Jeśli lubisz wstawać rano, nie powinieneś pracować wieczorem

Od dawna wiadomo, że osoby wstające wcześnie pracują wieczorem mniej wydajnie od osób o chronotypie 'nocnych marków'. Jednak naukowcy z Higher School of Economics i Uniwersytetu Oxford odkryli nowe cechy odróżniające styl życia tych dwóch typów ludzi. W nocy 'ranne ptaszki' wykazują szybszy czas reakcji podczas rozwiązywania zadań wymagających skupienia niż 'nocne marki', jednak im później, tym więcej popełniają błędów.

Pozbawienie snu oraz ogólne zwiększenie czasu, który spędzamy na jawie może mieć negatywny wpływ na mechanizmy skupiania uwagi naszego mózgu. Nicola Barclay i Andriy Myachykov przeprowadzili eksperyment który jako pierwszy bada wpływ braku snu na ludzi z różnymi chronotypami, a dokładniej, jaki wpływ ma brak snu na mechanizmy skupiania uwagi.

W eksperymencie udział wzięło dwudziestu sześciu ochotników (13 mężczyzn, 13 kobiet) o średniej wieku 25 lat. Uczestnicy musieli unikać snu przez 18 godzin, od 8 rano do 2 w nocy, poza tym trzymając się swojej dziennej rutyny. Na początku i końcu czasu spędzonego na jawie zostali oni poproszeni o wypełnienie dwóch kwestionariuszy: jednego dotyczącego skupiania uwagi a drugiego ich chronotypu.

Badacze nie znaleźli żadnych ważnych różnic pomiędzy wynikami kwestionariusza dotyczącego skupiania uwagi wypełnionego rano, jednak test wypełniony wieczorem wykazywał wyraźniejszy kontrast pomiędzy dwoma chronotypami.

Osoby poranne wypełniły test szybciej niż osoby nocne, co było raczej niespodziewanym wynikiem, jednak naukowcy szybko znaleźli na to wytłumaczenie.

Wiąże się to z odmiennym podejściem, jakie obie grupy miały do wykonywania zadania. Osoby nocne traktowały swoje zadanie poważniej, gdy chodziło o zadania wymagająe więcej czasu i uwagi podczas ich preferowanych godzin, czyli późnym wieczorem lub nocą.

"Aby poradzić sobie z najtrudniejszym testem - dotyczącym skupiania uwagi - konieczne było koncentrowanie się na głównych bodźcach wzrokowych, a zarazem na ignorowaniu towarzyszących zadaniu bodźców, które miały za zadanie rozproszyć uczestnika i odwrócić jego uwagę od głównego zadania" - mówi Andriy Myachykov.

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Wszyscy znamy pokusę spędzenia dodatkowego czasu w łóżku w sobotnie i niedzielne poranki, jednak eksperci twierdzą, że spanie do późna w weekend (jak również...

Wykonanie tego zadania wymaga wzmożonej koncentracji. "Interesujące jest to, że mimo iż osoby nocne spędzają więcej czasu na wykonanie zadania niż osoby poranne, robią to poprawniej i z większą dokładnością" - dodaje.

Według drugiego testu koncentracji podjętego o 2 w nocy, po 18 godzinach braku snu, osoby nocne okazały się wolniejsze, jednak bardziej dokładne od osób porannych.

"Z jednej strony wiadomo, że osoby o chronotypie nocnym są dokładniejsze w późniejszych godzinach, ale jaki ma to wpływ na szybkość i dokładność, z jaką wykonują zadania polegające na koncentracji - tego nie wciąż nie wiadomo. Nasze badanie pokazuje, że osoby nocne pracujące późnym wieczorem poświęcają szybkość na rzecz poprawności" - wyjaśnił Andriy Myachykov.

Wyniki tego badania mogłyby mieć wpływ na system edukacji lub zarządzanie zasobami ludzkimi w niektórych dziedzinach. Dla pilotów, kontrolerów lotu, kierowców itp. skupienie, zdolność do radzenia sobie z dużymi ilościami danych i czas reakcji są bardzo ważne. Podczas nagłych wypadków te cechy mogą grać kluczową rolę. Wyniki tych badań mogą też być znaczące dla osób pracujących na nocną zmianę.

 

Rafał Szewczyk, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...