Przejdź na WP

Leki dozwolone w ciąży

Będąc w ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Ale co ma zrobić gdy dopadnie ją jakiś złośliwy wirus czy infekcja? Musi ratować się lekami. I choć wiadomo, że leki w ciąży nie są zalecane, to konsekwencje nieleczonej choroby mogą być dużo poważniejsze.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Stosowanie leków w ciąży

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Bez jego konsultacji przyszła mama nie powinna przyjmować żadnych leków. Lekarz być może stwierdzi, że chorobę można wyleczyć inną metodą i nie musi to być sposób farmakologiczny. Kobieta w ciąży powinna przyjmować leki w ostateczności. Czasami wystarczy zmiana diety albo sięgnięcie do sposobów naszych babć, czyli do środków naturalnych. Leki dozwolone w ciąży można pogrupować w zależności od ich wpływu na organizm. Można mówić o lekach dobroczynnych i bezpiecznych.

2. Leki dobroczynne

Zawierające witaminy i mikroelementy, pozwalają uzupełnić ich niedobór w organizmie.

  • Kwas foliowy w ciąży - jest bardzo zalecany, szczególnie przed poczęciem dziecka oraz w pierwszym trymestrze ciąży. Tę witaminę należąca do grupy B powinno się przyjmować w celu zapobiegania wrodzonym wadom rozwojowym układu nerwowego płodu, a także w leczeniu niedokrwistości w późniejszym okresie ciąży. Dostępny również bez recepty.
  • Żelazo w ciąży - zalecane podczas leczenia anemii, pomaga zwalczyć niedokrwistość. W czasie ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta dwukrotnie. Dostępne również bez recepty.
  • Witaminy w ciąży - wzrasta na nie zapotrzebowanie podczas ciąży. Najlepiej przyjmować witaminy przeznaczone dla kobiet w ciąży. Należy unikać przedawkowania, szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), gdyż może to mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu.

3. Leki pozwalające zwalczyć choroby niebezpieczne dla kobiet w ciąży

4. Leki bezpieczne

Są to leki stosowane w ciąży, które pomagają w typowych dolegliwościach, takich jak zwiększanie odporności na bakterie i wirusy, i są całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy