Kaszaki na twarzy - charakterystyka, leczenie
Kaszaki na twarzy to zmiany o charakterze torbieli występujące w obrębie skóry. Tworzą się one w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych zlokalizowanych w głębi skóry.
1. Co powinniśmy wiedzieć o kaszakach?
Kaszak to zmiana występująca zazwyczaj w obrębie partii ciała takich jak głowa, tułów oraz narządy płciowe. Niekiedy zmiana ta może mieć cechy infekcji. Wymagana jest wtedy antybiotykoterapia.
Kolor tego rodzaju zmiany jest niemal bliski barwie naszej skóry. Guzek ten może jednak mieć lekko żółtawe zabarwienie. W jego obrębie często występuje charakterystyczny czarny punkt – tj. widoczne ujście mieszka włosowego.
Kaszaki najczęściej dotyczą osób w średnim i starszym wieku. Jednak wraz z upływem lat zmiana ta często dotyka również młodzież.
W przypadku kaszaków obserwuje się stopniowe powiększanie zmiany. Początkowo ma ona niewielkie rozmiary. Niestety wraz z upływem czasu, w jej obrębie gromadzi się coraz większa ilość łoju skórnego. Wskutek tego zmiana może się znacząco powiększyć.
2. Jak wyleczyć kaszaki?
Mówi się, że kaszaki to zmiany mające tendencję do samoistnego ustępowania. Warto jednak wiedzieć o tym, że zamiast czekać na ten moment, lepiej wybrać się do lekarza specjalisty, który skieruje nas na zabieg chirurgicznego usunięcia kaszaka. W czasie zabiegu całkowicie usuwana jest treść znajdująca się we wnętrzu torbieli.
Jeżeli torbiel nie jest objęta stanem zapalnym i infekcją, nie ma konieczności przyjmowania doustnie antybiotyków. Chyba że ilość zmian jest stosunkowo duża – mamy wtedy do czynienia z kaszakami mnogimi.
Kaszaków absolutnie nie należy leczyć na własną rękę. Wiele osób próbuje usuwać kaszaki przez nakłucie igłą i wyciśnięcie treści torbieli. Niestety w wyniku takiego postępowania może dojść do infekcji bądź pojawienia się nieestetycznej blizny – dlatego lepiej tego unikać. W szczególności, gdy kaszak zlokalizowany jest w obrębie skóry twarzy.
Prawidłowym postępowaniem jest udanie się do lekarza dermatologa, który zaleci wykonanie odpowiedniego zabiegu.
Kaszaki to zmiany skórne niezagrażające naszemu zdrowiu. Warto jednak we wczesnym etapie powstawania kaszaka udać się do lekarza, aby stosunkowo szybko pozbyć się tej zmiany.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.