Przejdź na WP

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Gruczoł tarczycy spełnia bardzo ważną rolę – odpowiada m.in. za przemianę materii, a także wzrost organizmu. Choroby tarczycy są dość powszechne, jednak wbrew pozorom nie zmagają się z nimi jedynie osoby dorosłe. Problem ten dotyka także dzieci. Jakie są objawy tego schorzenia w przypadku najmłodszych i jak sobie z nim radzić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny niedoczynności tarczycy u dziecka

Zaburzenia funkcjonowania gruczołu jakim jest tarczyca wynikają z wahań stężenia produkowanych przez nią hormonów. Wszelkie, nawet najdrobniejsze zmiany w tym zakresie niekorzystnie oddziałują na kondycję zdrowotną dziecka, przede wszystkim na funkcjonowanie układu nerwowego, a także jego wzrost i dojrzewanie. Niedoczynność tarczycy w największej ilości wypadków jest dziedziczona, dlatego, jeżeli któreś z rodziców cierpi na tę przypadłość, to możliwe jest, że dotknie ona także dziecko.

W takiej sytuacji zaburzenie procesów wytwarzania hormonów tarczycy u dziecka ma miejsce już w czasie okresu płodowego. Ma to związek z zaburzeniami genetycznymi, niedorozwojem lub zmianami chorobowymi w obrębie podwzgórza oraz przysadki mózgowej, a więc struktur normujących pracę tego gruczołu. Przejściowa postać niedoczynności tarczycy u dzieci miewa również związek z niedoborem jodu w pożywieniu ciężarnej, a także z zażywaniem przez nią w tym czasie środków przeciwtarczycowych.

Nabyta niedoczynność tarczycy u dziecka może być wynikiem jej uszkodzenia. Za jedną z przyczyn uważa się chorobę Hashimoto, w przebiegu której nasz układ odpornościowy zaczyna atakować tarczycę, prowadząc do zaburzenia poziomu produkowanych przez nią hormonów.

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)
Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Czym jest nadczynność tarczycy? Nadczynność tarczycy to stan, w którym w organizmie wytwarzana jest...

zobacz galerię

2. Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci

W przypadku wrodzonej niedoczynności tarczycy trudno jest zaobserwować objawy zaraz po przyjściu dziecka na świat. Jednym z symptomów, który może wzbudzić podejrzenia lekarzy jest przedłużająca się żółtaczka. Dopiero w późniejszym okresie życia dziecka pojawiają się bardziej charakterystyczne objawy, przede wszystkim wyraźne spowolnienie czynności życiowych. U malucha daje się zauważyć osłabienie napięcia mięśniowego i tzw. żabi brzuch. Pojawiają się zaparcia, skóra jest chłodna i sucha, zmniejsza się łaknienie. Typowy jest także nieco zbyt duży język, a także wystający pępek. Dziecko jest zazwyczaj niższe od swoich rówieśników, później dochodzi do zrośnięcia ciemiączka i wyrzynania pierwszych ząbków. U starszego dziecka można zaobserwować pewną labialność emocjonalną, osłabienie koncentracji i umiejętności skupienia uwagi. Wszystkie wymienione objawy przyczyniają się do lękliwości malucha, który wydaje się nadpobudliwy, co w wielu przypadkach skutkuje bezsennością.

W przypadku nabytej niedoczynności tarczycy symptomy dają się zauważyć, kiedy dziecko jest już starsze i zazwyczaj nie są związane z opóźnieniem umysłowym.  Widoczny jest zahamowany wzrost, opóźnienie procesów związanych z dojrzewaniem płciowym, a także kłopoty z przyswajaniem nowych informacji i nauką.

3. Niedoczynność a nadczynność tarczycy u dzieci

W przypadku nadczynności tarczycy charakterystyczne zmiany zauważyć można  w obrębie układu naczyniowo-sercowego. Wzmożona przemiana materii skutkuje zwiększonym przepływem krwi przez tkanki. Naczynia włosowate w skórze ulegają rozszerzeniu, następuje ponadto przyspieszenie akcji serca (tzw. tachykardia), które, tak jak w przypadku zdrowych osób, nie normalizuje się w czasie snu.

U dziecka zmagającego się z nadczynnością tarczycy typowe są także zmiany oczne – szpary powiekowe wydają się nadmiernie rozszerzone, przez co wyraz twarzy malucha może wydawać się nieco przerażony. Na skutek zmniejszenia pojemności płuc często dochodzi do zadyszek. Zwiększa się perystaltyka jelit, z reguły wzrasta także apetyt, chociaż w przypadku, kiedy choroba stanie się bardziej zaawansowana, może pojawić się jadłowstręt. Zdarza się, że praca ślinianek nie przebiega tak, jak powinna, co prowadzi do często pojawiającego się uczucia suchości w ustach. W niektórych przypadkach dochodzi do powiększenia wątroby, co może doprowadzić do uszkodzenia jej miąższu. nadczynność tarczycy jest odpowiedzialna również za zmiany w funkcjonowaniu układu hormonalnego, co jest dotkliwe zwłaszcza dla dziewcząt. U części z nich może dojść do opóźnienia pojawienia się pierwszej miesiączki. Zostaje zachwiana także płodność, gdyż część cykli przebiega bezowulacyjnie.

Niedoczynność tarczycy u dzieci
Niedoczynność tarczycy u dzieci (Zdjęcie dziecka / Shutterstock )

Leczenie niedoczynności tarczycy powinno rozpocząć się możliwie jak najszybciej. Zdarza się, że na skutek nasilenia objawów dziecko musi zostać czasowo hospitalizowane, by nie dopuścić do sytuacji, w której zaburzenia metaboliczne zaczną stanowić zagrożenie dla życia.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy