Leki dozwolone w ciąży

Będąc w ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Ale co ma zrobić gdy dopadnie ją jakiś złośliwy wirus czy infekcja? Musi ratować się lekami. I choć wiadomo, że leki w ciąży nie są zalecane, to konsekwencje nieleczonej choroby mogą być dużo poważniejsze.

Stosowanie leków w ciąży

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Bez jego konsultacji przyszła mama nie powinna przyjmować żadnych leków. Lekarz być może stwierdzi, że chorobę można wyleczyć inną metodą i nie musi to być sposób farmakologiczny. Kobieta w ciąży powinna przyjmować leki w ostateczności. Czasami wystarczy zmiana diety albo sięgnięcie do sposobów naszych babć, czyli do środków naturalnych. Leki dozwolone w ciąży można pogrupować w zależności od ich wpływu na organizm. Można mówić o lekach dobroczynnych i bezpiecznych.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Leki dobroczynne

Zawierające witaminy i mikroelementy, pozwalają uzupełnić ich niedobór w organizmie.

  • Kwas foliowy w ciąży - jest bardzo zalecany, szczególnie przed poczęciem dziecka oraz w pierwszym trymestrze ciąży. Tę witaminę należąca do grupy B powinno się przyjmować w celu zapobiegania wrodzonym wadom rozwojowym układu nerwowego płodu, a także w leczeniu niedokrwistości w późniejszym okresie ciąży. Dostępny również bez recepty.
  • Żelazo w ciąży - zalecane podczas leczenia anemii, pomaga zwalczyć niedokrwistość. W czasie ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta dwukrotnie. Dostępne również bez recepty.
  • Witaminy w ciąży - wzrasta na nie zapotrzebowanie podczas ciąży. Najlepiej przyjmować witaminy przeznaczone dla kobiet w ciąży. Należy unikać przedawkowania, szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), gdyż może to mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu.

Leki pozwalające zwalczyć choroby niebezpieczne dla kobiet w ciąży

Leki bezpieczne

Są to leki stosowane w ciąży, które pomagają w typowych dolegliwościach, takich jak zwiększanie odporności na bakterie i wirusy, i są całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka.

Komentarze (1)
~Betka8910
~Betka8910 ponad rok temu

Witam...mam taki problem że bardzo boli mnie głowa-całe czoło aż mam obraz przed oczami zamazany. Wiem że to od zatok bo byłam na badaniach a u okulisty wszystko ok. Jestem w 19tyg ciąży i proszę poradźcie mi jakie leki mogę brać na zatoki żeby nie zaszkodziły mojemu dziecku... pomóżcie bo ten ból jest okropny aż oczy to jak by mi się paliły od środka tak bolą...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Czy w ciąży mogę...?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Czy w ciąży mogę...?
Czy w ciąży mogę...?

Antydepresanty w ciąży

Antydepresanty w ciąży

U niektórych kobiet w ciąży, chorujących na depresję i zażywających leki antydepresyjne, może dojść do wzrostu ciśnienia, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży.

Dieta przyszłej mamy

Nie jedz tego w ciąży!

Nie jedz tego w ciąży!

Mrożone owoce morza Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza w wersji ugotowanej (...) , że spożywanie trunków w czasie ciąży prowadzić może do wad wrodzonych...

Dieta dla cukrzyka - rodzaje cukrzycy, leczenie żywieniowe, jadłospis

Drobne przyjemności (WIDEO)

Drobne przyjemności (WIDEO) Odtwórz wideo

leki. Jednak nie można zapomnieć o diecie, która wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Podstawą diety cukrzycowej jest obliczanie (...) . Przy lekach doustnych, dozwolone jest przyjmowanie posiłków trzy razy...

Dieta przyszłej mamy

Jedzenie, którego powinnaś unikać w ciąży

Jedzenie, którego powinnaś unikać w ciąży

Kofeina Unikaj kofeiny, nawet jeśli chce ci się spać. To normalne, że w czasie ciąży możesz być bardziej senna. Twój organizm potrzebuje (...) . Wstrzymaj się w tym czzasie od serwowania sobie tuńczyka, makreli królewskiej, miecznika,...

Zdrowie w ciąży

Alergia podczas ciąży

Alergia podczas ciąży

W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny.

Sport dla dziecka

Sztuki walki judo (WIDEO)

Sztuki walki judo (WIDEO) Odtwórz wideo

trzymania, duszenia i dźwigania można wygrać walkę. W judo tradycyjnym dozwolone są kopnięcia i uderzenia, zaś w tradycyjnym zdecydowanie zabronione

Zdrowie w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Przed spożyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Zdrowie w ciąży

Konsultacje lekarskie

Konsultacje lekarskie

Lekarz, zanim przepisze antybiotyki lub jakiekolwiek inne leki kobiecie w ciąży lub karmiącej, musi przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiej kuracji.