Jak znaleźć czas na ćwiczenia?

Jest wiele wymówek, aby nie ćwiczyć. Dla jednych brak pieniędzy, dla innych brak czasu. Okazuje się jednak, że taka argumentacja jest bezpodstawna. Badania wykazują, że przynajmniej 25% osób ćwiczących regularnie to ci, którzy pracują na pełny etat, mają małe dzieci w domu lub jednocześnie pracują i wychowują potomstwo. Wydaje się, że im więcej obowiązków, tym łatwiej potrafimy zorganizować swój czas.

Jak regularne ćwiczenia wpływają na zdrowie?

Badania przeprowadzone na 20 tys. czytelników amerykańskiego magazynu „Consumer Reports” wyjawiają sekrety osób aktywnych fizycznie. Wyniki pokazują, że trzymanie się programu ćwiczeń wcale nie musi być nudne i kosztowne. Poza tym regularny trening może ocalić zdrowie. Wyniki badań wykazały, że 58% przebadanych osób wykonuje przynajmniej trzy rodzaje ćwiczeń w tygodniu. Natomiast 30% uczęszcza do siłowni lub fitness klubu trzy razy w tygodniu. Ponad połowa ankietowanych podaje ćwiczenia jako środek zwalczający depresję, zapobiegający problemom serca, bólowi pleców i cukrzycy. Poprawa stanu zdrowia została w ich wypadku potwierdzona przez lekarzy.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Wpływ pilates na sylwetkę

Niewątpliwie, pilates kształtuje sprawne mięśnie, które spalają kalorie przez cały dzień, nawet gdy odpoczywasz na kanapie. Jednak aby stracić więcej kilogramów,...

Eksperci twierdzą, że aby wyciągnąć jak najwięcej korzyści z ćwiczeń, powinno się poświęcić minimum 150 minut na ćwiczenia tygodniowo. Najlepiej jest rozdzielić ten czas na pięć dni. Jeśli tak zaplanuje się ćwiczenia, zmniejszy się ryzyko choroby serca, zawału, osteoporozy, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, niektórych odmian raka oraz demencji starczej. Jeśli jednak celem jest zrzucenie wagi, powinno się ćwiczyć od 250 do 300 minut tygodniowo.

Sekrety efektywnych ćwiczeń

38% czytelników „Consumer Reports” zostało sklasyfikowanych jako „efektywnie ćwiczący”. Ta grupa osób wykonywała ponad 30-minutowe treningi przez co najmniej trzy dni w tygodniu. 12% badanych zakwalifikowano jako „hardcorowi ćwiczący”, którzy wykazywali się aktywnością fizyczną od pięciu do siedmiu dni w tygodniu. 36% osób w ogóle nie poświęcało czasu na ćwiczenia. Były to przede wszystkim osoby prowadzące siedzący tryb życia. Najpopularniejszym typem aktywności fizycznej okazało się chodzenie.
Osoby ćwiczące regularnie wskazały na sposoby połączenia zabieganego stylu życia z codziennymi ćwiczeniami. Oto kilka najpopularniejszych sugestii tego typu:

Wysiądź z auta

Zamiast jazdy samochodem wielu badanych wybierało spacer lub jazdę na rowerze do pracy. Inni starali się tak zorganizować czas, żeby załatwiać wszelkie sprawy urzędowe lub zakupy, chodząc na piechotę.

Znajdź coś, co lubisz

Będzie ci o wiele łatwiej utrzymać aktywność fizyczną, jeśli wybierzesz czynności, które sprawiają ci przyjemność. Ponad połowa badanych przyznała się do odczuwania euforii podczas wykonywania ćwiczeń.

Znajdź czas na ćwiczenia

Ankietowani zalecają wykonywanie ćwiczeń zawsze o tej samej porze dnia. Najlepiej jest wcześniej znaleźć odpowiednie miejsce do ćwiczeń oraz opracować program treningu.

Użyj sztangi

Bardzo popularne wśród „efektywnie ćwiczących” było używanie ciężarków w celu rozbudowy i wzmocnienia mięśni.

Pamiętaj – jeśli rozpoczynasz program ćwiczeń, nigdy nie przeciążaj się na samym początku. Najlepiej jest zacząć od lekkich ćwiczeń, a w miarę upływu czasu zwiększać intensywność i częstotliwość treningu. Jeśli już weźmiesz się za siebie, kontynuacja starań nie będzie tak trudna.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia - rodzaje, step
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia - rodzaje, step
Ćwiczenia na partie ciała

Jak odchudzić łydki?

Jak odchudzić łydki?

znaleźć czas na 30-minutowy spacer. Unikaj wykonywania ćwiczeń na nierównym podłożu Bieganie na bieżni o zmienionym kącie nachylenia czy ćwiczenia (...) nabudowania się mięśni w tej...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Świeca (WIDEO)

Świeca (WIDEO) Odtwórz wideo

w łokciach. W czasie tego ćwiczenia ruch wykonujemy przede wszystkim naszymi nogami. Unosimy je wyprostowane do góry tak, by unieść także nasze biodra (...) trzymamy również w napięciu. W czasie całego...

Ćwiczenia - rodzaje, step

Motywacja do ćwiczeń

Motywacja do ćwiczeń

Aby znaleźć motywację do regularnych treningów, warto wyznaczyć sobie cele, na przykład zwiększenie masy mięśniowej lub poprawa kondycji fizycznej.

Ćwiczenia - rodzaje, step

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia są wskazane dla wszystkich, niezależnie od wieku. Osoby starsze, które aktywnie spędzają czas, są mniej narażone na demencję starczą, mają mniej problemów z poruszaniem się.

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

na inne aktywności w napiętym tygodniowym grafiku nie masz już czasu. Jak więc być zdrową i cieszyć się piękną figurą? Oto porady i ćwiczenia (...) , na które z pewnością znajdziesz czas...