Kaszak - przyczyny, objawy, leczenie

Cysta naskórkowa (łojowa lub zastoinowa) nazywana jest często kaszakiem. Jest to powoli rosnący w obrębie skóry łagodny guz o charakterze torbieli. Pojawia się najczęściej na twarzy, karku czy skórze głowy. Wypełniony jest łojem i zrogowaciałym naskórkiem, a także elementami mieszków włosowych. Torbiel naskórkowa zwiększa swoją wielkość i zmienia barwę na białą lub żółtą. Początkowo kaszak nie jest bolesny, lecz później, gdy dojdzie do nadkażenia, może pojawić się ból i dyskomfort. Wtedy często zmiana pęka. Czasami występują drobne, powierzchowne torbiele naskórkowe, tzw. prosaki.

Zobacz film: "Niepokojące zmiany skórne"

spis treści
Kaszak w obrębie ucha
Kaszak w obrębie ucha

Guz o barwie cielistej lub zółtej. Kaszak ma zazwyczaj kilka milimetrów lub centymetrów.

zobacz galerię

1. Kaszak - przyczyny i objawy

Torbiele skórne powstają, gdy komórki płaskonabłonkowe skóry nie złuszczają się, lecz wnikają w skórę i zmieniają swą strukturę. Dzieje się to najczęściej w obszarze skóry, gdzie występują mniejsze mieszki włosowe i większe gruczoły łojowe, np. na skórze twarzy, szyi, górnej części pleców czy pachwin. Komórki naskórka tworzą ścianę kaszaka, po czym wydzielają do środka białka keratynowe, które tworzą gęstą, żółtą substancję.

Powstaniu torbieli naskórkowej sprzyja:

  • uszkodzenie mieszka włosowego – w wyniku urazu skóry, otarcia czy rany chirurgicznej może dojść do zamknięcia mieszka włosowego;
  • pęknięcie gruczołu łojowego – w wyniku stanu zapalnego skóry, trądziku może dojść do pęknięcia gruczołu łojowego, co sprzyja zamknięciu mieszka włosowego;
  • wady rozwojowe – torbiele naskórkowe mogą powstać już w życiu płodowym, gdy komórki macierzyste włosów, skóry czy paznokci zostają zamknięte w komórkach innych tkanek;
  • podłoże genetyczne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Drobne torbiele powierzchowne mogą powstać w wyniku nadmiernej eksponacji skóry na słońce, głównie u osób starszych. Mogą być one spowodowane także długotrwałym stosowaniem kremów i kosmetyków na bazie oleju.

Kaszak objawia się guzkiem na powierzchni skóry barwy białej lub żółtej, ale u osób o ciemniejszej karnacji barwa może być inna. Średnica kaszaka może mieć od kilku milimetrów do nawet 5 cm. Czasami torbiel na skórze posiada centralnie otwór, w którym znajduje się reszta mieszka włosowego. Tworzy się wtedy zaskórnik.

Zobacz także

2. Kaszak - leczenie

Torbiel może się samoistnie cofnąć (jeśli np. stosuje się regularnie peelingi), ale większość przypadków musi usunąć lekarz. Niektóre wystarczy nakłuć i wycisnąć, a inne trzeba usunąć chirurgicznie. Torbiele objęte stanem zapalnym leczy się poprzez zastrzyki z glikokortykosteroidami. Innym sposobem jest nacięcie i usunięcie wnętrza torbieli. W takich przypadkach niestety dochodzi często do nawrotów kaszaka. Całościowe usunięcie torbieli łojowej zapobiega nawrotowi kaszaka - w przypadku, gdy brak jest stanu zapalnego. Jeżeli natomiast występuje zapalenie, lekarz zaleca stosować antybiotyki, sterydy. Następnie po 4-6 tygodniach usuwa torbiel naskórkową. Przy usuwaniu całej zmiany chorobowej, na skórę trzeba założyć szwy. Ich usunięcie następuje po ok. 2 tygodniach. Często preferowaną metodą leczenia jest: najpierw nacięcie torbieli, usunięcie jej treści i małym skalpelem usunięcie ściany kaszaka. Powoduje to powstanie bardzo małej blizny. Niewielka rana zazwyczaj goi się sama. Do usuwania torbieli z bardzo wrażliwych miejsc stosuje się wypalanie laserem z dwutlenkiem węgla.

Następny artykuł: Opis zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy