Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, które powoduje m.in. przybranie na wadze. Dlatego też osoby, które narzekają na zaburzenie wydzielania hormonu tarczycy muszą szczególnie dbać o swój sposób odżywiania.

Odchudzanie przy niedoczynności tarczycy wymaga także wzbogacenia swojej diety o produkty białkowe, gdyż dzięki temu usprawniony zostanie metabolizm i spalanie tłuszczu.

Polecane wideo:

Dieta w niedoczynności tarczycy

Zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy łatwo jest rozpoznać, gdy pojawiają się następujące objawy: szybkie tycie niespowodowane wzrostem jedzenia, sucha i blada skóra, częste poczucie zimna i ociężałości.

Są to symptomy niedoczynności tarczycy, które można leczyć suplementacją jodu i hormonów. Najcenniejsze źródło pierwiastka to ryby morskie, szczególnie dorsz, łosoś, płastuga, makrela wędzona, śledź.

Dlatego też dieta powinna zawierać jak największą ilość tych produktów. Jeśli chodzi o warzywa, owoce czy produkty zbożowe, to zawartość jodu w nich jest uwarunkowana od miejsca i sposobu hodowli.

Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy nie powinny interesować się jakimikolwiek środkami odchudzającymi – większość z nich może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie hormonu oraz wejść w interakcje z lekami wspomagającymi jego pracę.

Złym pomysłem są także popularne diety – tycie przy tej odmianie choroby tarczycy nie wynika zwykle z nadmiernego apetytu i objadania się. Ograniczenie więc spożycia pokarmów może doprowadzić do poważnych zaburzeń pracy organizmu.

Odchudzanie przy niedoczynności tarczycy

Dieta redukująca jest zawsze wymagana tam, gdzie mamy do czynienia z nadwagą lub otyłością, a przy schorzeniach tarczycy zdarza się to wyjątkowo często.

Idąc do dietetyka, należy być przygotowanym na wywiad: na jakim tle wystąpiła niedoczynność (Hashimoto, wole guzkowate, poporodowe zapalenie tarczycy, niedobory jodu), od kiedy pacjent przyjmuje leki, jak długo utrzymuje się nadwaga.

W zależności od schorzenia ekspert dobierze właściwe produkty i zbilansuje dietę tak, aby nie występowały niedobory (w tym pierwiastków istotnych dla tarczycy, czyli żelaza, jodu, cynku, selenu oraz antyoksydantów). Podstawą pracy dietetyka jest zawsze ochrona chorego narządu i zapewnienie odpowiedniej podaży składników żywnościowych.

Najważniejszym składnikiem odżywczym przy niedoczynności tarczycy jest (oprócz jodu) białko. To ono powinno zajmować naczelne miejsce w codziennym menu. Wszystko za sprawą metabolizmu, który zachodzi sprawniej i szybciej, gdy dostarczamy go organizmowi.

Ponadto sprzyja też spalaniu tłuszczu. Naturalnie, znacznemu ograniczeniu muszą być poddane tłuszcze. Zły wpływ na dietę, pracę tarczycy i wchłanianie się jodu mają też niektóre surowe produkty, np. kalafior, kapusta, groch, fasola, rzepa, brukiew, soja, gorczyca czy orzeszki ziemne.

Warto natomiast postawić na kolendrę, majeranek, kminek, czerwoną herbatę czy rutę, które wspomagają przemianę materii.

Pozostałe zalecenia są zbliżone do zasad każdej zdrowej i skutecznej diety: regularne posiłki, najlepiej spożywane w mniejszej ilości, a częściej, spokojne i powolne przeżuwanie potraw i nienajadanie się do syta podczas jednego posiłku (ośrodek głodu i sytości reaguje na nową porcję jedzenia z opóźnieniem, już po wstaniu od stołu), picie dużej ilości wody mineralnej.

 

Niedoczynność tarczycy objawia się wzrostem wagi, należy więc przy utrzymaniu odpowiedniej diety, wykonywać ćwiczenia fizyczne. Może to być pływanie, jazda na rowerze lub zwykła gimnastyka.

Ważne, by aktywność fizyczna była systematyczna i połączona z własciwym sposobem odżywiania. Jeśli jesteś aktywny, ale twoje menu nie jest dostosowane do choroby, to masz niewielkie szanse na pozbycie się nadwagi.

Dieta przy tarczycy powinna być dobrana indywidualnie przez dietetyka i skonsultowana z endokrynologiem podczas wizyty kontrolnej.

 

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta w chorobach tarczycy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta w chorobach tarczycy
Dieta w chorobach tarczycy

Dieta w niedoczynności tarczycy

. Jednak nie powinno się bagatelizować roli diety. Dieta w niedoczynności tarczycy może zatrzymać rozwój choroby oraz przyspieszyć wyzdrowienie (...) , które cierpią na niedoczynność tarczycy,...

Dieta w chorobach tarczycy

Dieta wysokobiałkowa w nadczynności tarczycy

jak: niskotłuszczowe i odtłuszczone przetwory mleczne, szpinak, pstrąg tęczowy, kapusta włoska. Kofeina w diecie w niedoczynności tarczycy Dieta (...) Nadczynność tarczycy to zaburzenie...

Dieta w chorobach tarczycy

Odchudzanie a tarczyca

tłuszczu. Nie może zatem dziwić, że skutki niedoczynności tarczycy są przyczyną nadmiernego przyrostu masy. Tarczyca a dieta (...) Wiele osób zastanawia się, jaka istnieje zależność pomiędzy odchudzaniem a tarczycą?...

Dieta w chorobach tarczycy

Dieta a tarczyca

(/zdrowa-dieta) a tarczyca - czy mają jakikolwiek związek ze sobą? Wiadomym jest, że (/nadczynnosc-tarczycy) lub jej (/niedoczynnosc-tarczycy) muszą (...) być leczone farmakologicznie. Dieta...

Dieta w chorobach tarczycy

Zalecenia dietetyczne w nadczynności tarczycy

Dieta w (/nadczynnosc-tarczycy) to (/dieta-wysokokaloryczna) oraz (/dieta-odchudzajaca-bialkowa). Do objawów nadczynności tarczycy należą (...) chudnięcia oraz przeciwdziała...

Dieta w chorobach tarczycy

Dieta w chorobie Hashimoto

Dieta w chorobie Hashimoto

, (/jak-zrobic-jogurt) naturalne) oraz w (/witamina-d) (masło, tran). Dieta osób, u których choroba Hashimoto przybiera postać niedoczynności tarczycy (...) Choroba Hashimoto jest schorzeniem...

Dieta w chorobach tarczycy

Tarczyca a odchudzanie

reguluje (/szybki-metabolizm) organizmu, a więc odpowiednia dieta przy tarczycy powinna uwzględniać zdrową wagę ciała. Po drugie to co się je wpływa (...) na działanie leków w leczeniu tarczycy. Odchudzanie...