Woda

Woda jest podstawą życia. Rola wody w organizmie to między innymi regulacja ciśnienia tętniczego, utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała, oczyszczanie organizmu z toksyn. Lekarze i dietetycy zalecają pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie, ale ilość ta powinna się zwiększyć latem i przy intensywnym wysiłku fizycznym. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna o niskiej zawartości sodu. Picie wody mineralnej poprawia wygląd skóry, gdyż staje się ona lepiej odżywiona i bardziej elastyczna. Z kolei efektem picia zbyt małej ilości wody jest odwodnienie organizmu.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Brak wody w organizmie

Nasz organizm najpierw odczuwa brak wody, dopiero później brak jedzenia. Brak wody objawia się bólem głowy, zaburzeniem pamięci, suchą skórą, wysychaniem błony śluzowej. To, ile wody potrzebujemy zależy od rodzaju pracy, jaką wykonujemy i aktywności fizycznej. Zdrowa dieta zakłada wypijanie 2 litrów wody dziennie. Ponadto, połowa z niej powinna być wodą mineralną, która uzupełni niedobory minerałóww naszej diecie. Nadmiar wody jest wydalany z organizmu z moczem, natomiast niedobór może spowodować niekorzystne zmiany.

Picie wody

Już niewielkie niedobory wody w organizmie mogą powodować szereg negatywnych zmian dla zdrowia, m.in. osłabienie, powolne trawienie czy zwiększone stężenie...

Woda mineralna

Najzdrowszą wodą jest woda mineralna. Zawiera co najmniej 1000 g rozpuszczonych składników mineralnych. Może w niej być nawet 70 różnych minerałów. W wodzie mineralnej przynajmniej jeden składnik powinien znajdować się w ilości profilaktyczno-zdrowotnej i mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Minerały, które są w niej zawarte występują w postaci zjonizowanej. Taka postać jest łatwo przyswajalna dla naszego organizmu. Wybierając wodę warto zwrócić uwagę na zawartość magnezu i wapnia. Niedobór tych pierwiastków w organizmie często wynosi nawet 30 %. Aby woda miała właściwości zdrowotne powinna zawierać 50 mg magnezu i 150 mg wapnia. Taka ilość składników mineralnych jest korzystna dla naszego organizmu.

  • Magnez – odpowiada za prawidłowe działanie układu odpornościowego i wspiera układ nerwowy. Przeciwdziała stresowi i łagodzi stany napięcia nerwowego. Uczestniczy w 30 reakcjach biochemicznych organizmu. Zapobiega miażdżycy, zawałowi. Dziennie potrzebujemy około 300 mg magnezu.
  • Wapń – to podstawowy budulec kości i zębów. Ma korzystny wpływ na przemianę materii, odpowiada za prawidłową pracę serca, działa antyalergicznie, zapobiega osteoporozie. Ponadto uczestniczy w krzepnięciu krwi i pomaga przy leczeniu stanów zapalnych. Dziennie potrzebujemy około 800–1200 mg.
  • Wodorowęglany – ich zdrowotny wpływ to obniżanie poziomu cukru we krwi i moczu, neutralizacja kwasów żołądkowych. Przyspieszają trawienie i utrzymują kwasową równowagę w żołądku. Są polecane dla osób cierpiących na nadkwasotę. Ich zawartość w wodzie powinna wynosić powyżej 1000 mg/l.
  • Sód – zarówno jego nadmiar, jak i brak mogą wpływać niekorzystnie na nasz organizm. Nadmiar zatrzymuje wodę w organizmie i powoduje wzrost ciśnienia krwi, natomiast niedobór może prowadzić do osłabienia lub odwodnienia organizmu. Ponadto sód pomaga we wchłanianiu składników odżywczych w trakcie trawienia. Jeśli jesteś chory na cukrzycę, to powinieneś wybrać wodę o zawartości sodu poniżej 200 mg/l.

Rodzaje wody pitnej

Woda gazowana zawiera dwutlenek węgla, który orzeźwia, poprawia smak i działa bakteriostatycznie (hamuje rozwój bakterii i daje trwałość wodzie). Jednak nie każdy powinien pić wodę gazowaną. Osoby cierpiące na nadkwasotę, chorobę wrzodową żołądka lub z problemami gardła albo krtani powinny wybierać wodę niegazowaną.

W sklepach mamy do wyboru wody źródlane, mineralne i lecznicze. Wszystkie pochodzą z podziemnych zasobów i są czyste pod względem mikrobiologicznym i chemicznym.Wody źródlane stanowią największą grupę. Często są reklamowane jako poprawiające samopoczucie, dające orzeźwienie. Należy jednak pamiętać, że nie zawierają zbyt wielu składników mineralnych, więc ich wartość dla naszego zdrowia jest również mała. Wody lecznicze pomagają przy niektórych schorzeniach, takich jak choroba wrzodowa, kamica nerkowa, cukrzyca. Ze względu na swoje lecznicze właściwości nie wolno pić jej bez ograniczeń, a swoją kurację warto skonsultować z lekarzem.

Najbardziej odpowiednia jest woda mineralna. Kupując ją, warto zwrócić uwagę na zawartość minerałów, by uzupełnić je w naszej diecie.

Bożena Szalko, 10 miesięcy temu

Napoje

Komentarze (4)
~WARS
~WARS 2 miesiące temu

Kolejne półprawdy i bzdury W KRANACH W WARSZAWIE JEST BARDZO DOBRA WODA MINERALNA CIĄGLE JEST KONTROLOWANA JEJ JAKOŚĆ ==W PLASTIKOWYCH ZŁYCH BUTELKACH W SKLEPACH STOI PO PÓŁ ROKU JAKOŚ JUŻ PRZEDAWNIONA I WĄTPLIWEJ JAKOŚCI I JESZCZE TRZEBA SPORO PŁACIĆ CIEKAWE DLACZEGO LUDZIE ZACHOWUJĄ SIĘ WBREW LOGICE

Odpowiedz
~gabriella
~gabriella ponad rok temu

Owszem, woda jest niezbędna i powinno sie jej bardzo duzo pic w ciągu dnia! Warto też zadbać o to, aby była naprawde dobrej jakosci. Widziałam w wielu firmach dystrybutory z wodą od http://www.aqua-logic.pl/ , mają specjalny system filtracji P.O.U, dzieki czemu woda oczyszczona jest z wszelkich chemicznych substancji.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Woda
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Woda
Woda

Skutki odwodnienia organizmu

Skutki odwodnienia organizmu

Kiedy organizm znajduje się w stanie „suszy", inteligentnie gospodaruje zasobami wody, nawadniając i odżywiając najbardziej istotne dla życia narządy. Niektóre z nich są jednak słabo nawodnione i mogą zacząć źle funkcjonować, np. kości, stawy czy krążki...

Woda

Ugaś pragnienie, jedząc

Ugaś pragnienie, jedząc

owoców znajdziemy również truskawki. Te zawierają w sobie aż 92% wody. Grejpfrut Grejpfrut to dobry smak, witaminy i minerały oraz woda w 91%. Melon (...) Melon to bogate źródło cukrów, karotenów, witamin B1, B2, B6, PP, E, C i A, kwasu...

Woda

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

Nawadnianie organizmu Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna dawka spożycia wody wynosi (...) ? Połącz wodę z cytryną Cytryna to jeden z najpowszechniej stosowanych...

Woda

Woda z cytryną na czczo - właściwości

. Właściwości jest kilka, a wpływają one bardzo korzystnie na nasz organizm od wewnątrz i od zewnątrz. Woda z cytryną na czczo - właściwości Wbrew (...) ciepłą wodę z połową cytryny chronimy organizm przed infekcjami...

Woda

Dlaczego powinniśmy pić więcej wody?

Wypowiedź: dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, ekspert kampanii „Woda na Start". Brak (...) logicznego myślenia, rozumienia czy kreatywność, wiąże się między innymi z regularnym przyjmowaniem...