Trwa ładowanie...

Kaszaki na twarzy

Kaszakiem nazywamy zmianę o charakterze torbieli występującą w obrębie skóry. Tworzy się ona w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych zlokalizowanych w głębi skóry. Zmiany te bardzo często dotyczą skóry twarzy.

Zobacz film: "Sekrety Urody: Oczyszczanie cery"

1. Co powinniśmy wiedzieć o kaszakach?

Kaszak to zmiana występująca zazwyczaj w obrębie partii ciała takich jak głowa, tułów oraz narządy płciowe. Niekiedy zmiana ta może mieć cechy infekcji. Wymagana jest wtedy antybiotykoterapia.

Kolor tego rodzaju zmiany jest niemal bliski barwie naszej skóry. Guzek ten może jednak mieć lekko żółtawe zabarwienie. W jego obrębie często występuje charakterystyczny czarny punkt – tj. widoczne ujście mieszka włosowego.

Kaszaki najczęściej dotyczą osób w średnim i starszym wieku. Jednak wraz z upływem lat zmiana ta często dotyka również młodzież.

W przypadku kaszaków obserwuje się stopniowe powiększanie zmiany. Początkowo ma ona niewielkie rozmiary. Niestety wraz z upływem czasu, w jej obrębie gromadzi się coraz większa ilość łoju skórnego. Wskutek tego zmiana może się znacząco powiększyć.

2. Jak wyleczyć kaszaki?

Mówi się, że kaszaki to zmiany mające tendencję do samoistnego ustępowania. Warto jednak wiedzieć o tym, że zamiast czekać na ten moment, lepiej wybrać się do lekarza specjalisty, który skieruje nas na zabieg chirurgicznego usunięcia kaszaka. W czasie zabiegu całkowicie usuwana jest treść znajdująca się we wnętrzu torbieli.

Jeżeli torbiel nie jest objęta stanem zapalnym i infekcją, nie ma konieczności przyjmowania doustnie antybiotyków. Chyba że ilość zmian jest stosunkowo duża – mamy wtedy do czynienia z kaszakami mnogimi.

Kaszaków absolutnie nie należy leczyć na własną rękę. Wiele osób próbuje usuwać kaszaki przez nakłucie igłą i wyciśnięcie treści torbieli. Niestety w wyniku takiego postępowania może dojść do infekcji bądź pojawienia się nieestetycznej blizny – dlatego lepiej tego unikać. W szczególności, gdy kaszak zlokalizowany jest w obrębie skóry twarzy.

Prawidłowym postępowaniem jest udanie się do lekarza dermatologa, który zaleci wykonanie odpowiedniego zabiegu.

Kaszaki to zmiany skórne niezagrażające naszemu zdrowiu. Warto jednak we wczesnym etapie powstawania kaszaka udać się do lekarza, aby stosunkowo szybko pozbyć się tej zmiany.

Następny artykuł: Rozszerzone pory

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.