Przejdź na WP

Kaszak - przyczyny, objawy, leczenie

Cysta naskórkowa (łojowa lub zastoinowa) nazywana jest często kaszakiem. Jest to powoli rosnący w obrębie skóry łagodny guz o charakterze torbieli. Pojawia się najczęściej na twarzy, karku czy skórze głowy. Czym jest kaszak? Jakie są przyczyny powstawania kaszaków i jakie objawy im towarzyszą? Czy kaszaki można leczyć?

Zobacz film: "Niepokojące zmiany skórne"

spis treści
Kaszak w obrębie ucha
Kaszak w obrębie ucha

Guz o barwie cielistej lub zółtej. Kaszak ma zazwyczaj kilka milimetrów lub centymetrów.

zobacz galerię

1. Kaszak - definicja

Kaszak to niewielka cysta naskórkowa (torbiel), która zlokalizowana jest zwykle w okolicy mieszków i gruczołów włosowych. Kaszak przyjmuje postać wypukłego guzka i pojawia się zwykle w okolicach karku, twarzy i skóry głowy, na powiekach i w okolicach oczu. Kaszaki mogą być także zlokalizowane w obrębie zewnętrznych narządów płciowych. U mężczyzn mogą pojawiać się na mosznie, a u kobiet na wargach sromowych.

We wnętrzu kaszaka znajduje się zrogowaciały naskórek i łój, a czasem również fragmenty mieszków włosowych. Wraz ze wzrostem kaszak zmienia kolor na żółty lub biały.

2. Kaszak - występowanie

Kaszaki najczęściej pojawiają się u osób między 30. a 40. rokiem życia lub w okresie dojrzewania, gdy w organizmie dochodzi do zaburzeń hormonalnych i zaburzeń funkcjonowania gruczołów łojowych. Kaszaki częściej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet. Bardzo rzadko kaszaki obserwuje się u dzieci.

3. Kaszak - przyczyny

Torbiele skórne powstają, gdy komórki płaskonabłonkowe skóry nie złuszczają się, lecz wnikają w skórę i zmieniają swą strukturę. Dzieje się to najczęściej w obszarze skóry, gdzie występują mniejsze mieszki włosowe i większe gruczoły łojowe, np. na skórze twarzy, szyi, górnej części pleców czy pachwin. Komórki naskórka tworzą ścianę kaszaka, po czym wydzielają do środka białka keratynowe, które tworzą gęstą, żółtą substancję.

Powstaniu torbieli naskórkowej sprzyja:

  • uszkodzenie mieszka włosowego – w wyniku urazu skóry, otarcia czy rany chirurgicznej może dojść do zamknięcia mieszka włosowego;
  • pęknięcie gruczołu łojowego – w wyniku stanu zapalnego skóry, trądziku może dojść do pęknięcia gruczołu łojowego, co sprzyja zamknięciu mieszka włosowego;
  • wady rozwojowe – torbiele naskórkowe mogą powstać już w życiu płodowym, gdy komórki macierzyste włosów, skóry czy paznokci zostają zamknięte w komórkach innych tkanek;
  • podłoże genetyczne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Drobne torbiele powierzchowne mogą powstać w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, głównie u osób starszych. Mogą być one spowodowane także długotrwałym stosowaniem kremów i kosmetyków na bazie oleju.

Kaszak objawia się guzkiem na powierzchni skóry barwy białej lub żółtej, ale u osób o ciemniejszej karnacji barwa może być inna. Średnica kaszaka może mieć od kilku milimetrów do nawet 5 cm. Czasami torbiel na skórze posiada centralnie otwór, w którym znajduje się reszta mieszka włosowego. Tworzy się wtedy zaskórnik.

Zobacz także

4. Kaszak - objawy

Pojawieniu się kaszaka zwykle towarzyszy ból i zaczerwienienie. Zwykle kaszak ma od kilku milimetrów do nawet 5 centymetrów średnicy. Początkowo kaszak nie boli, ale gdy dojdzie do nadkażenia torbieli może pojawić się ból i nieprzyjemne uczucie,

5. Kaszak - diagnostyka

Kaszaki są łatwe do zdiagnozowania ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Czasem jednak w trakcie diagnostyki lekarz może zlecić wykonanie biopsji guzka, żeby wykluczyć zagrożenie dla zdrowia lub życia. Jeśli nie masz pewności czy torbiel, która pojawiła się na twojej skórze to kaszak, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Kaszaki zwykle znikają samoistnie, jednak czasem może dojść do powstania stanów zapalnych, a wtedy konieczne jest leczenie.

