Jazda na rowerze - wskazówki

Każdy rodzaj sportu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i sylwetkę. Dlaczego więc to właśnie rower jest tak popularną formą aktywności fizycznej?

Jazda na rowerze czy to stacjonarnym czy klasycznym wpływa szczególnie korzystnie na naszą wydolność, ćwiczy mięśnie brzucha i ramion, a przy tym nie jest tak męcząca jak np. jogging. Poprawiając wydolność wzmacnia serce i płuca, ćwicząc mięśnie pozwala schudnąć oraz utrzymać szczupłą i wysportowaną sylwetkę a przede wszystkim uwalnia nas od stresu. Tę aktywność fizyczną mogą wykonywać osoby z nadwagą i otyłością bez ryzyka uszkodzenia stawów jak to ma miejsce w innych sportach przy dużym obciążeniu kolan. Podczas jazdy na rowerze jesteśmy narażeni na mniej kontuzji czy nadwyrężeń ścięgien i mięśni. Rower jest ekologiczną i ekonomiczną formą transportu - nie zanieczyszcza środowiska, a przy tym jest tani i nie wymaga ciągłego wydawania pieniędzy na paliwo.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

W jaki sposób zatem ćwiczyć, aby jak najlepiej wykorzystać swoje możliwości i osiągnąć określony cel?

Pamiętaj, że w każdym sporcie najważniejsza jest regularność. Zaplanuj sobie 3 jednogodzinne treningi na tydzień i staraj się je realizować. Zobaczysz, że po pewnym czasie będziesz miała ochotę na więcej!

Staraj się rozpoczynać i kończyć trening spokojną, wolną jazdą, a w między czasie jeździć w stałym tempie. Dzięki temu mniej się zmęczysz, a Twój organizm więcej na tym skorzysta. W miarę treningów można zwiększać tempo jazdy, ale nigdy nie rób tego na siłę. Jeśli czujesz zmęczenie i dyskomfort odpocznij, dzięki temu sport nie będzie Ci się kojarzył z przymusem i będziesz go uprawiać z przyjemnością.

Jazda na rowerze jest odpowiednia dla niemal każdego. Szczególnie polecana jest dla osób z nadwagą, z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa czy też dla osób chcących poprawić kondycję i sylwetkę.

W celu poprawy i rozbudowania muskulatury stosuj jazdę na wysokich biegach, z kolei długotrwała jazda na niskich obrotach pozwoli wysmuklić ciało. Czy wiesz, że podczas godziny jazdy na rowerze możesz spalić nawet 600 kalorii? To około ¼ dziennej racji pokarmowej dla dorosłego człowieka wykonującego umiarkowaną pracę fizyczną! Poza utratą kalorii zwalczasz cellulit z okolic ud i pośladków.

Ważny jest również zakup odpowiedniego roweru. Jeśli chcesz kupić dobry rower „na lata” zapomnij o tych z supermarketów i sięgnij na wyższą półkę. Nie musi być najdroższy, ważne żeby spełniał swoje funkcje a jazda na nim dawała radość i satysfakcję.

Jeśli lubisz komfort, a także chcesz się ustrzec przed ewentualnymi uszkodzeniami ciała np. obtarciami czy stłuczeniami zainwestuj w kask, ochraniacze na ręce czy okulary chroniące przed słońcem.

W lato wybieraj rower klasyczny w zimę zaś możesz zapisać się na siłownię i trenować na rowerku stacjonarnym, który jest równie skuteczny jak zwykły.

Najważniejsze to czerpać radość z jazdy i z jej efektów!

Bibliografia

Jezierski R. Gimnastyka: zdrowie i sprawność, Arkot, Wrocław 2009, ISBN 978-83-60098-00-X

Manocchia P. Anatomiczne modelowanie sylwetki, Atlas ćwiczeń, Buchman, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7670-028-1

Degan E.M. Brzuch, uda, pośladki - skuteczne modelowanie sylwetki, KDC, Warszawa 2005, ISBN 83-7404-333-4

Corbin C.B., Corbin W.R., Welk K.A., Welk G.J. Fitness i Wellness, Kondycja, sprawność, zdrowie, ZYSK I SK-A, Poznań 2007, ISBN 978-83-7506-153-6

Komentarze (3)
~Motorowy
~Motorowy ponad rok temu

Ja polecam rowery typu (nowoczesny składak). To dosyć drogie rowerki jeśli wybierze się światowych liderów jak np "Dahon". Ale kochani przy takim rowerze nie ma wykrętów. Tymi rowerami można dojechać do pracy i bez problemu postawić taki rower (złożony) przy stanowisku pracy. Borykamy się z problemem zostawiania roweru. Tu tego problemu nie ma. Ja dojeżdżam takim rowerkiem do pracy i zachęcam do wydania pieniędzy bo warto i rower zarabia na siebie, auto stoi pod domem. Dla zainteresowanych podsiadam model Dahon VITESSE biegi w piaście. Szczerze POLECAM !

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie
Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Jazda na rowerze - zdjęcia

Jazda na rowerze - zdjęcia

Rower pomaga w walce z nadwagą i otyłością. Podczas godzinnej jazdy na rowerze spalamy ok. 500 kcal. Wyprawy rowerowe są doskonałym pomysłem na spędzenie weekendu.

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Bieg

Bieg

Bieganie także należy do ćwiczeń aerobowych. Inne formy aktywności to skakanie na skakance, pływanie, spacer, jazda na rolkach, rowerze lub wrotkach.

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Aktywność fizyczna w podeszłym wieku

Aktywność fizyczna w podeszłym wieku

Nawet śladowa aktywność fizyczna rozpoczęta w późnym wieku może pozytywnie wpłynąć na zdrowie, zapobiegając chorobom wieku podeszłego.

Sport a zdrowie

Który sport spala najwięcej kalorii?

Który sport spala najwięcej kalorii?

tkankę tłuszczową i wzmacnia dolne partie ciała. Jazda na rowerze: 510 kcal Jazda na rowerze to nie tylko doskonały sposób na rekreację. Już zaledwie (...) nie zagwarantuje nam nawet...

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Ile kalorii spalasz, jadąc rowerem?

Ile kalorii spalasz, jadąc rowerem?

Jazda rowerem jest skutecznym sposobem na spalenie kalorii. Na rowerze może jeździć prawie każdy - od malucha do staruszka. To idealne lekarstwo (...) . Aby były takie efekty, jazda na...

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Jazda na rowerze - efekty, spalanie kalorii, korzyści

Jazda na rowerze - efekty, spalanie kalorii, korzyści

Jazda na rowerze - efekty i odchudzanie to temat, który nie wymaga zbyt wielkich wyjaśnień ani wywodów. Rowerowe wycieczki (...) kilogramy, wysmuklić sylwetkę i poprawić kondycję. Jazda na rowerze...

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?

Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?

. Po pierwsze, dzięki niemu możliwe jest zwiększenie sprawności organizmu oraz poprawa kondycji, a po drugie - jazda na rowerze pozwala na zgubienie (...) zalegającej tkanki tłuszczowej podskórnej i wymodelowanie ciała....