.

Implanty - wskazania

Terapia implantologiczna to najlepszy sposób na pozbycie wstydliwego problemu, jakim są niedostatki w uzębieniu lub jego całkowity brak. Jej celem jest wszczepienie jednego lub kilku implantów zęba, które zastąpią brakujący ubytek lub ubytki, a także staną się podstawą pod zamocowanie koron i mostów w przyszłości. Terapia implantologiczna pozwoli na odzyskanie pięknego i naturalnego uśmiechu. Implant zęba zakłada się w następujących przypadkach:

 • brak pojedynczego zęba,
 • brak kilku zębów obok siebie lub w różnych miejscach jamy ustnej,
 • brak wszystkich zębów,
 • braków międzyzębowych w uzębieniu o różnej rozpiętości, zarówno w szczęce, jak i żuchwie (implantów zębów używa się w tym przypadku do zwiększenia liczby filarów pod przyszły most protetyczny bądź pojedyncze korony protetyczne),
 • uniknięcia noszenia protezy wyjmowanej na noc.

Odbudowanie braków w uzębieniu usprawnia nie tylko proces rozdrabniania pokarmu, ale daje uczucie pewności siebie i podnosi samoocenę – ubytki w zębach powodują bowiem u wielu osób ogromny dyskomfort i niechęć wobec własnego wyglądu.

Implanty - przeciwwskazania

Przeciwwskazania dotyczące instalowania implantu zęba dzieli się na: miejscowe, ogólne bezwzględne i ogólne względne.

Implant zęba – przeciwwskazania miejscowe:

 • zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego do umieszczenia implantów,
 • brak miejsca pomiędzy zębami sąsiednimi oraz pomiędzy zębami górnymi i dolnymi,
 • nieprawidłowa błona śluzowa w miejscu przyszłej implantacji.

Implant zęba – przeciwwskazania ogólne bezwzględne:

 • cukrzyca,
 • choroby psychiczne,
 • choroby wyniszczające organizm, np. alkoholizm, nowotwory, AIDS, narkomania,
 • zły stan higieny jamy ustnej,
 • ciąża,
 • bruksizm,
 • choroby krwi,
 • wiek poniżej 16 roku życia (nieukończony rozwój kości) i powyżej 65,
 • przebyta radioterapia okolicy twarzoczaszki,
 • choroby układowe,
 • niekorzystne warunki anatomiczne szczęki.

Implant zęba – przeciwwskazania ogólne względne:

 • zaawansowana parodontoza oraz stany zapalne przyzębia i błony śluzowej,
 • alergie i choroby układu krążenia,
 • przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów,
 • nałogowe palenie tytoniu – nałogowi palacze mają cienką i gorzej ukrwioną błonę śluzową oraz zaburzenia w krążeniu, co może powodować, że rany będą się trudniej goić,
 • choroby nerek i układu oddechowego,
 • schorzenia endokrynologiczne i choroby reumatyczne.

Przed implantacją stomatolog dokonuje szczegółowego badania jamy ustnej. Uwagę zwraca przede wszystkim na stan zębów i dziąseł oraz ilość tkanki kostnej w miejscach planowanych wszczepów.

Stomatologia estetyczna jest dziś wysoko rozwiniętą dziedziną medyczną i dostarcza wiele możliwości, jednak leczenie implantami zębów staje się najbardziej popularne.

Implanty - cena

Cena implantu zależy od jakośći materiału z jakiego został wykonany. Ceny implantów wahają się od 1300 zł do nawet 5 000 zł. Tytan z jakiego są wykonywane implanty występuje w różnych postaciach, które mają różną jakość. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na cenę implantów jest innowacyjność wykorzystanej technologii. Im nowocześniejsza technologia tym wyższa cena implantu.

Nie bez znaczenia dla wysokości ceny implantu są dodatkowe opłaty, które różnią się w zależności od wybranego gabinetu. Dodatkowo na cenę implantu wpływają również różne zabiegi, które są konieczne do założenia implantu, jak np. zabieg odbudowy kości. Zabieg regeneracji kości jest często niezbędny i znacząco wpływa na cenę implantu.

Cena implantu jest więc uzależniona od wielu czynników. Jeśli chcemy mieć pewność jaka będzie cena finalna implantu warto zapoznać się z cennikiem wybranego gabinetu i umówić się na konsultację. Pamiętajmy jednak, że w przypadku implantów nie powinniśmy się sugerować jedynie ceną. Ważniejszy niż cennik poszczególnych usług jest doświadczenie i profesjonalizm.