Kaszaki mogą być mylone z nerwowłókniakiem, ropniem lub tłuszczakiem. U osób młodych duża ilość kaszaków może być spowodowana chorobą genetyczną zwaną zespołem Gardnera. W przebiegu tej choroby współistnieją nowotwory tkanek miękkich.

Kaszaki mogą przeszkadzać w codziennym życiu zwłaszcza gdy osiągnął duże rozmiary. Jedynym wyjściem jest wtedy poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.

6. Kaszak - leczenie

Torbiel może się samoistnie cofnąć (jeśli np. stosuje się regularnie peelingi), ale większość przypadków musi usunąć lekarz. Niektóre wystarczy nakłuć i wycisnąć, a inne trzeba usunąć chirurgicznie. Torbiele objęte stanem zapalnym leczy się poprzez zastrzyki z glikokortykosteroidami. Innym sposobem jest nacięcie i usunięcie wnętrza torbieli. W takich przypadkach niestety dochodzi często do nawrotów kaszaka. Całościowe usunięcie torbieli łojowej zapobiega nawrotowi kaszaka - w przypadku, gdy brak jest stanu zapalnego. Jeżeli natomiast występuje zapalenie, lekarz zaleca stosować antybiotyki, sterydy. Następnie po 4-6 tygodniach usuwa torbiel naskórkową. Przy usuwaniu całej zmiany chorobowej, na skórę trzeba założyć szwy. Ich usunięcie następuje po ok. 2 tygodniach. Często preferowaną metodą leczenia jest: najpierw nacięcie torbieli, usunięcie jej treści i małym skalpelem usunięcie ściany kaszaka. Powoduje to powstanie bardzo małej blizny. Niewielka rana zazwyczaj goi się sama. Do usuwania torbieli z bardzo wrażliwych miejsc stosuje się wypalanie laserem) z dwutlenkiem węgla.

Do usuwania kaszaków z bardzo wrażliwych miejsc stosuje się wypalanie laserem
Do usuwania kaszaków z bardzo wrażliwych miejsc stosuje się wypalanie laserem (123rf.com)

Kolejną metodą na pozbycie się kaszaka jest krioterapia, czyli wymrażanie. W trakcie tego zabiegu poddaje się kaszaka mrożeniu i odmrażaniu, co powoduje niszczenie jego tkanek. Krioterapia jest metodą nieinwazyjną i wykonuje się ją miejscowo.

6.1. Kaszaki - domowy sposób leczenia

Kaszaka można też spróbować usunąć domowym sposobem. Do tego celu przygotowuje się napar ze skrzypu polnego. Ma on za zadanie złagodzić podrażnienia. Poza tym korzystnie wpływa na pracę gruczołów łojowych.

Do przygotowania okładu ze skrzypu polnego potrzebujemy 2 szklanek wody, czterech łyżek skrzypu polnego oraz waty i bandaża.

Wodę przelewamy do garnuszka, dodajemy suszony skrzyp, doprowadzamy napar do wrzenia i gotujemy przez ok. 5 minut. napar lekko studzimy. Watę moczymy w roztworze i przykładamy do miejsca, w którym rośnie kaszak. Zabezpieczamy watę bandażem, żeby opatrunek się nie zsuwał.

Ważne! Kaszaków nie można samodzielnie przekłuwać, nakłuwać, wyciskać i usuwać. Nieumiejętne próby usunięcia kaszaka mogą przyczynić się do rozwoju zakażenia.

7. Kaszaki - zapobieganie

Możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia kaszaków poprzez dbanie o higienę osobistą. Bardzo ważne jest systematyczne złuszczanie martwego naskórka, np. przy pomocy peelingów mechanicznych lub enzymatycznych. Dzięki temu nie dopuścimy do zaczopowania ujścia mieszka włosowego przez zrogowaciały naskórek.

W przypadku, gdy na naszej skórze pojawi się kaszak należy skonsultować się z dermatologiem. Prawidłowo dobrane leczenie sprawi, że kaszak zniknie, nie dojdzie do wtórnego nadkażenia, które może mieć konsekwencje w postaci zezłośliwienia rany.

Następny artykuł: Opis zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy