Trwa ładowanie...

Jak działa kwas acetylosalicylowy obecny w aspirynie? (WIDEO)

Zobacz film: "Jak działa kwas acetylosalicylowy obecny w aspirynie?"

-Oczywiście kichnąłem kiedy zapowiedziałaś ten temat, ale czuję się zdrowy. Proszę państwa, kwas acetylosalicylowy, składnik aspiryny i polopiryny. Co to za substancja? Dlaczego tak często bierzemy właśnie te leki?

-Musimy dodać, że ten kwas znajduje się w wielu innych lekarstwach, Paweł Grzesiowski, witamy serdecznie panie doktorze.

-Dzień dobry.

-My już kiedyś rozmawialiśmy, że Polacy niepotrzebnie biora tak dużo lekarstw, wydajac sporo pieniędzy. Ale dzisiaj chcemy się skupić akurat na tym jednym konkretnym. Bo wydaje się że ten kwas jest jednym z ważniejszych, jeżeli chodzi o odkrycia medyczne, prawda? Na wiele rzeczy działa, więc pomówmy jaki on ma wpływ na nasz organizm.

-No przede wszystkim kwas acetylosalicylowy to jest prawdziwy lek, nie możemy go ustawić obok suplementów diety, które są dostępne również bez recepty w aptekach, ponieważ to jest lek. Ma swoją określoną...

  • Ale jest bez recepty, prawda? Idziemy, poproszę Polopirynę czy Aspirynę i jest okej.

  • Ale nie możemy wrzucić do jednego worka suplementów, które mają podtrzymywać zdrowie a leków.

-To jest lek, jak on działa?

-Jak każdy lek ma działania pożądane, czyli te oczekiwane i działania uboczne te nie oczekiwane, więc jeżeli chodzi o zastosowanie kwasu acetylosalicylowego to od małych dawek zaczynając jest to lek bardzo często stosowany w kardiologii jako profilaktyka zawałowa. To jest lek, który rozrzedza krew, czyli nie pozwala się płytkom krwi łączyć w skrzepy. Co bardzo często stosujemy na przykład u pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych, po już zawale. Jest to lek również w nieco większych dawkach stosowany w reumatologii. Powszechnie jako lek, który bardzo dobrze działa na stawy, czyli wszelkie osoby z problemami reumatoidalnymi mogą ten lek zażywać.

-Ale na zasadzie profilaktycznej także?

-Nie, już mówimy o chorobie.

-A można go przyjmować w sposób ciągły?

-Można, sa osoby które przyjmują ten lek wiele lat, właśnie głównie z powodu profilaktyki kardiologicznej lub utrzymywania w stałym mniej więcej poziomie dolegliwości reumatoidalnych, tak reumatologicznych zapaleń stawów.

-Ty przeziębiony Michałku jesteś, może byś jednak wzial cos?

-To taka rozmowa, ja tak reaguje, taki taki zenik, ale nie choruję.

-Ale taka reakcja może również wystąpić po aspirynie. Pamiętajmy że jednym z objawów niepożądanych jest astma i wywoływanie odruchu kaszlowego. Jest taka postać astmy aspirynowa. Czyli jest to uczulenie na kwas acetylosalicylowy, która ujawnia się w ten sposób właśnie że lekarstwo wywołuje ciagłe skurcze oskrzeli i wtedy nie wolno tego leku przejmować.

-Ale pomówmy o przeziębieniu, bo się trochę zmartwiłam twoim stanem, bo jeżeli jest przeziębienie to wiadomo też bierzemy i czy na przykład jesteśmy uczuleni i wtedy taki kaszel się pojawia, to nie wiemy dokładnie z czego to wynika, czy z uczulenia czy z naszej choroby.

-Ale wtedy będziemy wiedzieli nasilenie kaszlu po wzięciu tego leku w ciągu około powiedzmy godziny, tak jak się wchłania powolutku, około tam powiedzmy 30-40 minut. I wtedy jak on już do krwi trafi i zacznie również opływać nasz oskrzela i wtedy będzie ta reakcja kaszlowa.

-Czyli wtedy odstawiamy zdecydowanie?

-Absolutnie.

-Ale czy w innych przypadkach czy on pozwala wyleczyć przeziębienie?

-Ja specjalnie powiedziałem na początku o zastosowaniach innych niż przeziębienie, ponieważ te czynności, te aktywności Aspiryny czy Polopiryny w infekcjach gdzieś się ustawia w tej chwili na dalszym miejscu, ponieważ mamy inne leki, które działają mniej można powiedzieć agresywnie na człowieka, pamiętajmy że kwas acetylosalicylowy ma swoje drażniace działania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Jak działa kwas acetylosalicylowy obecny w aspirynie? (WIDEO)
Jak działa kwas acetylosalicylowy obecny w aspirynie? (WIDEO)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza