Powiększona wątroba – przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Powiększona wątroba to objaw nieodpowiedniej diety i nałogów. Do czego może doprowadzić choroba wątroby? Jakie są przyczyny powiększającej się wątroby? Jak można leczyć powiększoną wątrobę? Jaką dietę należy stosować, gdy wątroba choruje?
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
- 1. Funkcje watroby w organizme człowieka.
- 2. Jakie są objawy i przyczyny powiększonej wątroby?
- 3. Diagnoza i sposoby leczenia
- 4. Zbilansowana dieta skutecznym sposobem na powiększającą się wątrobę
1. Funkcje watroby w organizme człowieka.
Funkcja wątroby jest bardzo istotna, gdyż to właśnie w tym narządzie odbywa się przemiana składników dostarczanych z pożywienia. Praca wątroby jest zatem nieprzerwana i odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu. Istotną funkcją wątroby jest również transformacja tłuszczów w lipidy i cholesterol, z którego produkowana jest żółć – element trawienny organizmu.
Inną funkcją wątroby jest również gospodarka węglowodanowa i gromadzenie witamin A, D, B12 i żelaza.
Wątroba neutralizuje również toksyny dostarczane zarówno z pożywienia, jak i produkowane przez organizm. Jeżeli dochodzi do przeciążenia jej pracy, może dojść do powiększenia wątroby.
2. Jakie są objawy i przyczyny powiększonej wątroby?
Pierwszymi objawami powiększenia wątroby są zmiany skórne – brodawki, piegi, znamiona jak również niestrawność, biegunka, wzdęcia i nieprzyjemny zapach z ust. Innym objawem powiększonej wątroby jest spowolniona przemiana materii. Pojawiają się zaczerwienienia skóry, skurcze w łydkach i w palcach rąk, wzmożony apetyt – szczególnie na słodycze, podwyższone ciśnienie krwi, a także nasilają się alergie.
Jednymi z przyczyn powiększonej wątroby może być nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu, nadużywanie leków, wdychanie dymu tytoniowego zakażenie wirusem wątroby typu A, B i C, spożywanie zbyt tłustych pokarmów.
3. Diagnoza i sposoby leczenia
Powiększoną wątrobę można zdiagnozować poprzez wykonanie USG jamy brzusznej, badania krwi], wykonanie próby wątrobowej, lipogramu, testu na WZW i stężenia glukozy we krwi. Niekiedy konieczne może być wykonanie biopsji wątroby. Leczenie powiększonej wątroby polega przede wszystkim na znalezieniu dokładnej przyczyny jej powiększenia. Jeżeli za powiększenie wątroby odpowiada choroba Wilsona, która polega na gromadzeniu miedzi w narządach], wówczas zleca się podawanie leków, które temu zapobiegną.
4. Zbilansowana dieta skutecznym sposobem na powiększającą się wątrobę
Najbardziej pożądanym sposobem dbania o zdrowie i zapobiegania powiększaniu wątroby, jest stosowanie zbilansowanej i zdrowej diety. Produkty, które sprzyjają zdrowej wątrobie to przede wszystkim warzywa – buraki, marchew, pomidory, kapusta, czosnek, koper, brokuły pory, ale również fasola, soczewica, ryż, siemię lniane, orzechy, kiełki, pieczywo gruboziarniste. Zapobiegną one powiększaniu wątroby. Wybierając słodycze sięgajmy po miód, melasę i chałwę wysokiej jakości. Dobrze na wątrobę działają również ryby morskie, takie jak tuńczyk, sardynki i szprotki. Zapobiegając powiększeniu wątroby, warto również dbać w diecie o zbilansowaną ilość oliwy i olejów roślinnych, a także spożywać owoce i zioła.
Komentarze