Jak dbać o suchą cerę?

Sucha cera to zmora bardzo wielu osób, szczególnie w zimie. Objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem i swędzeniem, co jest bardzo uciążliwe i nieestetyczne. Są jednak sposoby na to, by sucha cera zamieniła się w cerę nawilżoną i zdrową.

Pielęgnacja cery suchej

Przede wszystkim – nie drapać! Drapanie jeszcze pogorszy stan skóry i może doprowadzić do infekcji, a na dodatek nie przyniesie ulgi przy podrażnionej suchej cerze.

Zobacz film: "Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki"

Po drugie – ograniczyć kontakt z wodą. Sucha cera szczególnie nie lubi gorących, długich pryszniców i kąpieli. Do mycia skóry używaj najlepiej delikatnych kosmetyków. I przede wszystkim – nawilżaj.

Nawilżanie może być problemem – co wybrać z bogatej oferty sklepów kosmetycznych? Dermatolodzy polecają specyfiki z ceramidami w składzie. Są to naturalne cząsteczki, zawierające kwasy tłuszczowe. Nawilżają one spragnioną suchą skórę.

Lepiej też wybrać krem lub maść zamiast bardziej płynnych emulsji. Mają one mniejszą gęstość, co sprawia, że mniej jest w nich składników potrzebnych suchej cerze.

Tak naprawdę, czasami najlepiej jest wybrać starą dobrą – i gęstą – wazelinę, aby pozbyć się uporczywej suchości. Izoluje ona suchą cerę od czynników zewnętrznych, takich jak zimno. Może jednak nie być najlepszym rozwiązaniem przy cerze suchej, ale skłonnej do trądziku.

Sucha cera w zimie

Najtrudniej utrzymać suchą cerę w zadowalającej kondycji w okresie zimowo-jesiennym. Chłodne powietrze wysusza, ale można zapobiegać jego negatywnemu wpływowi na suchą cerę.

Jeśli chcesz pozbyć się suchej skóry raz na zawsze – zmień nawyki. Bierz tylko krótkie prysznice, uważaj też, żeby nie były zbyt ciepłe. Delikatnie osuszaj skórę i od razu nakładaj na nią krem nawilżający.

Nawilżacze powietrza mogą okazać się pomocne przy długotrwałym przebywaniu w zamkniętych, szczególnie klimatyzowanych pomieszczeniach. Przy nawilżaczach należy pamiętać o częstym czyszczeniu – może się w nich pojawić pleśń!

Przed wyjściem na zimno używaj kremów i pomadek ochronnych. Nie zapominaj też o ciepłych ubraniach, izolujących od zimnej temperatury.

Zawsze używaj kremu z filtrem, niezależnie od pory roku. W zimie także świeci słońce, które może podrażnić skórę, a nawet doprowadzić do przedwczesnych zmarszczek.

Nawilżania nigdy za wiele – używaj kremów nawilżających wtedy, kiedy czujesz taka potrzebę, nawet jeśli dzieje się tak kilka razy na dzień. Jest to bardzo ważna rada, szczególnie dla osób o cerze suchej i dojrzałej.

Czego unikać przy cerze suchej?

Staraj się używać jak najdelikatniejszych kosmetyków. Zwykłe kremy nawilżające nie nawilżą twojej skóry, a na dodatek mogą doprowadzić do jej przesuszenia.

Unikaj też substancji przeciwtrądzikowych, takich jak nadtlenek benzoilu. Sprawiają one, że sucha cera stanie się ściągnięta.

Reakcje skóry są różne w zależności od osoby. Najlepiej skonsultować z dermatologiem kosmetyki, których chcesz używać na co dzień. Odpowiednio dobrana ochrona może pomóc w skutecznym pozbyciu się problemu suchej skóry.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kosmetyki dla cery suchej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 3 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Kosmetyki dla cery suchej
Kosmetyki dla cery suchej

Krem do cery suchej

o cerę suchą? Jakie czynniki pogarszają kondycję skóry suchej? Niezależnie od pory roku, nasza cera nieustannie jest narażona na działanie (...) się. W związku z powyższym, skóra przez cały rok wymaga odpowiedniej,...

Kosmetyki dla cery suchej

Kosmetyki na zimę - które warto wybierać?

. Wśród najbardziej szkodliwych czynników znajdują się wiatr oraz mróz, ale także suche powietrze ogrzewanych pomieszczeń. Najważniejsze potrzeby (...) tego narządu to w tym czasie odpowiednie nawilżenie oraz ochrona przed odmrożeniami....

Kosmetyki dla cery suchej

Krem nawilżający do cery suchej

Krem nawilżający do cery suchej to podstawa pielęgnacji tego typu cery. Cera sucha objawia się nadmierną wrażliwością na czynniki zewnętrzne (...) silnie łuszczyć. Skóra sucha jest zazwyczaj...

Kosmetyki dla cery suchej

Kozie mleko źródłem zdrowia i piękna

jest to, że może ono być spożywane przez osoby chorujące na skazę białkową. Historyczne kosmetyki na bazie koziego mleka dedykowane były osobom o problematycznej (...) , skrajnie suchej skórze. Niekiedy nawet stosowano...

Kosmetyki dla cery suchej

Kremy do solarium

korzysta z solariów. W czasie wizyty w solarium nie stosujemy filtrów słonecznych, a jedynie specjalne kosmetyki pielęgnacyjne. Co warto wiedzieć (...) i łuszczeniu się skóry. Kosmetyki te stosuje się bezpośrednio...

Kosmetyki dla cery suchej

Kosmetyki na zimę

Kosmetyki na zimę

Zimowe kosmetyki Kosmetyki na zimę muszą być specjalnie dobrane ze względu na trudne warunki pogodowe.

Kosmetyki dla cery suchej

Krem na powieki

. Najlepiej wybierajmy kosmetyki zawierające w składzie filtry mineralne. Są one zdecydowanie lepiej tolerowane przez wrażliwą skórę okolic oczu. Nasze

Kosmetyki dla cery suchej

Masło karite

Masło karite (masło shea) to tłuszcz pozyskiwany z drzew rosnących na terenach sawanny w Afryce Zachodniej. Ta cenna substancja bardzo korzystnie wpływa na naszą skórę oraz włosy. Co więcej, posiada ona unikalne właściwości lecznicze. Z tego względu masło...

Kosmetyki dla cery suchej

Maseczki do cery suchej

Maseczki do cery suchej to ważny element pielęgnacji skóry, która jest wyjątkowo cienka i delikatna. Cera sucha oznacza mniej problemów (...) z wyskakującymi pryszczami i zaskórnikami, z drugiej strony...

Cera sucha

Pielęgnacja cery po 20. roku życia

Pielęgnacja cery po 20. roku życia

Jak dbać o cerę po 20. roku życia? Mniej więcej po przekroczeniu 20. roku życia skóra staje się bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia. Warto wtedy sięgnąć po świadomą pielęgnację.