Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Jesteś atrakcyjny? To może zależeć od osób, z którymi się zadajesz

Avatar placeholder
17.05.2017 10:19
Jesteś atrakcyjny? To może zależeć od osób, z którymi się zadajesz
Jesteś atrakcyjny? To może zależeć od osób, z którymi się zadajesz

"Nigdy nie sądź książki po okładce", jak mówi przysłowie. Jednakże, jeśli chodzi o atrakcyjność, wydaje się, że za pomocą jednej książki osądzamy całą bibliotekę.

Przeciętne osoby, które przebywają w towarzystwie ładnych ludzi, wydają się jeszcze mniej atrakcyjne
Przeciętne osoby, które przebywają w towarzystwie ładnych ludzi, wydają się jeszcze mniej atrakcyjne (Shutterstock)

Nowe badanie pokazują, że to, jak oceniana jest dana osoba może zależeć od tego, jak zachęcające jest towarzystwo, w którym się obraca.

Autor badania, dr Nicholas Furl z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Londyńskiego w Wielkiej Brytanii, opublikował swoje odkrycia w czasopiśmie "Psychological Science".

1. Atrakcyjny w towarzystwie

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Według dr. Furla, popularny pogląd głosi, że atrakcyjność człowieka jest cechą stałą. "Jeśli widziałeś zdjęcie George'a Clooney'a, oceniasz go tak samo dobrze zarówno dziś, jak i jutro" - zauważa.

Jednak nowe badanie podważa to powszechne przekonanie pokazując, że to, jak oceniamy ludzi może się wahać w zależności od atrakcyjności innych ludzi, w otoczeniu których się znajdujemy.

Dr. Furl poprosił pewną liczbę uczestników, by obejrzeli zdjęcia ludzkich twarzy i ocenili je pod względem atrakcyjności. Następnie, badanym pokazano te same twarze, ale zostały one umieszczone obok zdjęć innych ludzi,  ocenionych jako mniej atrakcyjni (te twarze zostały nazwane "rozpraszającymi twarzami"). Naukowiec zauważył, że dodanie brzydszych zdjęć skłoniło uczestników do tego, by ocenili znane twarze znacznie lepiej, niż wcześniej.

2. Sąsiedztwo "nieatrakcyjnych" twarzy budzi ostrzejszą ocenę tych "atrakcyjnych"

Następnie uczestnikom przedstawiono zdjęcia dwóch atrakcyjnych twarzy, a obok nich jedną "rozpraszającą twarz", po czym poprosił, aby wybrać, które uważają za ładniejsze. Według dr. Furla, obecność mniej atrakcyjna twarzy sprawiła, że uczestnicy byli bardziej krytyczni wobec innych zdjęć.

"Obecność mniej atrakcyjnych twarzy nie tylko zwiększają atrakcyjność pojedynczej osoby, ale w tłumie może rzeczywiście sprawiać, że jeszcze bardziej grymasimy!" - mówi dr Furl.

Zobacz także

"Odkryliśmy, że obecność rozpraszającej twarzy twarzy sprawia, że ​​różnice między atrakcyjnymi ludźmi są bardziej oczywiste i obserwatorzy zaczynają rozróżniać różne niuanse, przez co osoba oceniająca jest jeszcze bardziej drobiazgowa".

W istocie, wyniki sugerują, że jeśli dana osoba jest wśród przyjaciół, którzy zasadniczo są postrzegani jako bardziej atrakcyjni, to ta osoba może wydawać się mniej pociągająca niż zwykle.

3. Do czego jest potrzebna brzydsza przyjaciółka

To nie jest może zbyt zaskakujące, że jesteśmy oceniani w porównaniu do osób, które znajdują się obok nas. Jest to trop często zauważany w komediach romantycznych i filmach dla nastolatków, w których postać przyjaźni się z mniej atrakcyjną osobą, by mieć większe szanse na randki" - zauważa naukowiec.

Dr Furl wierzy, że istnieje wiele innych sposobów, dzięki którym możemy oceniać atrakcyjność danej osoby i planuje odkryć je w przyszłych badaniach.

"Słusznie czy niesłusznie, to, jak ludzie wyglądają ma ogromny wpływ na to, jak są postrzegani. Żyjemy w społeczeństwie ogarniętym obsesją urody i atrakcyjności, ale to, jak mierzymy i rozumiemy te pojęcia, to jeszcze szara strefa" - mówi.

"W nadchodzących latach na pewno będzie więcej badań w skomplikowanej dziedzinie interakcji międzyludzkich i nie mogę się doczekać, by zobaczyć, dokąd dobrowadzą nas te badania" - dodaje.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze