Trwa ładowanie...

Leki dozwolone w ciąży

Avatar placeholder
20.07.2020 14:04
Leki dozwolone w ciąży
Leki dozwolone w ciąży (Shutterstock)

Będąc w ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Ale co ma zrobić gdy dopadnie ją jakiś złośliwy wirus czy infekcja? Musi ratować się lekami. I choć wiadomo, że leki w ciąży nie są zalecane, to konsekwencje nieleczonej choroby mogą być dużo poważniejsze.

spis treści

1. Stosowanie leków w ciąży

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Bez jego konsultacji przyszła mama nie powinna przyjmować żadnych leków. Lekarz być może stwierdzi, że chorobę można wyleczyć inną metodą i nie musi to być sposób farmakologiczny. Kobieta w ciąży powinna przyjmować leki w ostateczności. Czasami wystarczy zmiana diety albo sięgnięcie do sposobów naszych babć, czyli do środków naturalnych. Leki dozwolone w ciąży można pogrupować w zależności od ich wpływu na organizm. Można mówić o lekach dobroczynnych i bezpiecznych.

2. Leki dobroczynne

Zawierające witaminy i mikroelementy, pozwalają uzupełnić ich niedobór w organizmie.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"
  • Kwas foliowy w ciąży - jest bardzo zalecany, szczególnie przed poczęciem dziecka oraz w pierwszym trymestrze ciąży. Tę witaminę należąca do grupy B powinno się przyjmować w celu zapobiegania wrodzonym wadom rozwojowym układu nerwowego płodu, a także w leczeniu niedokrwistości w późniejszym okresie ciąży. Dostępny również bez recepty.
  • Żelazo w ciąży - zalecane podczas leczenia anemii, pomaga zwalczyć niedokrwistość. W czasie ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta dwukrotnie. Dostępne również bez recepty.
  • Witaminy w ciąży - wzrasta na nie zapotrzebowanie podczas ciąży. Najlepiej przyjmować witaminy przeznaczone dla kobiet w ciąży. Należy unikać przedawkowania, szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E), K), gdyż może to mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu.

3. Leki pozwalające zwalczyć choroby niebezpieczne dla kobiet w ciąży

  • Insulina – leczy cukrzycę ciążową. Choroba ta rozwija się około 24. tygodnia ciąży, gdy u matki spada zdolność przyswajania glukozy. Cukrzyca ciążowa zagraża życiu dziecka. Najczęściej mija po porodzie, choć kobiety, które zachorowały na nią są podatniejsze na cukrzyce innego typu.
  • Leki obniżające ciśnienie – są bezpieczne dla matki i dziecka. Nadciśnienie tętnicze może spowodować odklejenie łożyska i krwotok.
  • Antybiotyki w ciąży – są przepisywane przez lekarza na infekcje układu moczowego, na przykład zapalenie pęcherza. Na lżejsze infekcje działa leczniczo wywar z korzenia pietruszki. Leki wydawane z przepisu lekarza, pozwalające podtrzymać zagrożoną ciążę.
  • Pochodne progesteronu – w przypadku zagrożenia utraty ciąży, poronienia.
  • Magnez – w przypadku przedwczesnych skurczów.
  • Sterydy – gdy ciąża jest zagrożona i istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, sterydy przyspieszają dojrzewanie płuc dziecka.

4. Leki bezpieczne

Są to leki stosowane w ciąży, które pomagają w typowych dolegliwościach, takich jak zwiększanie odporności na bakterie i wirusy, i są całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka.

  • Preparaty z melisy) – dostępne w aptekach bez recepty, pomagają zwalczyć niepokój i problemy ze snem.
  • Preparaty zawierające paracetamol – skutecznie zwalczają bóle głowy), przeziębienie.
  • Preparaty z witaminą C, czosnek w tabletkach – przynoszą ulgę podczas przeziębienia.
  • Leki typu Espumisan, Maalox, Alugastrin, Carbo medicinalic – są dostępne w aptekach bez recepty. Są pomocne przy problemach z układem trawiennym, zgagą, zaparciami, biegunką.
  • Antybiotyki z grupy penicylin – stosowane są przy poważnych zakażeniach bakteryjnych, zapaleniu nerek, oskrzeli, ropnym zapaleniu gardła lub zatok. Leki te są przepisywane przez lekarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze