Trwa ładowanie...

Leki dozwolone w ciąży

Będąc w ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Ale co ma zrobić gdy dopadnie ją jakiś złośliwy wirus czy infekcja? Musi ratować się lekami. I choć wiadomo, że leki w ciąży nie są zalecane, to konsekwencje nieleczonej choroby mogą być dużo poważniejsze.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

spis treści

1. Stosowanie leków w ciąży

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Bez jego konsultacji przyszła mama nie powinna przyjmować żadnych leków. Lekarz być może stwierdzi, że chorobę można wyleczyć inną metodą i nie musi to być sposób farmakologiczny. Kobieta w ciąży powinna przyjmować leki w ostateczności. Czasami wystarczy zmiana diety albo sięgnięcie do sposobów naszych babć, czyli do środków naturalnych. Leki dozwolone w ciąży można pogrupować w zależności od ich wpływu na organizm. Można mówić o lekach dobroczynnych i bezpiecznych.

2. Leki dobroczynne

Zawierające witaminy i mikroelementy, pozwalają uzupełnić ich niedobór w organizmie.

 • Kwas foliowy w ciąży - jest bardzo zalecany, szczególnie przed poczęciem dziecka oraz w pierwszym trymestrze ciąży. Tę witaminę należąca do grupy B powinno się przyjmować w celu zapobiegania wrodzonym wadom rozwojowym układu nerwowego płodu, a także w leczeniu niedokrwistości w późniejszym okresie ciąży. Dostępny również bez recepty.
 • Żelazo w ciąży - zalecane podczas leczenia anemii, pomaga zwalczyć niedokrwistość. W czasie ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta dwukrotnie. Dostępne również bez recepty.
 • Witaminy w ciąży - wzrasta na nie zapotrzebowanie podczas ciąży. Najlepiej przyjmować witaminy przeznaczone dla kobiet w ciąży. Należy unikać przedawkowania, szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E), K), gdyż może to mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu.

3. Leki pozwalające zwalczyć choroby niebezpieczne dla kobiet w ciąży

 • Insulina – leczy cukrzycę ciążową. Choroba ta rozwija się około 24. tygodnia ciąży, gdy u matki spada zdolność przyswajania glukozy. Cukrzyca ciążowa zagraża życiu dziecka. Najczęściej mija po porodzie, choć kobiety, które zachorowały na nią są podatniejsze na cukrzyce innego typu.
 • Leki obniżające ciśnienie – są bezpieczne dla matki i dziecka. Nadciśnienie tętnicze może spowodować odklejenie łożyska i krwotok.
 • Antybiotyki w ciąży – są przepisywane przez lekarza na infekcje układu moczowego, na przykład zapalenie pęcherza. Na lżejsze infekcje działa leczniczo wywar z korzenia pietruszki. Leki wydawane z przepisu lekarza, pozwalające podtrzymać zagrożoną ciążę.
 • Pochodne progesteronu – w przypadku zagrożenia utraty ciąży, poronienia.
 • Magnez – w przypadku przedwczesnych skurczów.
 • Sterydy – gdy ciąża jest zagrożona i istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, sterydy przyspieszają dojrzewanie płuc dziecka.

4. Leki bezpieczne

Są to leki stosowane w ciąży, które pomagają w typowych dolegliwościach, takich jak zwiększanie odporności na bakterie i wirusy, i są całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka.

 • Preparaty z melisy) – dostępne w aptekach bez recepty, pomagają zwalczyć niepokój i problemy ze snem.
 • Preparaty zawierające paracetamol – skutecznie zwalczają bóle głowy), przeziębienie.
 • Preparaty z witaminą C, czosnek w tabletkach – przynoszą ulgę podczas przeziębienia.
 • Leki typu Espumisan, Maalox, Alugastrin, Carbo medicinalic – są dostępne w aptekach bez recepty. Są pomocne przy problemach z układem trawiennym, zgagą, zaparciami, biegunką.
 • Antybiotyki z grupy penicylin – stosowane są przy poważnych zakażeniach bakteryjnych, zapaleniu nerek, oskrzeli, ropnym zapaleniu gardła lub zatok. Leki te są przepisywane przez lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.