Trwa ładowanie...

Jak wiara w wolną wolę wpływa na poziom naszego szczęścia?

Avatar placeholder
24.01.2017 12:04
Jak wiara w wolną wolę wpływa na poziom naszego szczęścia?
Jak wiara w wolną wolę wpływa na poziom naszego szczęścia?

Najnowsze badania, prowadzone przez profesora Jingguang Li z Uniwersytetu w Dali wraz z zespołem badawczym wykazały związek między wiarą w wolną wolę i poziomem szczęścia u nastolatków.

Okazało się, że 85 procent nastolatków wykazało wiarę w wolną wolę, a to było dodatnio skorelowane z odczuwaniem szczęścia. Wolna wola jest definiowana jako zdolność do podejmowania samodzielnych wyborów, z których wynik tych wyborów nie jest uwarunkowany jakimikolwiek wpływami zewnętrznymi. Istnienie wolnej woli jest przedmiotem debaty wśród psychologów, neurologów i filozofów.

Wyniki tych badań zostały opublikowane w „Frontiers in Psychology”

Argumentem przeciwko wolnej woli jest to, że każdą decyzję podejmujemy całkowicie pod wpływem naszych poprzednich doświadczeń życiowych.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Wiara w wolną wolnę może znacznie podwyższać poziom odczuwanego przez nas szczęścia
Wiara w wolną wolnę może znacznie podwyższać poziom odczuwanego przez nas szczęścia

Co ciekawe, wcześniejsze badania przeprowadzone wśród zachodnich uczestników wykazały, że ludzie, którzy wierzą w wolną wolę wydają się być szczęśliwsi. Li i jego zespół chcieli dowiedzieć się, czy wiara w wolną wolę może wpływać na szczęście ogólnej populacji.

Badania psychologiczne pokazują, że kultura zachodnia i azjatycka wydają się mieć inne podstawowe przekonania dotyczące wolnej woli. Kultura zachodnia jest opisywana jako indywidualistyczna, gdzie ludzie w dużej mierze koncentrują się na indywidualnych osiągnięciach, a nie celach grupowych i konkurencja jest tam raczej powszechna.

Jednak kolektywistyczne kultury, takich jak te z Chiny i Japonia, koncentrują się raczej na celach grupowych, a tam jest mniejszy nacisk na wolność osobistą.

8 kroków do szczęścia
8 kroków do szczęścia [8 zdjęć]

Uśmiechajmy się, kiedy spotyka nas coś pozytywnego, ale nawet uśmiechając się bez powodu, możemy się

zobacz galerię

Dotychczasowe badania związane z wiarą w wolną wolę u ludzi z krajów zachodnich stwierdzają u nich lepszą wydajność pracy i osiągnięcia naukowe oraz mniej negatywnych zachowań, takich jak oszustwa.

Li wraz z zespołem przeprowadzili badanie wśród grupy nastolatków, w którym każdy dostał serię pytań na temat własnej wiary w wolną wolę oraz poziomu ich szczęścia. Wyniki sugerują, że wiara w wolną wolę może być związana ze zwiększeniem odczuwanego szczęścia, niezależnie od indywidualistycznych lub kolektywistycznych wpływów kulturowych.

ZOBACZ TAKŻE

Co jest potrzebne do szczęścia?

Obecnie naukowcy zidentyfikowali związek między wiarą w wolną wolę i szczęściem, ale planują zbadać, czy wiara w wolną wolę bezpośrednio powoduje szczęście w populacji chińskiej. Przyszłe badania dotyczące takich przyczynowych powiązań będą obejmować ocenę zachowania po wytworzeniu zmiany wiary w wolną wolę.

"Jesteśmy w trakcie prowadzenia badań na temat określenia związku przyczynowego między tymi dwiema zmiennymi. Planujemy zmienić przekonanie uczestników poprzez wpojenie potwierdzenia lub przez obalenie istnienia wolnej woli, a potem należałoby obserwować, czy poziom szczęścia tych osób zmieni się" – wyjaśnia Li.

Przekonanie, że ktoś może działać swobodnie, aby osiągnąć swoje cele i pragnienia może zwiększać poziom postrzeganej autonomii i ułatwić samokontrolę oraz kontrolę nad świadomym wysiłkiem, aby osiągnąć zamierzone cele, co z pewnością może prowadzić do pomyślnych rezultatów. Jeżeli można wykazać, że wzmocnienie wiary w wolną wolę może pomóc ludziom realizować szczęście, to psycholodzy mogą zastosować tę wiedzę w opracowywaniu różnych rodzajów terapii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze