Jak zapobiegać łysieniu?
Powszechnie wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto zadbać o włosy, jeszcze zanim zaczniemy mieć z nimi kłopoty. Przyczyną nasilonego wypadania włosów bywają czasami stany niedoborowe, np. zbyt mała ilość w organizmie żelaza, biotyny, kompleksu witamin. Z tego względu warto zwrócić uwagę na to, co jemy, i zbilansować dietę tak, aby zapewniała prawidłowe dostarczanie witamin i mikroelementów. Trzeba także pamiętać, że częste używanie lokówki i suszarki bardzo osłabia włosy.
1. Stylizacja włosów a łysienie
Podobnie jest ze zbyt silnym upinaniem i ściąganiem włosów gumką. Nasilone wypadanie włosów zdarza się także przy zbyt gwałtownych kuracjach odchudzających – warto z nich zrezygnować. Częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów są infekcje grzybicze, łojotokowe zapalenie skóry lub łupież. We wszystkich tych przypadkach warto zasięgnąć porady dermatologa, gdyż istnieje skuteczne leczenie w postaci maści i szamponów zawierających ketokonazol lub selen, a także preparaty dziegciowe.
2. Łysienie androgenowe
Wszystkie te zalecenia nie pomogą nam jednak, jeśli mamy do czynienia z łysieniem spowodowanym androgenami, a stanowi ono większość przypadków utraty włosów. Niestety ani właściwe odżywianie, ani suplementy diety, ani specjalne szampony nie przynoszą rezultatu. Szeroko reklamowane specyfiki nie pomogą włosom, a jedynie „odchudzą” nasz portfel. Skutek może natomiast przynieść leczenie łojotoku i łupieżu tłustego, które często towarzyszą łysieniu androgenowemu i przyspieszają jego rozwój.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.