Dr n. med. Agnieszka Laskus

Komentarze (7)
~Irena
~Irena 5 miesięcy temu

Też uważam, że większe znaczenie ma profesjonalizm niż cena. Implant wstawiony miałam dwa lata temu prze dr Kołosowskiego w Unident Union Dental Spa. "Ząbek" nie zmienił swojej barwy ani nie rusza się w przeciwieństwie do implantu który wstawiony ma moja siostra przez innego implantologa.Jej NOWY ZĄB nie dość, że po 6 miesiącach zmienił barwę to jeszcze zaczął się ruszać!! A zapłaciła za wszepienie implantu więcej niż ja!!

Odpowiedz
~Jolaa
~Jolaa 10 miesięcy temu

Ważne, aby zęby były do siebie dopasowane, implant powinien być dobrze zwymiarowany i zamotnowany, wtedy będzie na lata. Sama wiem po sobie, mam dwa które wykonywałam u siebie w Łodzi w Stomatolgoii Królewskiej. Lata mijają, a zęby mają ten sam kolor, są 100% naturalne.

Odpowiedz
~Fifi
~Fifi ponad rok temu

Wybito mi jedynkę, cóż przeciwnik uznał, że moja komórka i portfel są tego warte. Implant wstawiałem w Bonelli Dental - głównie za sprawą ceny, kolega polecał, bo miał przyjemność korzystać z usług.

Odpowiedz
~Isia18
~Isia18 ponad rok temu

Ja właśnie miałam wybite dwa zęby po wypadku na rowerze i jedynym rozsądnym rozwiązaniem było wstawienie implantów. Zabieg był wykonywany w klinice stom przez dra falkowskiego. Przyznam szczerze, że zęby są bardziej estetyczne od tych naturalnych, dobrze dopasowane i zamocowane.

Odpowiedz
~melberg
~melberg ponad rok temu

Kołosowski? tak się składa, że ja także u niego robiłem ;) naprawdę rzetelny specjalista i mogę z czystym sumieniem polecić. Korzystałem z jego usług nie tylko ja, ale też jednak bliska osoba i w obu przypadkach jak najbardziej ok.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena
Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty - zdjęcia

Implanty - zdjęcia

Na zdjęciu dysk, dzięki któremu z odlewu powstaną implanty zębów.

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Cena implantu zęba - charakterystyka, zakładanie, koszt

uzupełnienia braków w uzębieniu. Cena implantu zęba nie jest jednak najniższa i może być czynnikiem zniechęcającym do skorzystania z tego typu (...) rozwiązania. Cena implantu zęba...

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Czy implanty zębowe mogą uczulać?

Czy implanty zębowe mogą uczulać?

Materiał powstał przy współpracy z Tourmedica.pl Implanty zębowe są jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej stomatologii. Stanowią (...) najdoskonalsze i najbardziej naturalne rozwiązanie w przypadku braku pojedynczych lub...

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty ceramiczne

Implanty - zdjęcia to implanty wykonane z tlenku cyrkonu. Jest to substancja bardzo przypominająca naturalną tkankę zębów, odporna na ścieranie (...) do wykonywania koron ze względu na jego estetykę, ale równie dobrze...

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty cyrkonowe

, decyduje się jednak na podbudowy zębów bocznych wykonane ze stali. Mają one gorszy wygląd i niższą cenę. Przed założeniem implantu robi się specjalne (...) Implanty cyrkonowe to alternatywa dla droższych...

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Wszczepianie implantów dentystycznych

Implanty zębowe to sprawdzony sposób na uzupełnienie brakujących zębów i zahamowanie procesu zaniku kości. Implantacja korzystnie wpływa na wygląd (...) i pewność siebie pacjentów, ponadto zapewnia im prawidłową funkcję żucia. Zabieg...

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

Implanty jednofazowe

Implanty jednofazowe są mniej inwazyjną metodą uzupełniania braków zębowych niż tradycyjne rozwiązania. Ich wprowadzanie do szczęki wymaga (...) tylko jednego zabiegu, w odróżnieniu od implantów dwufazowych, które po...

Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena

9 najważniejszych pytań dotyczących implantów zębów

się też ceną. 7. Dlaczego warto odbudować ząb na implancie? Przede wszystkim, pozwala to funkcjonować tak, jakby się miało z powrotem własnego zęba (...) Implanty zębów - prawie każdy z nas o nich słyszał,...