Trwa ładowanie...

Jak radzić sobie z problemami podczas współżycia?

W idealnym świecie każde zbliżenie z partnerem byłoby dla kobiety źródłem niepohamowanej rozkoszy, zwieńczonej wielokrotnym orgazmem. Rzeczywistość bywa jednak zgoła inna. Podrażnienia w obrębie okolic intymnych i suchość pochwy sprawiają, że kontakty seksualne stają się dla kobiety niekomfortowe lub wręcz bolesne. Problemy podczas współżycia odbierają przyjemność z seksu i zniechęcają kobiety do bliskości z partnerem. Przykre dolegliwości można, na szczęście, skutecznie zwalczać.

Zobacz film: "Orgazmocentryzm"

spis treści

1. Przyczyny suchości i podrażnień pochwy

Życie seksualne a infekcje
Życie seksualne a infekcje

Nie pozwól, aby zakażenia intymne zepsuły Twoje życie seksualne!

zobacz galerię

Aby pozbyć się suchości pochwy i otarć lub podrażnień w jej obrębie, należy ustalić przyczynę tych dolegliwości. Brak odpowiedniej wilgotności okolic intymnych może być wynikiem niedoboru żeńskiego hormonu estrogenu (np. w okresie menopauzy lub po urodzeniu dziecka), stresu , osłabienia po chorobie, przemęczenia lub stosowania niektórych leków. Do suchości pochwy może przyczynić się również zaburzenie mikroflory biologicznej na skutek antybiotykoterapii , kontaktów seksualnych bez prezerwatywy (sperma ma odczyn obojętny, dlatego podwyższa pH pochwy) i nieprawidłowej higieny intymnej (agresywne płyny do mycia, irygacje pochwy). Florę bakteryjną można wzmocnić, przyjmując probiotyki doustne (np. prOVag ) lub aplikując kapsułki dopochwowe (np. inVag ). Preparaty probiotyczne stosowane miejscowo działają szybciej, ale doustne produkty dodatkowo chronią układ pokarmowy.

Odczuwany przez kobietę dyskomfort w trakcie zbliżenia może być także związany z problemami seksualnymi lub psychologicznymi (brak podniecenia, istniejące zahamowania seksualne, paniczny strach przed ciążą, złe doświadczenia seksualne, brak akceptacji partnera). Wówczas należy skorzystać z pomocy seksuologa lub psychologa.

2. Jak pozbyć się suchości pochwy?

Zdrowie intymne kobiety
Zdrowie intymne kobiety

Prawidłowa flora bakteryjna i odpowiednie nawilżenie pochwy to gwarancja udanego życia seksualnego i

zobacz galerię

Gdy za suchość pochwy odpowiedzialne są czynniki fizyczne, w wielu przypadkach kobiecie udaje się zwalczyć tę dolegliwość we własnym zakresie. Pierwszym krokiem do poprawy nawilżenia pochwy jest właściwa higiena intymna. Kobieta powinna stosować delikatne płyny do mycia, które dzięki niskiemu pH nie zaburzają równowagi mikrobiologicznej pochwy. Absolutnie wykluczone jest stosowanie irygacji pochwy, „wypłukiwanie” bakterii z miejsc intymnych jest bowiem niezwykle niekorzystne dla zdrowia intymnego kobiety. Odpowiednia liczba bakterii kwasu mlekowego utrzymuje właściwe pH pochwy, skutecznie zwalcza patogeny i zmniejsza ryzyko infekcji dróg moczowo-płciowych .

W walce z suchością pochwy i podrażnieniami jej delikatnych tkanek nieocenioną pomoc stanowią żele nawilżające dostępne w aptekach bez recepty. Niektóre z preparatów tego typu oprócz działania nawilżającego wykazują dodatkowe właściwości, czego przykładem jest prOVag żel. Jest to produkt, który dodatkowo obniża pH pochwy, pielęgnuje okolice intymne i przeciwdziała nadmiernemu namnażaniu się bakterii i grzybów.

Właściwie nawilżona pochwa to niezbędny warunek udanego zbliżenia intymnego. Suchości pochwy można uniknąć, dbając o utrzymanie kwaśnego pH okolic intymnych przy pomocy sprawdzonych preparatów probiotycznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza