Silna wola w odchudzaniu

Podczas stosowania diety zdarzają się momenty kryzysowe. Trudno jest utrzymać stałą motywację do odchudzania, tym bardziej kiedy pokus jest mnóstwo, a rezultaty diety są mało satysfakcjonujące. Jednak nie warto przerywać raz rozpoczętej diety. Szybko będziesz tego żałować, a kilogramy powrócą ze zdwojoną siłą. Jak wyrwać na diecie i przetrwać kryzys w odchudzaniu?

Co utrudnia odchudzanie?

Sposób na odchudzanie

Każda dieta lub inna metoda odchudzająca musi bazować na ruchu, wszelki wysiłek fizyczny jest w tej kwestii najważniejszy.

W czasie

Zobacz film: "Co warto wiedzieć o błonniku?"

kuracji odchudzającej każdy miewa gorsze chwile. Czasami może się wydawać, że cały trud włożony w odchudzanie idzie na marne. Do kryzysu w odchudzaniu najczęściej przyczynia się:

 • Nieodpowiednio dobrana dieta – to najczęstszy błąd osób odchudzających się. Źle dobrana dieta sprawia, że bardzo szybko się do niej zniechęcamy i porzucamy odchudzanie. Dieta powinna pasować do naszego stylu życia. Musimy przestać o niej myśleć jak o obowiązku. Sama wiesz najlepiej, które produkty możesz wprowadzić, a z których musisz zrezygnować. Dobra dieta to taka, którą możemy utrzymać przez dłuższy czas.
 • Wygórowane oczekiwania – nie oszukuj się, nie uda ci się przeprowadzić skutecznego odchudzania w tydzień lub dwa. Kilogramy traci się powoli. Często stawiamy sobie krótkoterminowe cele, a jeśli nie uda nam się ich osiągnąć, zniechęcamy się i wracamy do starego sposobu odżywiania. To błąd. Pamiętaj, że utrata nawet dwóch kilogramów jest osiągnięciem.
 • Brak ćwiczeń – Warto pamiętać, że każda dieta odchudzająca musi być wspomagana ćwiczeniami. Nie musisz wykonywać katorżniczych ćwiczeń na siłowni. Skuteczne będą jazda na rowerze, jazda na rolkach, a nawet praca w ogródku. Aktywność wprowadzaj małymi porcjami. Zacznij od spaceru lub krótkodystansowych biegów. Z czasem zwiększaj intensywność i czas ćwiczeń.
 • Pokusy – przechowujesz w domu czekoladki na czarną godzinę? Wyrzuć je lub oddaj znajomym. Słodycze w domu stanowią pokusę nie do odparcia. Jeżeli jesteś na diecie, poproś rodzinę by cię wspierała. Wymień produkty w domu na bardziej wartościowe i odżywcze. Jeżeli w końcu zauważyłaś postępy, nie nagradzaj się słodyczami. Lepiej zaopatrz się w nowy ciuszek.
 • Brak postępów - na początku spadek wagi nie będzie duży. Jednak z czasem waga znacznie się obniży. Żeby w pełni kontrolować odchudzanie, śledź swoje postępy.

Jak przetrwać kryzys w czasie odchudzania?

Jeśli odchudzasz się i czujesz, że coraz trudniej jest ci trzymać się zasad diety, pamiętaj o następujących wskazówkach:

 • Nie myśl ciągle o jedzeniu. Zamiast myśleć o kolejnych posiłkach, a co gorsza o tym, czego nie powinnaś jeść, zrób coś dla siebie. Wybierz się do kosmetyczki lub zrób makijaż i idź na spacer, od razu poczujesz się lepiej i pewniej.
 • Dieta nie musi być nudna. Zadbaj o to, by twoje posiłki były nie tylko dietetyczne i zdrowe, lecz także smaczne. Próbuj nowych smaków. Dodawaj zioła i przyprawy, czosnek, jogurt naturalny i oliwę z oliwek. Dzięki nim twoje potrawy będą codziennie smakować inaczej.
 • Ruszaj się. Wybierz sport, który lubisz i uprawiaj go regularnie. Zajęcia salsy dla wielu z osób są dużo bardziej interesujące niż bieganie skrajem ulicy. Aktywność fizyczna nie tylko sprzyja utracie wagi, lecz także powoduje wydzielanie endorfin, dzięki którym mamy lepszy humor i lepsze samopoczucie.
 • Nie odmawiaj sobie wszystkiego. Jeśli wytworzy się poczucie braku czy pustki, łatwiej sięgniesz po przekąski. W zasadzie możesz jeść wszystko tylko w odpowiednich ilościach. Jeśli skusisz się na jedno ciastko w tygodniu, to jeszcze nie koniec świata. Ważne żeby zachować umiar i dbać o to, by dieta była odpowiednio zrównoważona.
 • Żeby złagodzić nadmierny apetyt, wypij szklankę wody lub herbatę na pół godziny przed posiłkiem. Jedz tylko wtedy, kiedy naprawdę poczujesz głód.

O powodzeniu stosowanej diety decyduje przede wszystkim motywacja. Może być nią chęć lepszego wyglądu lub poprawy zdrowia. Ważne, aby przypominać sobie o tym celu za każdym razem, kiedy kusi nas, by zrezygnować. Każdy może mieć swoje własne sposoby na przetrwanie kryzysu, ważne, aby silna wola w odchudzaniu była dla nas priorytetem.

Ewa Jastrzębska, Beata Kłoczko, ponad rok temu

Bibliografia

 • Szerstiennikow M. Psychologia odchudzania, KOS, Katowice 2005, ISBN 83-89375-75-3
 • Chełmińska-Wieczorek Z. Nowoczesna dietetyczna książka kucharska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000, ISBN 83-200-2483-8
 • Pitchford P. Odżywianie dla zdrowia, Galaktyka, Łódź 2008, ISBN 978-83-7579-023-8
 • Somer E. 10 nawyków, które rujnują kobiecą dietę, Liber, Warszawa 2006, ISBN 83-60215-15-4

Psychologia w odchudzaniu

Komentarze (2)
~Kamil
~Kamil 8 miesięcy temu

Cześć. Każde postanowienie czy problem siedzi w naszej głowie i właśnie tam powinniśmy go zneutralizować. W trzymaniu diety przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że jej trzymanie jest dla nas zbawienne. Że lepiej się po niej czujemy i mamy więcej energii. Jeśli ktoś dietę traktuje jako torturę i myśli sobie "o nieee. Znowu muszę jeść to zdrowe żarcie" to nigdy w diecie nie wytrwa. Osoby będące na dietach już pare lat traktują je jako przyjemność. Dobrze się po nich czują. W ich głowach jest myśl, że po zjedzeniu np. pizzy będą ociężali i zmęczeni (bo taka prawda), a przecież nie chcą się tak czuć. Traktują jedzenie zdrowe jako pozytywne, a niezdrowe jako negatywne. Jeśli ktoś traktuje to na odwrót, to będzie miał ciężko z utrzymaniem diety. Polecam filmik na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=iwdw5NdRg4k&t=2s

Odpowiedz
~Zoe
~Zoe ponad rok temu

"Jedz tylko wtedy, kiedy naprawdę poczujesz głód" - jeśli chodzi o odchudzanie jest to chyba najgłupsza rada. Podczas odchudzania przede wszystkim powinniśmy mieć stałe godziny posiłków i jeść nawet gdy nie jesteśmy głodni. Inaczej spowolnimy metabolizm. Przed posiłkiem zawsze powinniśmy coś wypić bo to zmniejsza głód a w efekcie zjemy mniej i nie pochłoniemy wszystkiego co w zasięgu ezroku ;)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Psychologia w odchudzaniu
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Psychologia w odchudzaniu
Psychologia w odchudzaniu

Produkty, od których możesz być uzależniony ze względu na znak zodiaku

Produkty, od których możesz być uzależniony ze względu na znak zodiaku

Sprawdź, na uzależnienie od jakich produktów wskazuje data urodzenia Istnieje związek pomiędzy datą urodzenia, znakiem zodiaku a grupą produktów, do których możemy mieć szczególną słabość, zwany uzależnieniem. Zgodnie z doniesieniami serwisu Spoon University,...

Psychologia w odchudzaniu

Odchudzanie a motywacja

Motywacja w odchudzaniu jest niezwykle ważna. Na początku walki z nadwagą często myślimy, że efekty odchudzania pojawią się dość szybko. Proces (...) . Nie można jednak wątpić. Trzeba systematycznych ćwiczeń, regularnej...

Psychologia w odchudzaniu

Radzenie sobie z otyłością

Radzenie sobie z otyłością

Rozpoczynanie diety głodówką może wpłynąć negatywnie na nastrój i motywację osoby starającej się zrzucić wagę. Takie nastawienie nie wróży dobrze całemu procesowi walki z otyłością.

Psychologia w odchudzaniu

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Diet coaching pomoże ci stracić na wadze bez efektu jo-jo. Zmiana stosunku do jedzenia jest kluczowa dla trwałej utraty zbędnych kilogramów.

Psychologia w odchudzaniu

Dlaczego nie chudniesz?

Usilnie próbujesz zrzucić wagę, lecz nie widzisz rezultatów? Nie pomaga stosowanie diety ani codzienne odwiedzanie siłowni? Masz czasem wrażenie, że twoje ciało przeszkadza ci w walce z nadwagą? Okazuje się, że możesz mieć rację! Naukowcy z Uniwersytetu...